Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. daga:

    ja mialam dwa welonki(w duzym akwarium, ok.260l) Pierwszy welon zdechł mi bo zjadł kamyk i dzis zauwazylam ze drugi do goru grzbietem plywa i pewno tez zdechnie:(

  2. brown-sugar@o2.pl:

    witam, czy welon moze byc w akwarium z pyszczakiem?

  3. złota rybka:

    Ja w mam jednego welona jako że akwarium nie jest zbyt duże 45l,dokupiłam mu kardynałki i nie wykazuje nimi zainteresowania,wydaje mi się że towarzystwo mu dobrze zrobilo,jest bardziej ruchliwy,polecam taki mix rybek.

  4. Beata:

    Witam !Mam 3 welonki,bojownika,neonki,danio,gupiki i kilka innych gatunków ,moje welony nigdy nie zjadły żadnej innej rybki (akwarium 180 litrów),dziwię się że welony zjadają wam neonki?Welony to bardzo sympatyczne,pokojowe rybki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. Bogna:

    Jakie roślinki dla akwarium z welonami by nie zostały zjedzone i wykopane

  6. nikki:

    jaki gatunek rośliny posadzić jest najlepiej w akwarium w którym żyją welonki?

  7. Aluńka:

    Czy welonki i molinezje mozna trzymac razem???

  8. Anuś:

    Mam trzy welonki które ciągle rosną ku mojej wielkiej radości i kiedyś miałam 16 neonków zostały mi tylko dwa bo reszta zniknęła w tajemniczy sposób. Na dodatek miałam jeszcze 1 pare rekinków i jeden z nich także znikną.

  9. Przemek ;(:

    nie wiem !!! mam jednego glonojada i gurami który lubi niskie temperatury ,chce dokupić welona...

  10. Kornelia:

    Pozdro Dla Wszystkich Którzy Lubią Welonki.Ps Moje Ulubione Rybki

  11. slawek:

    Do tych co mają welony z neonkami. Ja też miałem taki układ i pewnego dnia neonek znikł. Tak więc póki czas to oddzielcie je od siebie. Pozdrawia.

  12. znawca:

    słuchajcie ma welonka w kuli wiem że powiecie że są beznadziejne ale mi zyje już 5 rok (w kuli)w wcale nie zmalał. Jest bardzo szczęśliwwy. Wiem,że pomyślicie ile on mógł w tym wytrzymać ale kupiłam sobie w akwarystycznym wielką kule z wbudowanym filtrem ITP.

  13. ona:

    a moja paskuda zjadla mi 4 danio

  14. maleńka:

    Do Ania :( : Twój welon miał problemy z pęcherzem pławnym, dlatego tak pływał, miał problemy z utrzymaniem równowagi. Z tego co widzę, to go zabiłaś wyrzucając.. Brak słów :(

  15. tymoteusz:

    hejka. mam 1 welona i podobno ostatnio jest go czuć w mieszkaniu, jego lub jego pokarm. może ktoś wie jak temu zaradzić. wodę zmieniam co 5 dni. dzieki

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter