Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. rybcia:

    jak rozrożnic plaec welonek bo ja mam jedna czarna droga zlota i nie wiem czy one moga sie razem rozmnazac piszcie na e-maila albo gg e-mail : rozyczka17@buziaczek.pl gg : 611270 prosze o odpowiedz

  2. kasia3105:

    a i jeszcze coś kupiłam pokarm który zapewnia roślinność zboża pokarmy mięsne białka i witaminy. daje jej jeść rano i wieczorem porządnie a w południe troszeczkę zjada wszystko ale poradźcie mi ile razy powinno się jej dawać

  3. kasia3105:

    do olaaa: ja wczoraj wreszcie kupiłam welona do 25l akwa. z filtrem. w kuli one się męczą one powinny mięć 50l ja widze po swojej że jest to za mało a co dopiero 5l. i jeszcze bez filtra to dramat dla nich. ludzie kupują te rybki do kul dla ozdoby aby mieć mało roboty i jest mi z tego powodu smutno po co kupować tą rybkę? żeby się męczyła lub od razu zdechła? lepiej niech zostanie w zoologicznym i czeka na dobry dom. olaaa kup jej duże akwa i filtr. a do kuli możesz kupić bojownika.

  4. olaaa:

    kupiłam welona do ok 5 litrowej kuli. mam nadzieje ze nie bedzie jej tam bardzo zle. powiedzcie mi jak czesto mam jej zmieniać wode itp. jakieś wzkazówki, zeby było jej jak najlepiej ;)

  5. kasia3105:

    hellow. dziś kupiła do mojego akwarium żwirek i 2 roślinki ale jak nalałam wody była mętna. włączyłam filtr i woda trochę się oczyszcza. ale jutro idę po welona i boję się że mi w tej wodzie zdechnie.

  6. ELO ELO:

    jA MAMdwie welonki od 3 miesięcy samiec ma dłuzsze płetwy niż samica wiec da sie je odruznićja mam samca i samice ale ikre miałem narazie tylko raz i nic z niej niewyszło bo dałem ją do innego akwa(ponieważ inne ryby zjadały ikre welonów) tylko ze w tym akwa nie było pompki i nienapowietrzona ikra zpleśniała IKRA POTRZEBUJE WIECEJ TLENU W WODZIE NIŻ RYBY jak welon pływa do góry brzuchem jest to obiaw niedodlenienia wody NIE TRZYMAJCIE W KULI BO SIE MĘCZĄ

  7. Przemek:

    Mam 2 welonki i glonojada w akwarium 25 litrowym. Czy mógłbym kupic jeszcze jednego welona typu Oranda ( ta z tym " mózgiem " na głowie )?

  8. kasia3105:

    hej ja dziś kupiłam akwarium 25l (klejone) i filtr. mam zamiar kupić welona i kardynałkę(może). mem pytanie czy ta przestrzeń starczy dla dwóch ryb, i czy welonka nie zje kardynałki.

  9. SUSZI12:

    mam jednego przepięknego welona który ma 4 lata mam go ot małego jednak w wieku 3 lat zaczął tracić swój piękny pomarańczowy kolor i jest teraz biały czy moge jakoś przywrócić jemu starą barwę?

  10. kamcia:

    ładne sa te welony , ale jednak wolę gupiki

  11. kamila:

    borsuk , nie masz racji mam kulę i miałam welona i dobrz jemu się żyło zadziwiająco żył 2 lata . teraz mam w niwj gupiki i nie mogę kurcze zawsze ich zobaczyć... A i martretowane rybki żyją u ciebie ich los jest przesądzony

  12. Borsuk:

    Ci, którzy hoduja welonkę w kuli, niech sami wejdą na tydzien do pomieszczenia 10m2 w kształcie kuli. Zobaczymy, czy wtedy tez bedzie im tak wesoło. TRZYMANIE RYBY W KULI = MALTRETOWANIE ZWIERZĄT.

  13. kiniuchna:

    moje welonki żyły 4 lata

  14. puzon:

    kupcie KULE i wsadzcie sobie tam 5 welonów! EFEKT MUROWANY ! Polecam FORUM tej strony!!!

  15. Nati:

    heh a ja mialam 4 welonki i 2 glonojady w 25 litrowym akwa i jakos mi nie zdechly

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter