Pokarmy dla ryb akwariowych

Na potrzeby akwarystyki powstały duże firmy, które zajmują się produkcją i sprzedażą pokarmów przeznaczonych dla ryb akwariowych. Do najbardziej znanych producentów i dystrybutorów karm dla ryb w Polsce możemy zaliczyć firmy: Tropical, Tetra, Sera, Aquael, Aqua Szut oraz JBL. Dzięki bogatej ofercie na rynku możemy dobrać odpowiednie pożywienie dla hodowanego przez nas gatunku ryb akwariowych. Dostępne są pokarmy zastępcze w postaci tabletek, płatków, granulatów i innych. W latach minionych przetworzony pokarm dla ryb akwariowych oparty był głównie na produktach zbożowych. Dosyć szybko okazało się, że taka dieta nie jest wystarczająca. Ryby do prawidłowego funkcjonowania potrzebują oprócz węglowodanów, białek i tłuszczów również związków mineralnych i witamin. Z pomocą przyszła nowoczesna technologia, a szczególnie technologia odwadniania pokarmu (liofilizacja). Za jej sprawą różnorakie wodne stworzenia są przetwarzane z jednoczesnym zachowaniem wszystkich właściwości żywieniowych. Pokarmy liofilizowane w swoim składzie w swoim składzie mogą zawierać larwy skorupiaków, wioślarki, tubifeksy oraz inne drobne organizmy.

Tabletki - Pokarm w takiej postaci możemy opuszczać na dno dla ryb dennych lub przyklejać do szyby tworząc miejsca pokarmowe na różnych poziomach wody.

Tabletki dla ryb

Pokarmy granulowane (granulat) – Możemy wyróżnić granulaty tonące i pływające. Pływające produkowane są z myślą o rybach żywiących się przy powierzchni wody, zaś tonące dla ryb żyjących w niższych partiach akwarium. Zazwyczaj pokarmy granulowane są bardziej opłacalne od płatkowanych.

Pokarmy płatkowane – W pierwszej fazie po podaniu rybom płatki pływają, a następnie wolno opadają. Przeznaczone są dla ryb żywiących się w toni wodnej. Produkowane są różne rodzaje płatków dla ryb roślinożernych, mięsożernych oraz wszystkożernych.

Płatki dla ryb akwariowych

Suszone rozwielitki (Dafnie) – Jest to jeden z najbardziej znanych pokarmów. W pancerzykach zawarta jest znacząca ilość substancji balastowej – chityny.

Liofilizowane rureczniki (Tubifeksy) – Zazwyczaj występują po postacią kostek.

Pokarmy żywe:

Pamiętajmy, że najlepsze dla ryb akwariowych są pokarmy żywe. Niektóre gatunki ryb preferują tylko pokarmy żywe. Tego typu pokarm możemy znaleźć w stawie, rzece, ogrodzie oraz wodzie z deszczówką. Każdy żywy pokarm należy dokładnie przejrzeć, ponieważ razem z nim możemy wprowadzić do akwarium groźne drapieżniki.

Larwy wodzieni (szklarka) – Jest to istotny składnik planktonu. Stanowią doskonały pokarm dla wielu gatunków ryb. Najczęściej poławiane są w chłodnej porze roku ze zbiorników wodnych. Niektóre larwy wodzieni udaje się przechorowywać, jednakże część zdycha.

Larwy komarów – Możemy je znaleźć w lecie w zbiornikach na deszczówkę lub stawach. Stanowią doskonałe pożywienie dla ryb.

Rureczniki (tubifeksy) – Udaje się je pozyskać w dużych ilościach ze zbiorników zanieczyszczonych ściekami. Przed podaniem rybom należy je dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą.

Rozwielitki – Inaczej nazywane są dafniami. Uważane, są za dobry pokarm dla ryb akwariowych.

Larwy ochotek – Udaje się je uzyskać ze zbiorników na deszczówkę i stawów. Są bardzo chętnie zjadane przez ryby akwariowe.

Oczliki – Są to małe skorupiaki, które chętnie są spożywane przez ryby. Mogą stanowić zagrożenie dla wylęgu.

Muszki owocówki (octowe) – Bardzo dobrze nadają się do karmienia ryb chwytających pożywienie z powierzchni wody.

Doniczkowce (Wazonkowce) – Są to miniaturowe dżdżownice o długości ok. 3 cm i białej barwie. Z powodzeniem możemy je hodować w torfie. Potrzebują ciemności, wilgoci oraz temperatury od 9 do 16 C. Doniczkowce karmimy mokrym chlebem.

Inne pokarmy:

Dla poszczególnych gatunków ryb możemy podawać pokarmy takie jak sałata (oprócz wczesnowiosennej), sparzony szpinak, gotowaną w wodzie kaszę manną, parzone płatki, glony, spirulina, płatki gotowanego białego mięsa ( zimne) oraz płatki surowego, chudego mięsa (serce, wątroba, wołowina).

Początkujący akwaryści nie powinni podawać bardziej wyszukanych pokarmów, ponieważ nie mają wystarczającego doświadczenia w tym zakresie. Ogólnie należy uznać, że im dieta bardziej urozmaicona, tym lepiej dla naszych ryb akwariowych.

50 komentarzy

 1. Krzysiek:

  Skad bierzecie larwy komarow? Gdzie mozena je kupic/dostac i pod jaka nazwa??

 2. Matisek:

  Ja karmię tak: Obsada: 7xneon czarny 7xneon innesa 2xkirys albinos* 2xkirys pstry* 2xprętnik karłowaty (parka) Pokarmy: Tropical Ichtio-Vit Tropical Bio-Vit Tropical TROPICAL Tropical WELSI GRAN TUKAN Dafnia suszona TUKAN pokarm wybarwiający Tetra PlecoMin Karmienie: rano i wieczorem, różne pokarmy (rano taki, wieczorem inny, każdego dnia inny "zestaw") W niedzielę głodówka *Z kirysami było inaczej ale nie mam możliwości zmiany tego - dlatego wygląda jak wygląda.

 3. Matisek:

  Można dawać wieloskładnikowy pokarm w płatkach, dla sumowatych polecam różne tabletki (jak są duże tabletki to można je przełamać). Są również granulowane pokarmy dla różnych ryb. Spróbuj może dać jakiś mrożony, np. rureczniki (ale tu trzeba uważać gdyż często pochodzą z brudnych wód i łatwo nimi otruć ryby), ochotka albo coś. Ja neonkom daję też pokarm wysokoproteinowy - możliwości jest wiele.

 4. Herek Czerwonozęby:

  A co byście polecali do : -Kiryska -brzanki Różowej -danio pręgowany koralowy i tygrysi -neon Inessa -sumika -kosiarki ????????????

 5. daniellito23:

  który pokarm jest lepszy płatkowy czy rozwielitka?

 6. Łukasz:

  Pokarm żywy trzymamy w lodówce. W temp. pokojowej będzie żył dzień może dwa.

 7. irma:

  mam od niedawna akwarium i chciałam dogodzić rybkom podając im żywy pokarm tylko nie wiem czy on szybko się psuje. Jak długo można trzymać żywy pokarm (ochotka) w warunkach pokojowych temp. do 20 stopni?

 8. Łukasz:

  Ja swoje ryby karmię 3 razy dziennie małymi porcjami.I tak np. rano dostają płatki tropical supervit, w południe mrożone larwy komarów, wieczorem granulat hikari. Po pewnym czasie kończą mi się te pokarmy i rybkom robię zmianę pokarmów np. rano płatki sera vipan, w południe larwy solowca, wieczorem płatki tetry.Kończy mi się taki zestaw to znowu zmieniam im rodzaj pokarmu. Po przez takie działanie urozmaicam im dietę i ryby są zdrowe i pięknie wybarwione. Ja bym nie chciał dostawać na śniadanie obiad i kolację tylko samych płatków kukurydzianych tej samej firmy bo bym wyglądał jak anorektyk.

 9. Matisek:

  Mam neony Innesa, neony czarne, i kirysy przez jakiś czas dawałem im rozwielitki suszone ale nie chciały jeść co mogło być tego przyczyną? Mam to jeszcze ale boję się dawać żeby jakieś resztki nie zostały bo tylko w weekendy mam czas robić przy akwa.

 10. Klaudia xdd:

  Ja swoje też ;]

 11. gurami:

  ja cały czas swoje ryby karmie płatkami.

 12. esenek:

  nie podawaj:) nie zostaną strawione, a jeszcze możesz zaszkodzić im..:/ no i będzie dużo Kupy:)

 13. Mariusz:

  jak moge znalezc pokarmy zywe w swoim otoczeniu(jeziora, lasy itp.) skad moge miec pewnosc ze nie beda one mialy zanieczyszczen?? i jeszcze jedno- jak czesto i jak przygotowane moge podawac zoltko jajka????

 14. Darunia:):

  jakie zywe jedzenie moge podawać welonką??

 15. Jaroslaw:

  Polecam granulat prod. duńskiej do karmienia narybku pstrąga - można kupić na giełdzie we Wrocławiu lub Łodzi.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter