Jak i czym karmimy ryby akwariowe?

 Prawidłowe żywienie ryb akwariowych jest gwarancją zdrowia i prawidłowego ich rozwoju. Pokarm dajemy w takiej ilości, aby ryby były w stanie spożyć go w ciągu  około 5 minut. Ryby akwariowe karmimy jeden lub dwa razy dziennie. Jest to ilość w zupełności wystarczająca dla większości ryb akwariowych. Przekarmienie ryb może być bardzo szkodliwe dla ich zdrowia. Należy usunąć resztki pokarmu, żeby zminimalizować zanieczyszczenia w akwarium. Najbardziej wygodne i praktyczne jest trzymanie tak dobranych ryb, aby można było karmić je takim samym rodzajem pokarmu. Jednakże tym bardziej urozmaicony pokarm, tym ryby są w lepszej formie. W przypadku gdy jesteśmy zmuszeni wyjechać na dłużej niż kilka dni konieczne jest zapewnienie osoby która w tym czasie nakarmi nasze ryby .

Obecnie w handlu dostępna jest bardzo szeroka oferta różnorodnych pokarmów. Pokrótce postaram się opisać ich podstawowe rodzaje:

Płatki – Występuje bardzo wiele rodzajów pokarmów płatkowych od wysokobiałkowych dla narybku i osobników młodych po niskobiałkowe dla ryb dorosłych. Pokarmy płatkowe można podzielić również na roślinne skierowane dla roślinożernych, jak również pokarmy mieszane skierowane dla ryb wszystkożernych. Występują również płatki z dodatkiem witamin, uwydatniające ubarwienie i wiele innych rodzajów. Warto stosować kilka rodzajów pokarmów płatkowych. Dietę płatkową dobrze jest uzupełnić innym rodzajem pokarmu.

Pokarmy mrożone – Są to mrożone pokarmy mięsne. Przechowujemy je w zamrażarce.  Najczęściej są oczyszczone z ognisk chorobotwórczych za pomocą promieni gamma. Możemy nabyć również pokarmy mrożone z dodatkiem warzyw. Głównym atutem pokarmów mrożonych jest to że w przeciwieństwie do pokarmów żywych nie musimy regularnie chodzić do sklepu.

Pokarmy liofilizowane – Są to głównie larwy owadów, skorupiaki oraz zooplankton. Dostępne są głównie w formie proszku lub w formie sprasowanych kostek. Kostki przyklejamy po boku akwarium. Głównym atutem tego rodzaju pokarmu jest to, że mimo niewielkiej ilości wilgoci posiadają dużo wartości odżywczych.

Pokarmy żywe – Najlepiej jak pokarmy żywe stanowią podstawę diety ryb akwariowych. Dostępne są w bardzo różnych rozmiarach. Do najbardziej znanych pokarmów żywych możemy zaliczyć: oczliki, wrotki, rureczniki, rozwielitki, larwy ochotki, larwy komarów. Przed karmieniem warto sprawdzić czy nie zawierają drapieżników, które mogłyby się dostać do akwarium.

Granulaty i tabletki – Skierowane są głównie dla ryb przejawiających specyficzne zwyczaje żywieniowe. Tego typu pokarmy są mniej zróżnicowane pod względem składu. 

104 komentarzy

 1. :

  poco kupować mrożony pokarm dla skalarów jak można kupic serce wołowe można zamrozić i potrzeć na tarce i to im dawać.

 2. Marta:

  Co powinny jeść małe mieczyki i gupiki?

 3. Maciuśśś:

  A czy to prawda że glonojady można karmić przegotowanymi brokułami??

 4. hodowca:

  a ja mam problem z ślimaczkami z ochotki(mrożonki do akwarjum) bo może, że rybki polskie a nie frencuskie. Sam nie wiem.

 5. młody:

  czy mogę mieć parke ramirezek, 2x panda i 6x neon czarny w 63l o dł 63?. I czym je karmić ??

 6. Martyna :

  Ja mam jednego glonojada syjamskiego, dwa gupiki: jedna samica i jeden samiec, siedem noenów innesa i trzy kiryski spiżowe. Karmię moje rybki dwa razy dziennie: rano i wieczorem po szczypcie karmy. Czy dobrze robię?

 7. R. r. radek:

  Ja mam w moim akwarium dosyć dziwne połączenia, a mianowicie : Welon, Sum rekini, 3 Danio p. , Górami i Glonojad syjamski. Takie dosyć oryginalne połączenie ale ładnie wygląda... A jeżeli chodzi o karmienie to one spożywają go dosyć szybko i te małe 3 Dania jedzą b.szybko jak i największa w akwarium welonka. Temperature mam 24 st.

 8. MSN:

  Ja mam dużo gupików i one się BARDZO szybko rozmnażają a mi tyle nie potrzeba dlatego słyżą jako żywy pokarm

 9. Do wszystkich:

  DO MATEUSZA - kup automatyczny podajnik i po kłopocie

 10. mela:

  Ile jedzą zmienniki plamiste.? Tzn. ile razy należy je karmić. Proszę o pomoc.

 11. Mateusz:

  Ile dni rybki wytrzymają bez pokarmu. Bardzo się martwię, bo muszę wyjechać w delegacje. W domu nie ma kto z nimi zostać

 12. CHODOWCA DRAPIEŻNIKÓW :

  co mam zrobić??? moje rybki gryzą się na wzajem. mam 2 drapieżniki WIELKOPŁETW I SUM PIKTUS

 13. psotnik:

  jakim pokarmem karmić piskorki i węgorki?

 14. em:

  Mam 100 litrów akwa. 3 x kiriśnik, 1 x zbrojnik niebieski i czyszczą dno i szyby i inne. Nie muszę odkurzać. Karmię płatkami a ostatnio wrzuciłem płatka kukurydzianego i jak rozmiękł to zjadły :)

 15. Tomek:

  W moim akwarium 60l mam 4 gupiki, para neonek i brzanek, kirysek i zbrojnik. Karmie je mieszanką różnych płatków, oraz suszoną rozwielitką. Czy to dobry pokarm?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter