Pokarmy dla ryb akwariowych

Na potrzeby akwarystyki powstały duże firmy, które zajmują się produkcją i sprzedażą pokarmów przeznaczonych dla ryb akwariowych. Do najbardziej znanych producentów i dystrybutorów karm dla ryb w Polsce możemy zaliczyć firmy: Tropical, Tetra, Sera, Aquael, Aqua Szut oraz JBL. Dzięki bogatej ofercie na rynku możemy dobrać odpowiednie pożywienie dla hodowanego przez nas gatunku ryb akwariowych. Dostępne są pokarmy zastępcze w postaci tabletek, płatków, granulatów i innych. W latach minionych przetworzony pokarm dla ryb akwariowych oparty był głównie na produktach zbożowych. Dosyć szybko okazało się, że taka dieta nie jest wystarczająca. Ryby do prawidłowego funkcjonowania potrzebują oprócz węglowodanów, białek i tłuszczów również związków mineralnych i witamin. Z pomocą przyszła nowoczesna technologia, a szczególnie technologia odwadniania pokarmu (liofilizacja). Za jej sprawą różnorakie wodne stworzenia są przetwarzane z jednoczesnym zachowaniem wszystkich właściwości żywieniowych. Pokarmy liofilizowane w swoim składzie w swoim składzie mogą zawierać larwy skorupiaków, wioślarki, tubifeksy oraz inne drobne organizmy.

Tabletki - Pokarm w takiej postaci możemy opuszczać na dno dla ryb dennych lub przyklejać do szyby tworząc miejsca pokarmowe na różnych poziomach wody.

Tabletki dla ryb

Pokarmy granulowane (granulat) – Możemy wyróżnić granulaty tonące i pływające. Pływające produkowane są z myślą o rybach żywiących się przy powierzchni wody, zaś tonące dla ryb żyjących w niższych partiach akwarium. Zazwyczaj pokarmy granulowane są bardziej opłacalne od płatkowanych.

Pokarmy płatkowane – W pierwszej fazie po podaniu rybom płatki pływają, a następnie wolno opadają. Przeznaczone są dla ryb żywiących się w toni wodnej. Produkowane są różne rodzaje płatków dla ryb roślinożernych, mięsożernych oraz wszystkożernych.

Płatki dla ryb akwariowych

Suszone rozwielitki (Dafnie) – Jest to jeden z najbardziej znanych pokarmów. W pancerzykach zawarta jest znacząca ilość substancji balastowej – chityny.

Liofilizowane rureczniki (Tubifeksy) – Zazwyczaj występują po postacią kostek.

Pokarmy żywe:

Pamiętajmy, że najlepsze dla ryb akwariowych są pokarmy żywe. Niektóre gatunki ryb preferują tylko pokarmy żywe. Tego typu pokarm możemy znaleźć w stawie, rzece, ogrodzie oraz wodzie z deszczówką. Każdy żywy pokarm należy dokładnie przejrzeć, ponieważ razem z nim możemy wprowadzić do akwarium groźne drapieżniki.

Larwy wodzieni (szklarka) – Jest to istotny składnik planktonu. Stanowią doskonały pokarm dla wielu gatunków ryb. Najczęściej poławiane są w chłodnej porze roku ze zbiorników wodnych. Niektóre larwy wodzieni udaje się przechorowywać, jednakże część zdycha.

Larwy komarów – Możemy je znaleźć w lecie w zbiornikach na deszczówkę lub stawach. Stanowią doskonałe pożywienie dla ryb.

Rureczniki (tubifeksy) – Udaje się je pozyskać w dużych ilościach ze zbiorników zanieczyszczonych ściekami. Przed podaniem rybom należy je dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą.

Rozwielitki – Inaczej nazywane są dafniami. Uważane, są za dobry pokarm dla ryb akwariowych.

Larwy ochotek – Udaje się je uzyskać ze zbiorników na deszczówkę i stawów. Są bardzo chętnie zjadane przez ryby akwariowe.

Oczliki – Są to małe skorupiaki, które chętnie są spożywane przez ryby. Mogą stanowić zagrożenie dla wylęgu.

Muszki owocówki (octowe) – Bardzo dobrze nadają się do karmienia ryb chwytających pożywienie z powierzchni wody.

Doniczkowce (Wazonkowce) – Są to miniaturowe dżdżownice o długości ok. 3 cm i białej barwie. Z powodzeniem możemy je hodować w torfie. Potrzebują ciemności, wilgoci oraz temperatury od 9 do 16 C. Doniczkowce karmimy mokrym chlebem.

Inne pokarmy:

Dla poszczególnych gatunków ryb możemy podawać pokarmy takie jak sałata (oprócz wczesnowiosennej), sparzony szpinak, gotowaną w wodzie kaszę manną, parzone płatki, glony, spirulina, płatki gotowanego białego mięsa ( zimne) oraz płatki surowego, chudego mięsa (serce, wątroba, wołowina).

Początkujący akwaryści nie powinni podawać bardziej wyszukanych pokarmów, ponieważ nie mają wystarczającego doświadczenia w tym zakresie. Ogólnie należy uznać, że im dieta bardziej urozmaicona, tym lepiej dla naszych ryb akwariowych.

50 komentarzy

 1. kocur:

  urozmacione karmienie to podstawa co dzien cos innego :) jajeczne, proteinowe, białkowe,wybarwiajace, żywy , mrozony, roslinny, liscie sparzonej sałaty marchew, itp rewelacja tak jak czlowiek co chwile cos innego tak rybki tez musza miec caly czas nowosci i sa szczesliwe

 2. esenek:

  Kupcie Vitality&Color albo Supervit jak już macie Tropicala się trzymać. Są to o wiele bardziej "przydatne" pokarmy. Ovo-Vit jak najbardziej, JAKO DODATEK:D Dla tych Molinezji kup Vegatable i Spiruline w Płatkach. Też Tropical ( idziemy po najtańszyk koszcie).

 3. BosskiRoman:

  moje ryby maja nastepujacy plan pokarmowy : poniedzialek>suchy pokarm< wtorek>granulki< sroda >2 kostki serca wolowego (szczegulnie sa one dla trzciniakow)< czwartek dzien przerwy, piatek >suchy< sobota>granulki< i niedziela serce< ;]

 4. wojtek96:

  ja swoim rybkom daje płatki Ichtio-vit firmyTropical moim zdaniem są najlepsze .......dobre dla molinezjj bo mają składniki roślinne:)))))mojjjjjje ryyybcie kochaniuuutkie:***

 5. lukasz1992:

  Moje ryby mają diete płatkowo- ochotkową. W tygodniu dostają płatki, naprzemiennie jajeczne, roślinne, i wieloskładnikowe, a weekend ochotke. Są bardzo zdrowe.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter