Pokarmy dla ryb akwariowych

Na potrzeby akwarystyki powstały duże firmy, które zajmują się produkcją i sprzedażą pokarmów przeznaczonych dla ryb akwariowych. Do najbardziej znanych producentów i dystrybutorów karm dla ryb w Polsce możemy zaliczyć firmy: Tropical, Tetra, Sera, Aquael, Aqua Szut oraz JBL. Dzięki bogatej ofercie na rynku możemy dobrać odpowiednie pożywienie dla hodowanego przez nas gatunku ryb akwariowych. Dostępne są pokarmy zastępcze w postaci tabletek, płatków, granulatów i innych. W latach minionych przetworzony pokarm dla ryb akwariowych oparty był głównie na produktach zbożowych. Dosyć szybko okazało się, że taka dieta nie jest wystarczająca. Ryby do prawidłowego funkcjonowania potrzebują oprócz węglowodanów, białek i tłuszczów również związków mineralnych i witamin. Z pomocą przyszła nowoczesna technologia, a szczególnie technologia odwadniania pokarmu (liofilizacja). Za jej sprawą różnorakie wodne stworzenia są przetwarzane z jednoczesnym zachowaniem wszystkich właściwości żywieniowych. Pokarmy liofilizowane w swoim składzie w swoim składzie mogą zawierać larwy skorupiaków, wioślarki, tubifeksy oraz inne drobne organizmy.

Tabletki - Pokarm w takiej postaci możemy opuszczać na dno dla ryb dennych lub przyklejać do szyby tworząc miejsca pokarmowe na różnych poziomach wody.

Tabletki dla ryb

Pokarmy granulowane (granulat) – Możemy wyróżnić granulaty tonące i pływające. Pływające produkowane są z myślą o rybach żywiących się przy powierzchni wody, zaś tonące dla ryb żyjących w niższych partiach akwarium. Zazwyczaj pokarmy granulowane są bardziej opłacalne od płatkowanych.

Pokarmy płatkowane – W pierwszej fazie po podaniu rybom płatki pływają, a następnie wolno opadają. Przeznaczone są dla ryb żywiących się w toni wodnej. Produkowane są różne rodzaje płatków dla ryb roślinożernych, mięsożernych oraz wszystkożernych.

Płatki dla ryb akwariowych

Suszone rozwielitki (Dafnie) – Jest to jeden z najbardziej znanych pokarmów. W pancerzykach zawarta jest znacząca ilość substancji balastowej – chityny.

Liofilizowane rureczniki (Tubifeksy) – Zazwyczaj występują po postacią kostek.

Pokarmy żywe:

Pamiętajmy, że najlepsze dla ryb akwariowych są pokarmy żywe. Niektóre gatunki ryb preferują tylko pokarmy żywe. Tego typu pokarm możemy znaleźć w stawie, rzece, ogrodzie oraz wodzie z deszczówką. Każdy żywy pokarm należy dokładnie przejrzeć, ponieważ razem z nim możemy wprowadzić do akwarium groźne drapieżniki.

Larwy wodzieni (szklarka) – Jest to istotny składnik planktonu. Stanowią doskonały pokarm dla wielu gatunków ryb. Najczęściej poławiane są w chłodnej porze roku ze zbiorników wodnych. Niektóre larwy wodzieni udaje się przechorowywać, jednakże część zdycha.

Larwy komarów – Możemy je znaleźć w lecie w zbiornikach na deszczówkę lub stawach. Stanowią doskonałe pożywienie dla ryb.

Rureczniki (tubifeksy) – Udaje się je pozyskać w dużych ilościach ze zbiorników zanieczyszczonych ściekami. Przed podaniem rybom należy je dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą.

Rozwielitki – Inaczej nazywane są dafniami. Uważane, są za dobry pokarm dla ryb akwariowych.

Larwy ochotek – Udaje się je uzyskać ze zbiorników na deszczówkę i stawów. Są bardzo chętnie zjadane przez ryby akwariowe.

Oczliki – Są to małe skorupiaki, które chętnie są spożywane przez ryby. Mogą stanowić zagrożenie dla wylęgu.

Muszki owocówki (octowe) – Bardzo dobrze nadają się do karmienia ryb chwytających pożywienie z powierzchni wody.

Doniczkowce (Wazonkowce) – Są to miniaturowe dżdżownice o długości ok. 3 cm i białej barwie. Z powodzeniem możemy je hodować w torfie. Potrzebują ciemności, wilgoci oraz temperatury od 9 do 16 C. Doniczkowce karmimy mokrym chlebem.

Inne pokarmy:

Dla poszczególnych gatunków ryb możemy podawać pokarmy takie jak sałata (oprócz wczesnowiosennej), sparzony szpinak, gotowaną w wodzie kaszę manną, parzone płatki, glony, spirulina, płatki gotowanego białego mięsa ( zimne) oraz płatki surowego, chudego mięsa (serce, wątroba, wołowina).

Początkujący akwaryści nie powinni podawać bardziej wyszukanych pokarmów, ponieważ nie mają wystarczającego doświadczenia w tym zakresie. Ogólnie należy uznać, że im dieta bardziej urozmaicona, tym lepiej dla naszych ryb akwariowych.

50 komentarzy

 1. Odi456:

  Do Krzysiek: Ja je kupiłam w sklepie zoologicznym w postaci mrożonej. Inaczej mówią na nie ochotki :)

 2. rybcia XD:

  Ja mam 2 pokarmy: SUPERVIT firmy TROPICAL i jakiś firmy SERA (nie wiem jaki bo obcięłam górną część opakowania). Rano karmię tym Sera, wieczorem Supervitem, a w niedzielę głodówka. Muszę stwierdzić że moje ryby są pięknie ubarwione, żwawe i odważne :) Polecam Głodówkę raz w tybodniu.

 3. Amator:

  Zamierzam trzymać 4 gupiki (samce) w akwarium 25l - czym je karmić? Jakie firmy polecacie?

 4. Mati123:

  Czy rybom akwariowym można podawać mączke rybną? Bo sobie tak pomyślałem że to by był świetny pokarm uzupełnjający dla ryb dorosłych i świetny dla narybku :)

 5. beniek:

  Rybki jedzą muszki owocówki.

 6. Ola:

  Jak wygląda pokarm żywy? Proszę, odpiszcie mi :-)

 7. Ola:

  No cóż,ja mam brzankę sumatrzańską i karmię ją pokarmem Ichtio-vit wieloskładnikowym.Polecam ten pokarm.

 8. Ola:

  Czy rybki jedzą muszki owocówki?Proszę o odpowiedź.

 9. Kamyk:

  Czy VITABIN to dobry pokarm dla Brzanek Sumatrzańskich?????

 10. premko8:

  Czy takie muszki owocówki, które przylecą na pozostawiony owoc mogą zostać podane rybą?

 11. Sandacz 201:

  Ja miałem niszczukę 1 m 58 cm ale przeniosłem ją do mojego stawku ponieważ zjadła ma 2 pielęgnice pawiookie , 1 arowane i z 5 dużych skalarów chyba przeżyje a w stawku mam 6 karpi koi 95cm , 23 karasie 42 cm , 8 linów 72 cm i szczupaczka 100 cm czy kturaś ryba może zostać zjedzona ??

 12. domino:

  gdzie można kupić podajnik który co jakiś czas podaje ryba jedzenie i w jaiej to by bylo cenie jak wiecie to piszcie

 13. MaveRick:

  Ja moim rybciom podaję ; Pokarm wysoko proteinowy Tropicala (pokarm podstawowy) Tetra Pro Colour Tetry (pokarm wybarwiający) Nie zaobserwowałem zmiany w ich zachowaniu po zastosowaniu tych pokarmów, a wręcz przeciwnie mają silniejsze i wyraziste kolory oraz są że tak powiem żwawsze ;).

 14. Paulina^^:

  Ja mieszam pokarmy , czy to niezaszkodzi moim rybkom >?

 15. akwa:

  ja niem mam problemów ze znalezieniem larw komarów wyławiam je ze stawu i git krzysiek ty też spróbój;)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter