Ogrzewanie wody w akwarium

Ryby tropikalne wymagają naturalnego poziomu temperatury (ok. 24 C).  Ogrzewanie akwarium jest w wielu przypadkach koniecznością.  Możemy nie ogrzewać akwarium pod warunkiem, że nie hodujemy ryb wymagających temperatury wyższej niż 20 C. Zbyt niska temperatura powoduje utratę przez ryby ubarwienia i prowadzi do zmniejszenia ich żywotności.  Ponadto w zbyt niskiej temperaturze ryby są bardziej podatne na liczne choroby (np.:  pleśniawka). Temperatura w akwarium powinna się zmieniać w 2 cyklach:

Rocznym  -  W okresie, gdy  w warunkach naturalnych ryby egzotyczne mają problemy w zdobywaniu pokarmu (od listopada do marca). Obniżamy wtedy nieznacznie temperaturę ( o 2 – 6 C).

Dobowym - W nocy temperatura powinna delikatnie spadać (od 1 do 3 C).

Przejściowe obniżanie temperatury wpływa pozytywnie na kondycję ryb i roślin akwariowych.  Wtedy ryby są bardziej odporne na spadki temperatury oraz chętniej przystępują do tarła po zimowym ochłodzeniu.  Nie powinniśmy jednak obniżać temperatury poniżej dolnej granicy optymalnej dla danego gatunku.

Wybór sprzętu

W handlu dostępne są niemal doskonałe systemy grzewcze, które precyzyjnie monitorują i dostosowują temperaturę wody.  Instalacja jest prosta i bezpieczna pod warunkiem zapoznania  się z zaleceniami producenta dołączonymi do sprzętu.  Co ważne również, nie jest to stosunkowo wielki wydatek.  W sprzedaży dostępne są m.in.: grzałki zwykłe, grzałki z termostatem, filtry z wbudowaną grzałką, podżwirowe kable i płytki grzewcze oraz wiele innych rodzajów urządzeń grzewczych. Zawansowani akwaryści najczęściej ogrzewają całe pomieszczenie, w którym znajdują się akwaria. Jest to rozwiązanie ekonomicznie uzasadnione. W razie awarii ogrzewania, większe zbiorniki dłużej utrzymają temperaturę wody.   Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup grzałki z termostatem.  Termostat umożliwia dostosowanie najodpowiedniejszej temperatury dla ryb.  W wewnątrz grzałki umieszczona jest spirala grzewcza, która w powiązaniu z temperaturą wody jest włączana lub wyłączana przez termostat ustawiony na odpowiednią temperaturę dla danego gatunku ryb . Może to być termostat elektroniczny lub działający na zasadzie bimetalu. Dobór grzałki o odpowiedniej mocy nie powinien nastręczać wielu kłopotów.  Ogólnie możemy przyjąć, że na 1 litr wody powinno przypadać 0,5 W.  W handlu dostępne są grzałki o standardowej mocy ( 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 50, 75, 100, 125, 150, 200, 250, 300 W). Przykładowo akwarium o wymiarach 60 x 30 x 30 (54 l) wymaga grzałki o mocy około 25-30 W. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zakup grzałki 60 W z termostatem. Możemy wyróżnić termostat umieszczony przy samej grzałce lub termostat zewnętrzny.  Jeden termostat zewnętrzny może obsługiwać 2 grzałki na raz.  W doborze mocy grzałki trzeba wziąć również pod uwagę temperaturę jaka będzie panowała w pomieszczeniu w którym będzie ono stało.  W większych akwariach zazwyczaj stosuję się 2 grzałki z termostatem.  Grzałkę z termostatem kupujemy taką, która zapewni temperaturę z zapasem na nieprzewidywalne okoliczności takie jak np.: awaria ogrzewania domu.  

Możemy wyróżnić różne rodzaje termometrów na np.: klasyczny termometr rtęciowy zazwyczaj umieszczony na bocznej ściance w środku akwarium z dala od sprzętu grzewczego, paskowy lub tarczowy termometr ciekłokrystaliczny, termometr pływający,  termometr zewnętrzny i wewnętrzny.

Przy instalacji i zakupie sprzętu grzewczego pamiętajmy o: 

- Ogrzewacz z termostatem najlepiej umieścić na tylnej ściance akwarium lub pionowo blisko krawędzi.  

- Grzałkę najlepiej jest umieścić w najniższych partiach akwarium. Nie należy umieszczać jej zbyt blisko żwiru ponieważ cyrkulacja wody może być utrudniona.  Ze względów estetycznych warto ją ukryć za kamieniami i roślinami.

- Przed instalacją ogrzewania sprawdzamy czy przyrząd grzewczy jest całkowicie wodoszczelny.  

- Włączona grzałka zawsze powinna znajdować się pod wodą, aby nie pękła z przegrzania szkła.

- Wszelakich połączeń elektrycznych dokonujemy z dala od wody. Instalacja sprzętu jest bezpieczna, pod warunkiem zachowania wszelkich środków ostrożności. W razie wątpliwości warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

- Przed regulacją sprzętu grzewczego zawsze najpierw odłączamy zasilanie - wskazanie termostatu przykładowo ustawionego na 24 C, można w razie potrzeby podnieść o kilka stopni według potrzeby.

61 komentarzy

 1. cypis:

  MaZol polecam ci 230 Wolt :)

 2. stonecold:

  akwarystyka to piękne acz drogie hobby :D tyle w tym temacie

 3. Maciek:

  Jaka optymalna temp powinna być w akwarium?

 4. J:

  MaZol chlopie .... wolty moze miec prad, a grzalka co najwyzej waty .... a dla ciebie - 15-20W

 5. matrix:

  straciłem zaufanie do grzalki z termostatem po tym jak mi sie zepsuła i mi ugotowała ryby teraz mam zwykła i według mnie jest najlepsza i najbezpieczniejsza!! pozdro dla akwarystow

 6. neon inessa:

  NOWA litości wyjmij tą rybkę z kuli i daj jej 25l akwarium. Temperatury wody powinny być przystosowane do gatunku rybki.

 7. MaZol:

  Mam akwa 25L, jaka grzałka będzie najlepsza,dobra? Ile powinna mieć Wolt?

 8. xyz:

  Kula to nie akwarium! Nie wiem jaki sposobem chcesz tam grzałkę dać ale to chyba jakiś cud będzie jak ją dasz i ryba będzie tam szczęśliwa...

 9. NOWA:

  do akwarium kuli 8,5l ile woda powinna mieć stopni?

 10. trener:

  Zastanówcie się gdzie umieścicie swoje akwarium. Zakup grzałki może okazać się całkowicie zbędny. Moje akwa stoi koło grzejnika, a co za tym idzie blisko okna. Grzałkę co prawda mam (umieszczoną wewnątrz filta) ale od roku jest wyłączona z prądu. Latem temperatura dochodziła do 29 st. C - obecnie jest około 25 st. Termometr udzieli wam odpowiedzi, a grzałkę zawsze można kupić tak na wszelki wypadek. W tym temacie to wszystko. Na marginesie dodam że tylną i boczną ścianę akwarium okleiłem z zewnątrz ciemnoniebieską okleiną, aby promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na wodę (nie mam problemów z glonami), poza tym nadaje wodzie ładnego koloru. Odpowiadając na kilka pytań dot. napowietrzania wody: trzeba pamiętać że w ten sposób wytrąca się cenny dwutlenek węgla, a bez niego żadna roślina wam nie urośnie. Ponadto, ruch wody wywołany pracą filtra (a musi pracować non-stop) także powoduje natlenienie wody i można by tak rzec ;) że jest zależna od wielkości lustra wody. W zdrowym, zbalansowanym akwarium, już same rośliny wytworzą wystarczającą ilość tlenu (oczywiście jeśli macie ich odpowiedną ilość i oświetlenie około 10-12 godzin dziennie jest koniecznością). Zatem włączajcie bombelki, kiedy patrzycie na akwarium, bo zwyczajnie dodają uroku.

 11. kangur:

  Zielona Zabko: dobrze, ze pytasz. Temperature ustawiasz, w zaleznosci od potrzeb swoich rybek i nic juz nie zmieniasz. Jakbys miala w akwa ospe albo inna chorobe (twu, twu) to oprucz stosowania lekow dobrze jest temp. podniesc do 29 stopni. Ze swiatlem jest tak, ze zima dobrze jest je trzymac wlaczone dluzej tak, zeby rybkom i roslinom zapewnic optymalne warunki dien-noc. Tlen lepiej zostawic wlaczony 24 godziny, chyba ze masz naprawde silny filtr z napowietrzaczem. Jeszcze jedno, sprawdz jaka temperature preferuja twoje rybki (wszystko znajdziesz na tej stronie) bo 28 stopni to wydaje sie troche za duzo (26 przewaznie dogadza wiekszosci ryb) a mozesz zaoszczedzic na pradzie. Kto pyta nie bladzi, pozdrawiam

 12. ZIELONA ZABKA:

  LAIK PYTA, POMOZCIE ZNAWCY, OD DZIS MAM AKWARIUM, TEMPERATURE REGULUJE OK. 28 ST, JAK Z NOCA? CO ZOSTAWIC, CO WYLACZYC? SWIATLO? GRZALKE - TEMP.OBNIZYC, CZY NIE? TLEN MA CHODZIC NA OKRAGLO? SORKI PEWNIE BAAARDZO GLUPIE PYTANIA, ALE JESTEM SUPER ZIELONA... HELP

 13. elektryk:

  odpowiem na twoje pytanie są takie grzałki o mocy od30 do 50 wolty. dodał: wędkasz kokoszpl chyba waty bo woltów 220-250 hehe

 14. pp:

  do monisiaa20@o2.pl najlepiej jak zrobisz tak jak mówiłaś chyba że będziesz włączała światło na 7-10 godz

 15. Paweł:

  ja w 60l akwarium mam grzałkę z termostatem 150W.Może tak być?? Proszę o odpowiedź

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter