Ogrzewanie wody w akwarium

Ryby tropikalne wymagają naturalnego poziomu temperatury (ok. 24 C).  Ogrzewanie akwarium jest w wielu przypadkach koniecznością.  Możemy nie ogrzewać akwarium pod warunkiem, że nie hodujemy ryb wymagających temperatury wyższej niż 20 C. Zbyt niska temperatura powoduje utratę przez ryby ubarwienia i prowadzi do zmniejszenia ich żywotności.  Ponadto w zbyt niskiej temperaturze ryby są bardziej podatne na liczne choroby (np.:  pleśniawka). Temperatura w akwarium powinna się zmieniać w 2 cyklach:

Rocznym  -  W okresie, gdy  w warunkach naturalnych ryby egzotyczne mają problemy w zdobywaniu pokarmu (od listopada do marca). Obniżamy wtedy nieznacznie temperaturę ( o 2 – 6 C).

Dobowym - W nocy temperatura powinna delikatnie spadać (od 1 do 3 C).

Przejściowe obniżanie temperatury wpływa pozytywnie na kondycję ryb i roślin akwariowych.  Wtedy ryby są bardziej odporne na spadki temperatury oraz chętniej przystępują do tarła po zimowym ochłodzeniu.  Nie powinniśmy jednak obniżać temperatury poniżej dolnej granicy optymalnej dla danego gatunku.

Wybór sprzętu

W handlu dostępne są niemal doskonałe systemy grzewcze, które precyzyjnie monitorują i dostosowują temperaturę wody.  Instalacja jest prosta i bezpieczna pod warunkiem zapoznania  się z zaleceniami producenta dołączonymi do sprzętu.  Co ważne również, nie jest to stosunkowo wielki wydatek.  W sprzedaży dostępne są m.in.: grzałki zwykłe, grzałki z termostatem, filtry z wbudowaną grzałką, podżwirowe kable i płytki grzewcze oraz wiele innych rodzajów urządzeń grzewczych. Zawansowani akwaryści najczęściej ogrzewają całe pomieszczenie, w którym znajdują się akwaria. Jest to rozwiązanie ekonomicznie uzasadnione. W razie awarii ogrzewania, większe zbiorniki dłużej utrzymają temperaturę wody.   Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup grzałki z termostatem.  Termostat umożliwia dostosowanie najodpowiedniejszej temperatury dla ryb.  W wewnątrz grzałki umieszczona jest spirala grzewcza, która w powiązaniu z temperaturą wody jest włączana lub wyłączana przez termostat ustawiony na odpowiednią temperaturę dla danego gatunku ryb . Może to być termostat elektroniczny lub działający na zasadzie bimetalu. Dobór grzałki o odpowiedniej mocy nie powinien nastręczać wielu kłopotów.  Ogólnie możemy przyjąć, że na 1 litr wody powinno przypadać 0,5 W.  W handlu dostępne są grzałki o standardowej mocy ( 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 50, 75, 100, 125, 150, 200, 250, 300 W). Przykładowo akwarium o wymiarach 60 x 30 x 30 (54 l) wymaga grzałki o mocy około 25-30 W. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zakup grzałki 60 W z termostatem. Możemy wyróżnić termostat umieszczony przy samej grzałce lub termostat zewnętrzny.  Jeden termostat zewnętrzny może obsługiwać 2 grzałki na raz.  W doborze mocy grzałki trzeba wziąć również pod uwagę temperaturę jaka będzie panowała w pomieszczeniu w którym będzie ono stało.  W większych akwariach zazwyczaj stosuję się 2 grzałki z termostatem.  Grzałkę z termostatem kupujemy taką, która zapewni temperaturę z zapasem na nieprzewidywalne okoliczności takie jak np.: awaria ogrzewania domu.  

Możemy wyróżnić różne rodzaje termometrów na np.: klasyczny termometr rtęciowy zazwyczaj umieszczony na bocznej ściance w środku akwarium z dala od sprzętu grzewczego, paskowy lub tarczowy termometr ciekłokrystaliczny, termometr pływający,  termometr zewnętrzny i wewnętrzny.

Przy instalacji i zakupie sprzętu grzewczego pamiętajmy o: 

- Ogrzewacz z termostatem najlepiej umieścić na tylnej ściance akwarium lub pionowo blisko krawędzi.  

- Grzałkę najlepiej jest umieścić w najniższych partiach akwarium. Nie należy umieszczać jej zbyt blisko żwiru ponieważ cyrkulacja wody może być utrudniona.  Ze względów estetycznych warto ją ukryć za kamieniami i roślinami.

- Przed instalacją ogrzewania sprawdzamy czy przyrząd grzewczy jest całkowicie wodoszczelny.  

- Włączona grzałka zawsze powinna znajdować się pod wodą, aby nie pękła z przegrzania szkła.

- Wszelakich połączeń elektrycznych dokonujemy z dala od wody. Instalacja sprzętu jest bezpieczna, pod warunkiem zachowania wszelkich środków ostrożności. W razie wątpliwości warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

- Przed regulacją sprzętu grzewczego zawsze najpierw odłączamy zasilanie - wskazanie termostatu przykładowo ustawionego na 24 C, można w razie potrzeby podnieść o kilka stopni według potrzeby.

61 komentarzy

 1. edek:

  Ogrzewanie żarówką z góry jest błędym , gdyż ogrzewają się górne warstwy wody co dla ryb labiryntowych jest zabójcze.Najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie dna i to nazewnącz. Do tego służą płyty miedziwane - laminatowane z wytrawionym labiryntym dostosowanym do żądanej mocy.

 2. wójekdobrarada:

  1. najmniejsza moc grzałki najczęściej spotykanej na rynku to 25W, więc do akwa o pojemności <25L zawsze będzie dobra taka o ile ma termostat (wbudowany, bądź zewnętrzny). Zbyt duża moc niema znaczenia! Ogrzewanie zbiornika 50L grzałką 300W będzie zwyczajnie szybsze niż przy zastosowaniu np.50W, chociaż oba rozwiązania będą odpowiednie dla tego zbiornika. 2. do osób takich jak Adrian: jeśli nie wiesz jaką grzałkę zastosować do akwa 557L to znaczy, że jesteś bardzo początkującym akwarystą i że nie chce ci się czytać, lub... nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Zamiast zakładać duże zbiorniki, które najprawdopodobniej będą musiały przeżyć mnóstwo błędów, a pochłoną ogromne środki, zarówno początkowe, jak i eksploatacyjne, lepiej będzie założyć 150L i doprowadzić je (metodą prób i błędów) do świetności, zyskując przy tym ogromne doświadczenie. "W większych akwariach zazwyczaj stosuję się 2 grzałki z termostatem." Więc do zbiornika 557L powinieneś zastosować 2x250W, 2x300W, lub ich kombinację, ale będąc zapobiegliwym lepiej zaopatrzyć się w 2x300W, a jeszcze lepiej zainstalować takie oświetlenie, które zapewni dogrzewanie wody i jest konieczne przy zakładaniu akwarium (przecież do 557L nie wpuścisz chyba rybek po 24h od wlania wody? szkoda by było popełnić tak straszny błąd!) "Grzałkę z termostatem kupujemy taką, która zapewni temperaturę z zapasem na nieprzewidywalne okoliczności takie jak np.: awaria ogrzewania domu." Te cytaty to informacje podane wytłuszczonym drukiem! Nie było nawet konieczności czytania całości artykułu!

 3. seba:

  czy do akwarium11l potrzebna jest grzałka z termostatem czy bez?

 4. monisiaa20@o2.pl:

  w moim akwarium grzalke mam ustawiona na 26 stopni ale swiatlo ogrzewa ja o +2 stopnie czyli 28 (na termometrze)czy to nie za duzo?zdycha mi duzo rybek i roslinki tez padaja,czy lepeij ustawic na 24 st 2st.ze swiatla i bedzie wtedy 26?prosze niech ktos kto sie zna odpisze na meila

 5. bestia:

  mam pytanie mam grzałke z termotatem i grzałka wychodzi mi powyżej akwarium czy tak moze być?????????? help me

 6. ryyyyyybbbbbaaaaa:

  ryby do chlorowanej wody?! nie można tak! jeżeli powiedzieli ci w sklaepie że sumowce to znosz ą to cie okłamali

 7. Adrian:

  szukam grzałki do akwarium 557l jaką polecacie piszcie na mail dyniahwedynicz@gmail.com

 8. MIŚKA:

  A jeśli woda w akwarium jest za zimna o 4 stopnie celcjusza opłaca się włączać grzałkę bez regulacji temperatury?Proszę o pomoc. Z góry serdecznie dziękuję.

 9. YoYo:

  są grzałki do akwarium 10l

 10. baśka:

  Ostatnio kupiłam akwarium i już zdechło mi 7 rybek nie wiem co może byc przyczyną

 11. tomi:

  do rychu xd takgrzałka 25W do akwa 10-25L

 12. Chodyś:

  baśka sama sobie odpowiedzialas 1. zimniejsza woda (szok termiczny) 2. chlorowana woda

 13. baśka:

  Zdechły mi 2 sumy przełożyłam je do zimniejszej wody chlorowanej co było przyczyną ich śmierci? help

 14. wędkasz kokoszpl:

  odpowiem na twoje pytanie są takie grzałki o mocy od30 do 50 wolty.

 15. rychu xd:

  czy są takie grzałki do akwarium 25 litrów

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter