Ogrzewanie wody w akwarium

Ryby tropikalne wymagają naturalnego poziomu temperatury (ok. 24 C).  Ogrzewanie akwarium jest w wielu przypadkach koniecznością.  Możemy nie ogrzewać akwarium pod warunkiem, że nie hodujemy ryb wymagających temperatury wyższej niż 20 C. Zbyt niska temperatura powoduje utratę przez ryby ubarwienia i prowadzi do zmniejszenia ich żywotności.  Ponadto w zbyt niskiej temperaturze ryby są bardziej podatne na liczne choroby (np.:  pleśniawka). Temperatura w akwarium powinna się zmieniać w 2 cyklach:

Rocznym  -  W okresie, gdy  w warunkach naturalnych ryby egzotyczne mają problemy w zdobywaniu pokarmu (od listopada do marca). Obniżamy wtedy nieznacznie temperaturę ( o 2 – 6 C).

Dobowym - W nocy temperatura powinna delikatnie spadać (od 1 do 3 C).

Przejściowe obniżanie temperatury wpływa pozytywnie na kondycję ryb i roślin akwariowych.  Wtedy ryby są bardziej odporne na spadki temperatury oraz chętniej przystępują do tarła po zimowym ochłodzeniu.  Nie powinniśmy jednak obniżać temperatury poniżej dolnej granicy optymalnej dla danego gatunku.

Wybór sprzętu

W handlu dostępne są niemal doskonałe systemy grzewcze, które precyzyjnie monitorują i dostosowują temperaturę wody.  Instalacja jest prosta i bezpieczna pod warunkiem zapoznania  się z zaleceniami producenta dołączonymi do sprzętu.  Co ważne również, nie jest to stosunkowo wielki wydatek.  W sprzedaży dostępne są m.in.: grzałki zwykłe, grzałki z termostatem, filtry z wbudowaną grzałką, podżwirowe kable i płytki grzewcze oraz wiele innych rodzajów urządzeń grzewczych. Zawansowani akwaryści najczęściej ogrzewają całe pomieszczenie, w którym znajdują się akwaria. Jest to rozwiązanie ekonomicznie uzasadnione. W razie awarii ogrzewania, większe zbiorniki dłużej utrzymają temperaturę wody.   Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup grzałki z termostatem.  Termostat umożliwia dostosowanie najodpowiedniejszej temperatury dla ryb.  W wewnątrz grzałki umieszczona jest spirala grzewcza, która w powiązaniu z temperaturą wody jest włączana lub wyłączana przez termostat ustawiony na odpowiednią temperaturę dla danego gatunku ryb . Może to być termostat elektroniczny lub działający na zasadzie bimetalu. Dobór grzałki o odpowiedniej mocy nie powinien nastręczać wielu kłopotów.  Ogólnie możemy przyjąć, że na 1 litr wody powinno przypadać 0,5 W.  W handlu dostępne są grzałki o standardowej mocy ( 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 50, 75, 100, 125, 150, 200, 250, 300 W). Przykładowo akwarium o wymiarach 60 x 30 x 30 (54 l) wymaga grzałki o mocy około 25-30 W. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zakup grzałki 60 W z termostatem. Możemy wyróżnić termostat umieszczony przy samej grzałce lub termostat zewnętrzny.  Jeden termostat zewnętrzny może obsługiwać 2 grzałki na raz.  W doborze mocy grzałki trzeba wziąć również pod uwagę temperaturę jaka będzie panowała w pomieszczeniu w którym będzie ono stało.  W większych akwariach zazwyczaj stosuję się 2 grzałki z termostatem.  Grzałkę z termostatem kupujemy taką, która zapewni temperaturę z zapasem na nieprzewidywalne okoliczności takie jak np.: awaria ogrzewania domu.  

Możemy wyróżnić różne rodzaje termometrów na np.: klasyczny termometr rtęciowy zazwyczaj umieszczony na bocznej ściance w środku akwarium z dala od sprzętu grzewczego, paskowy lub tarczowy termometr ciekłokrystaliczny, termometr pływający,  termometr zewnętrzny i wewnętrzny.

Przy instalacji i zakupie sprzętu grzewczego pamiętajmy o: 

- Ogrzewacz z termostatem najlepiej umieścić na tylnej ściance akwarium lub pionowo blisko krawędzi.  

- Grzałkę najlepiej jest umieścić w najniższych partiach akwarium. Nie należy umieszczać jej zbyt blisko żwiru ponieważ cyrkulacja wody może być utrudniona.  Ze względów estetycznych warto ją ukryć za kamieniami i roślinami.

- Przed instalacją ogrzewania sprawdzamy czy przyrząd grzewczy jest całkowicie wodoszczelny.  

- Włączona grzałka zawsze powinna znajdować się pod wodą, aby nie pękła z przegrzania szkła.

- Wszelakich połączeń elektrycznych dokonujemy z dala od wody. Instalacja sprzętu jest bezpieczna, pod warunkiem zachowania wszelkich środków ostrożności. W razie wątpliwości warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

- Przed regulacją sprzętu grzewczego zawsze najpierw odłączamy zasilanie - wskazanie termostatu przykładowo ustawionego na 24 C, można w razie potrzeby podnieść o kilka stopni według potrzeby.

61 komentarzy

 1. kitrus:

  Lucek Leszcz jest zimnowodny i nie potrzebuje grzania, widziałeś grzałki w jeziorze? Pozdro.

 2. Lucek:

  Ja mam akwarium 30l i niestety zagotowała mi sie w nim woda Jedynie co pocieszające w tym to to iż miałem w akwarium 5 szt leszcza polskiego który po ugotowaniu wybornie smakował

 3. wiktor:

  czy trzeba miec wogole grzalke w akwarium moj kolega nie ma lezy mu w szawce a i tak ma temperature wody ok.26'C. z tego co wiem to ze jak macie w miare cieplo w domu to grzalka w akwarium ja mam takie samo tkwarium tj.120l i mam bez grzalko i super jest :):)!pzdr!!

 4. meduza:

  Witam, do wszystkich którzy maja podobny problem jak Asia - jeśli oświetlenie nagrzewa wam wodę przy powierzchni najprostszą i najpewniejsza metodą będzie wymienienie oświetlenia. Proponuje oświetlenie energooszczędne - takie które nie zużywa prądu na wytwarzanie ciepła np. oświetlenie ledowe.

 5. kangur:

  jaccenty2: to naprawde nie ma znaczenia w twoim przypadku i zalezy od ciebie. Przy akwariach o dlugosci 150cm albo dluzszych raczej lepiej dac dwie. Informacje o tym jaka powinna byc moc grzalki czy grzalek znajdziesz powyzej, pozdrawiam

 6. kangur:

  Asia: A gdzie masz umieszczony termometr? Mozliwe, ze woda ma 30 stopni przy powierzchni a glebiej jest chlodniejsza. Moze dasz rade zostawic jakas szparke przy pokrywie. Powietrze pod pokrywa moze byc b. gorace i jesli masz gurami albo pretniki- moze to byc dla nich zabojcze bo pobieraja one powietrze znad powierzchni wody. Moze mozesz tak ustawic filtr albo napowietrzacz zeby stworzyc wiekszy ruch wody przy powierzchni. Pozdrawiam

 7. kangur:

  PEMI: ja bym ustawil pionowo w rogu, gdzie mozna ja zamaskowac jakas roslina. Upewnij sie jednak, ze jest tam przeplyw wody, inaczej akwarium moze byc nierowno ogrzane. I nie za blisko bocznej szyby bo czasami ryby chowaja sie w nocy za grzalka i moga sie poparzyc. Pozdrawiam

 8. kangur:

  Beginner: Cytat z artykulu powyzej: " Ogólnie możemy przyjąć, że na 1 litr wody powinno przypadać 0,5 W". Na 180 litrow powinno wiec byc min 90W. Moim zdaniem zawsze lepiej miec mocniejsze grzalki bo szybciej podgrzeja wode i sie wylacza. Do twojego akwa ja zastosowalbym np. dwie grzalki po 60W. Pozdrawiam

 9. jaccenty2:

  sam juz nie wiem plis o radę raz dwie grzałki raz jedna do akwarium 200 litrów wkońcu jak najlepiej

 10. beginner:

  posiadam akwa 180l wody i chciałbym zastosować 2 grzałki z termostatem jakie zastosować moce?

 11. Asia:

  A u mnie w akwa jest grzałka i jak ustawiałam 26st. to tak bylo ale odkąd kupiłam pokrywę ze świetlówką to woda ma prawie 30 st. boję się ze to zbyt dużo (akwa 60l. a w nim bojownik 1+2, gupik 6 i pictus) no i roślinki całkiem sporo... Proszę o radę co zrobić z tą temperaturą czy rybki sie nie ugotują... są metody na jej obniżenie?

 12. PEMI:

  Mam takie pytanie gdzie lepiej umieścić grzałkę poziomo przy dnie czy pionowo. (60l 100w z termostatem)

 13. Łukasz:

  Optymalna temp w zbiorniku z rybami tropikalnymi to 25-26C. Jak od czasu do czasu będzie się różniła 2C w górę lub w dół to nic nie szkodzi bo w tropikach też jest nie idealna i zmienia się w zależności od pory roku. Ryby przeżyją. Dobierać grzałkę z termostatem 1W na 1l wody np 100L zbiornik 100W grzałka.Ja używalem różnych grzałek np Aquela ,hagena Elit,Tetra wszystkie były ok.

 14. hektor :

  J na marginesie to prad ma ampery a volty napiecie :P

 15. kangur:

  Maciek: to zalezy jake masz rybki. Najbardziej optymalna remperatura dla ryb tropikalnych to 26 stopni- pasuje wiekszosci ryb. Informacje jaka temp. preferuja twoje rybki znajdziesz w Encyklopedji Ryb. Duzo ludzi trzyma ryby tropikalne z welonami, ktore sa zimnowodne. Nie ma takiej temperatury, ktora by obu tym rodzajom ryb naprawde dogodzila.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter