Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. Ania :(:

    A ja kupiłam welona wczoraj po południu i dzis rano pływał do góy brzuchem więc go wyżuciłam prosze o pomoc co mogło mu być.

  2. majcia4:

    mój welonek umarł na grużlice znaczy ja musiałam ją usmiercić nie moglam patrzeć jak sie męczy Miała ponad rok ;(

  3. Małgosia:

    a ile kosztuje taka welonka ??????

  4. Konrad:

    czemu mój welon ma stracony ogon ale ja przecież nie mam drapieżników i co mam z nim zrobić

  5. Dadoj:

    Chciałbym sie zapytać czy 2 welonki mogą być w akwarium o pojemności 25 l.????? Prosze o odpowiedź

  6. Joanka:

    Welony są wdzięcznymi i inteligentnymi rybami, ale wymagają dużego zbiornika, z niską temperaturą wody i bardzo wydajnego filtra. Najlepiej czują się z innymi welonami, co ciężko im zapewnić zważywszy na fakt, że jeden welon potrzebuje ok 50 litrów wody. Jako zimnowodne mogą być trzymane tylko z innymi rybami zimnowodnymi (np. kardynałkami), ale lepiej czują się, gdy są same. Mając je należy liczyć się ze zniszczoną, bądź totalnie zjedzoną (jeśli źle dobrana) roślinnością. W zbyt małych zbiornikach, bądź trzymane z innymi rybami ciepłolubnymi często stają się podatne na wiele chorób i karłowacieją, a potem padają. Generalnie - nie polecam. Za dużo problemów wiąże się z zapewnieniem odpowiednich warunków tym rybom.

  7. Iwcia:

    Od 2 dni zauważyłam że mój welon dostał czarnych kropek na grzbiecie.Proszę o pomoc bo chciałabym wiedzieć czy da się go uratować i co robić.

  8. Durcio:

    Ja mam 2 welony i nazywają sie Andrzej i Genek:D

  9. DARIO:

    JA MIAłEM WELONY RAZEM ZE SKALARAMI, BYłY ZE SOBĄ OD MAłEGO. KIEDY DOROSłY MUSIAłEM JE ROZDZIELIć, BO SIę GRYZłY

  10. monisia:

    a gdzie sa welony teleskopki maja duze oczy jak teleskop i bardzo szmiesznie wygladaja wstawcie zdjecie takiej ryby prosze

  11. Ania:

    Anka to nie wiedziałaś ze welony i bojowniki są bardzo agresywne! Skoro widziałaś to trzeba było je wyjąć, a welony odpędzać tak robiłam ja z bojownikami jak mi się biły...xD

  12. adam:

    welon wykopuje mi rośliny z 15 roślin nie ocalała żadana !!!!

  13. anka:

    ja mam dwie welonki i zjadły mi wszystkie gupiki i stado neonów na moich ocza ch wiec nie polecam ich trzymac razem

  14. Oliwka:

    Fajna strona tylko dlaczego moja rybka pływa pod powierzchnią wody i robi się cała czarna.HELP!

  15. Marta:

    Jak rozpoznać płeć u tej ryby?? Piszcie. Ja mam 3 welonki i sobie ogony obgryzają ale już tak wiele nie jak kiedyś

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter