Odmiany raków słodkowodnych

Raki są stworzeniami ogromnie zróżnicowanymi pod względem gatunków. Wyróżniamy raki o różnych, nawet bardzo oryginalnych kolorach i ciekawej budowie. Poniżej przedstawionych jest kilka najpopularniejszych gatunków raków.

Rak marmurkowy

Zdecydowanie jest to najpopularniejszy gatunek raków spotykanych w akwarystyce słodkowodnej. Jego ciało ma brązową barwę, ale pokryte jest również ogromną ilością plamek i kropek, które w połączeniu przypominają kolorystycznie marmur (stąd nazwa). Czasami można spotkać również inne odmiany barwne tego gatunku: białe, niebieskie i czerwone. Wszystkie mają również jaśniejsze plamki na całym pancerzu, jednak te barwne odmiany występują rzadko. U tego gatunku występują tylko samice, dlatego też raki te rozmnażają się partenogenetycznie. Raki te są stosunkowo nieduże (rzadko kiedy udaje się osiągnąć 10 cm), dlatego też akwarium nie musi być tak duże jak do profesjonalnej hodowli. Wystarczają zbiorniki od kilkunastu litrów pojemności. Raki marmurkowe są agresywne w stosunku do swoich współlokatorów, dlatego nie należy trzymać ich z innymi zwierzętami (rybkami, krewetkami, czy ślimakami). Rzecz ma się podobnie z roślinami, które zostają szybko zjedzone. Temperatura właściwie dowolna z przedziału od 4 do 30 stopni.

                                                       Raki marmurkowe

 

Rak szlachetny, zwany również rakiem rzecznym

Ten gatunek raka jest znacznie większy od poprzednika, bo osiąga długość ponad 20 cm. Pochodzi z Europy i występuje również w polskich, czystych wodach. Ma dość duże i masywne szczypce, którymi poluje na pożywienie. Kolor pancerza może być niebieskawy lub nieregularnie brązowo-szary. Jeden z najdłużej żyjących raków. Odżywia się głównie roślinnością wodną, rzadziej małymi zwierzętami lub larwami. Jak większość raków aktywny jest głównie w godzinach nocnych. Rozmnaża się jesienią, samica opiekuje się jajami oraz młodymi rakami, aż do pierwszego zrzucenia pancerza.

Z powodu zmniejszającej się liczebności raków szlachetnych, w Polsce gatunek ten znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunków Ginących.

Rak błotny

Kolejny rak, który w naturze występuje w Polskich wodach. Jest bardzo podobny do poprzednika lecz jego szczypce są trochę większe i węższe. Dorasta do dwudziestu centymetrów długości, choć czasami zdarzają się osobniki dużo większe. Żywi się podobnym pokarmem jak rak szlachetny, jednak żyje w wodach również mniej czystych, zamulonych. Rozmnażanie przebiega tak samo jak u poprzednika. Samce są większe od samic.

Rak ten również jest gatunkiem zagrożonym w Polsce i wpisany jest do PCKZ.

Rak florydzki

Jest to jeden z popularniejszych i ciekawszych raków w hodowli akwariowej. Osiąga długość ciała do kilkunastu centymetrów i ma brązową lub niebieską barwę. W zbiornikach domowych częściej spotykana jest ta druga odmiana. Rak ten może współżyć z rybami. Ponadto nie powinien uszkadzać dużych i silnych roślin (żywi się małymi i obumierającymi). Temperatura wody powinna wynosić ponad 20 stopni. Jak większość raków, gatunek florydzki lubi zbiorniki o dużej powierzchni dna i ogromnej ilości kryjówek, jaskini i grot.

                                          

Rak ten jest polecany wszystkim początkującym hodowcom ze względu na łatwość w utrzymaniu i walory estetyczne.

Rak niebieski (Yabby)

Kolejny rak, występujący w hodowli w silnie niebieskich kolorach. W naturze można spotkać również odmiany szare lub szaro-niebieskie. Są rakami o wspaniałych walorach estetycznych i niezwykle pięknie wyglądają w akwarium. Dorastają do kilkunastu centymetrów długości. Zjadają przeważnie martwą materię organiczną. Nie powinny atakować rybek, jeżeli nie są przegłodzone. Jeżeli trzymane są w grupach po kilka sztuk, w akwarium powinno zapewnić się im dużą ilość kryjówek, gdyż podczas zrzucania pancerza mogą być zjedzone przez inne osobniki.

                                          

 

Rak morelowy

Bardzo ładny gatunek raka, dorastający do 10 centymetrów długości, o oryginalnej morelowej barwie. Jest wspaniałą ozdobą akwarium pomimo, że nie powinno trzymać się go w grupach (mogą być agresywne w stosunku do siebie). Karmimy go pokarmem dla raków, krewetek lub po prostu warzywami. Lubi zjadać słabe i obumierające części roślin akwariowych.

                                           

Raczek z Patzcuaro

Jest to jeden z mniejszych raków (stąd nazwa raczek). Dorasta do zaledwie 4 – 5 cm, ale pomarańczowa barwa ciała sprawia, iż warto go mieć w swojej hodowli. Gatunek ten można trzymać nawet w małych zbiornikach. W akwariach o pojemności około 100 litrów można postarać się o kilkanaście sztuk, a nawet udaje się go rozmnożyć. Nie niszczy roślin i nie atakuje ryb. Parametry wody powinny być zbliżony do tych z jeziora Patzcuaro, czyli: temperatura od 15 do 25 stopni, pH w granicach 9 (ważne by nie było obojętne, ani kwasowe), twardość około 14-16 dkH. Karmimy pokarmem roślinnym, martwymi ślimakami (ale niedużych rozmiarów), larwami komarów.

Rozmnażanie jest dość proste. Osobniki 4-ro miesięczne są już gotowe do rozrodu. W zależności od dobrania parametrów wody i rodzaju podawanego pokarmu, samica składa do 50-60 sztuk jaj, przeważnie nocą. Po kilku tygodniach można zaobserwować już bardzo drobne (3 mm) młode osobniki. Należy wtedy chronić je przed zjedzeniem przez innych lokatorów zbiornika.

Rak luizjański

W naturalnym środowisku jest to brązowy rak osiągający kilkanaście centymetrów. W hodowli spotykanych jest natomiast wiele barwnych odmian. Najpiękniejsze z nich to biała, czarna, niebieska, fioletowa i pomarańczowo-czerwona. Chcąc trzymać je w swoim zbiorniku, nie musimy zapewniać jakiś wielkich wymogów. Temperatura między kilka, a dwadzieścia kilka stopni, pH około obojętnego. Lubią się chować, więc przydają się różne kryjówki. Akwarium powinno mieć dno o dość dużej powierzchni. Rak luizjański żywi się roślinami, warzywami, glonami, a nawet innymi, mniejszymi gatunkami zwierząt. Urozmaicanie pokarmu sprzyja hodowli tego gatunku.

Rak czerwonoszczypcowy

Gatunek ten należy do jednego z większych trzymanych w akwarium. Potrzebuje dużych zbiorników. Kilka osobników tego raka w za małym zbiorniku będzie powodem do ich walk, często na „śmierć i życie”. Akwarium powinno zawierać dużo kamiennych kryjówek, a woda powinna być dobrze filtrowana. Atakuje nawet większe od siebie rybki, a rośliny nie utrzymają się długo w jego towarzystwie, dlatego zdecydowanie nie nadaje się do akwarium roślinnego. Żywi się wszystkim, od roślin i warzyw, po rybki i inne zwierzęta akwariowe. Jest bardzo barwny (kolory od zielonego po niebieski) i żółto nakrapiane. Samce od samic odróżniają czerwone kreski na szczypcach.

                                           

Ten gatunek nie jest polecany początkującym akwarystom!

Rak mandaryn

Jeden z ładniejszych raków hodowanych w akwariach, pochodzący z Florydy. Dorasta do 8 centymetrów długości, a jego ciało przyjmuje kolor od żółto-pomarańczowego po pomarańczowy. Warunki hodowlane to: temperatura w granicach 15-20 stopni, pH około 7,5, długość dna zbiornika przynajmniej 0,6 metra, oświetlenie niezbyt mocne, gdyż jego oczy są wrażliwe na światło. Jest raczej spokojny. Żywi się głównie pokarmem roślinnym, martwą materią i mniejszymi zwierzętami (są wszystkożerne).

38 komentarzy

 1. =):

  ktos ma do sprzedania może raka z ostrowa wlkp .

 2. grr:

  czy można trzymać raka z patzcuaro z kilkunastoma molinezjami glonojadem neonkami i ślimakami w akwarium 60 l ?

 3. Ola:

  a ma ktos odsprzedac raka florydzkiego z okolicy Krakowa ??

 4. emiljo73:

  Mam rak i atakuje inne ryby.Co robić!?

 5. darek:

  Czy rak luizjański zje mi rośliny bo zamierzam owego zakupić a w zbiorniku mam piękne rośliny i troche się boje go wpuścić

 6. apis2204@onet.pl:

  oddam w dobre ręce raka ( chyba czerwonoszczypcowy). Jestem z Gorzowa Wlkp.

 7. fluval:

  ja mam zwykłego raka z jeziora

 8. arti27:

  mieszkam w w gdańsku i mam pytanko gdzie można kupić raka niebieskiego:)

 9. cabcer boy:

  ja mam raka olbrzymikomorkowego i wcale go nie chcialem... :(

 10. gracjan.k:

  ja dostałem od kolegi raka florydzkiego nawet fajny ale co 1 miesiąc ma jajeczka i mam ich za dużo pare tych raków kupiłem w cenie 18zł

 11. sbabilon:

  ja mam raka florydzkiego za 18zł i raka szlachetneo za 10zł i okociły mi sie i mam 2 młode

 12. violus:

  hallo ja kupiłam raka florydzkiego mam go 1 miesiąc a za kilka tygodni to już będą młode

 13. Łukasz:

  mam pytanie. raki mozna trzymac w akwarium razem z innymi rybkami?

 14. !gsy!:

  ja mam raka czerwonoszczypcowego i kupilem go za 50 zl. Jest super

 15. Marcin:

  Czy jeśli mam te zwierzaki, mogę mieć też raka florydzkiego? 1X Gold sewerum ok. 15cm 1X Skalar(niezidentyfikowany) też duży 2X Glonojad(samce 11 i 7cm) 1X Blue gurami(9cm) 8X Ampularia

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter