Jak utrzymać zgodne z naturą parametry wody?

Jednym z najważniejszych czynników koniecznych do utrzymania akwarium w należytym porządku jest zapewnienie prawidłowej równowagi ekologicznej wody. Aby tego dokonać trzeba pamiętać o kilku ważnych parametrach takich jak np.: odczyn, twardość, zawartość tlenu, azotu i innych pierwiastków. Skład chemiczny wody powinien być różny w z zależności od hodowanych rodzajów ryb i roślin. Każdy gatunek ma swoje indywidualne wymagania i należy zwracać na nie uwagę szczególnie przy urządzaniu akwarium wielogatunkowego.

Odczyn Wody


Jest wskaźnikiem obecności w wodzie kwasów i zasad. Odczyn obojętny uzyskujemy wtedy, gdy pH wody wynosi 7. Wskaźnik poniżej odczynu obojętnego ma woda kwasowa a powyżej zasadowa. Odczyn wody w akwarium powinien być zbliżony do tego jaki występuje w miejscach naturalnego występowania hodowanych ryb. Np.: wody w części rzek Amazonii mają odczyn kwasowy (około 5,5), a w niektórych jeziorach afrykańskich jest on zasadowy (nawet 8,5). Wartość odczynu trzeba kontrolować tak często jak to jest możliwe. W pierwszych tygodniach istnienia akwarium trzeba to robić prawie codziennie. Robi się to za pomocą specjalnych testerów dostępnych w większości sklepów zoologicznych, których koszt wynosi od kilku do kilkunastu złotych w zależności od jakości i dokładności testera. Jeżeli wyniki testu wyjdą nam inne niż wymagane są dla hodowanych przez nas ryb należy jak najszybciej podjąć działania w celu ich skorygowania.

Jeżeli odczyn jest zbyt wysoki możemy go zmniejszyć:

- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.

- Dodając garbniki: gotowe – taninę lub poprzez moczenie w wodzie szyszek olchy, kory dębowej, liści dębowych, korzeni paproci lub zielonych łupin orzecha włoskiego. Niestety nie zawsze jest to sposób skuteczny, a do tego jest dość pracochłonny i niektóre gatunki ryb nie lubią obecności zbyt dużej ilości garbników w wodzie.

- Dodając kwas ortofosforowy (kilka ml kwasu na 1 l wody) lub azotowy (1 ml  kwasu na 1 l wody). Jest to jednak sposób nie polecany dla młodych i niedoświadczonych akwarystów.

Jeżeli odczyn jest zbyt niski możemy go zwiększyć:


- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym

- Używając węglanu sodowego lub wodorowęglanu sodowego.

Przy ingerowaniu w odczyn wody w akwarium trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

- Lepiej zmniejszyć lub zwiększyć pH za mało niż za dużo.

- Wszystkie zmiany powinny być przeprowadzane po dokładnym zbadaniu odczynu wody i co pewien czas powinny być kontrolowane.

- Nie wolno doprowadzić do zbyt dużej, nagłej zmiany odczynu pH. Powinno się to robić stopniowo w kilku etapach.

- Zmiany odczynu najlepiej przeprowadzać jest bez obecności ryb i roślin. Po zakończeniu korygowania pH powinny być one stopniowo wprowadzanie do zbiornika.

Twardość wody


Jest to ilość rozpuszczonych w wodzie soli, szczególnie magnezowych i wapniowych. Wyraża się ją w tzw. stopniach niemieckich (n). 1n odpowiada 10 mg CaO rozpuszczonego  w 1 l wody. W akwarystyce wody ze względu na ich twardość dzielą się na:

1. Bardzo miękkie – 0 - 5n

2. Miękkie – 5,1 – 10n

3. Średnio twarde – 10,1 – 20n

4. Twarde – 20,1 – 30n

5. Bardzo twarde – powyżej 30n

Odpowiednia twardość wody szczególnie potrzebna jest przy rozmnażaniu ryb lub roślin w akwarium. Twardość wody możemy zmierzyć za pomocą specjalnych testerów dostępnych w niektórych sklepach zoologicznych.

 Jeżeli twardość wody jest zbyt wysoka możemy ją zmniejszyć:

- Dodając do akwarium wodę destylowaną.

- Przefiltrowując wodę przez torf.

- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.

Jeżeli twardość wody jest zbyt niska możemy ją zwiększyć:

- Dodając twardszej wody.

- Przefiltrowując wodę przez materiał zawierający wapń.

- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.

- Dodawanie siarczanu wapnia lub magnezu (nie zalecane dla mało doświadczonych akwarystów).

Zawartość tlenu


Ważnym parametrem wody w akwarystyce jest również ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Tlen w akwarium nie pochodzi tylko z zainstalowanych tam pompek i napowietrza czy. Tlen jest dostarczany z powietrza ponad taflą wody, a także jest produkowany przez roślinki. Za normę można uznać około 5-7 mg/l przy temperaturze 25C. Jeżeli ilość ta jest znacznie przekroczona, rybki mają problemy z przeżyciem. Przy niewielkim niedoborze tlenu ryby oddychają szybciej, ale sobie z tym radzą. Gorzej jest, gdy niedobór ten jest znaczny. Może wtedy dojść do uduszenia ryb. Poziom tlenu możemy zmierzyć za pomocą specjalnych testerów lub po prostu dokładnie obserwując zachowanie rybek (zaczerwienienie skrzeli, częstotliwość oddychania, pływanie przy tafli wody).

Azotany i azotyny


Są to związki toksyczne i ich nadmiar w akwarium jest niebezpieczny. Szkodzą rybkom i mogą prowadzić do ich chorowania i umierania. Powstają z rozkładających się resztek organicznych, odchodów, niezjedzonych pokarmów. Poziom azotu można zmierzyć dostępnymi na rynku akwarystycznym testami.

Głównymi przyczynami ich nadmiaru są:

1. Zbyt dużo zwierząt w akwarium.

2. Nie usunięcie umarłych rybek i roślin w porę.

3. Zbyt obfite karmienie ryb.

4. Źle działająca filtracja.

5. Zbyt rzadkie czyszczenie zbiornika.

Aby nie doprowadzić do nagromadzenia się zbyt dużej ilości należy:

Inne pierwiastki i związki chemiczne w akwarium


W wodzie akwariowej znajduje się wiele pierwiastków i związków chemicznych, które pełnią swoje funkcje w utrzymywaniu równowagi ekologicznej oraz są potrzebne do rozwoju dla roślin i ryb.

Żelazo jest potrzebne do pięknego i bujnego wzrostu roślin akwariowych. Jego niedobór powoduje żółknienie liści i słaby rozwój. Nadmiar natomiast jest szkodliwy dla ryb i niektórych bardziej wrażliwych roślin. Badanie jego poziomu i wszelkie regulacje możemy czynić za pomocą specjalnych testów i preparatów akwarystycznych.

Dwutlenek węgla jest konieczny do bujnego wzrostu i rozmnażania roślin. Przy odpowiednim jego stężeniu (od 10 do 40mg/l) roślinki będą charakteryzowały się pięknymi odcieniami zieleni i szybkim wzrostem. Badanie jego poziomu i wszelkie regulacje możemy czynić za pomocą specjalnych testów i preparatów akwarystycznych. Poziom dwutlenku węgla można też zwiększyć zakładając specjalne aparatury CO2. Staje się to coraz bardziej popularne, szczególnie w akwariach z dużą ilością roślin.

Miedź
jest związkiem toksycznym i niejednokrotnie zabójczym dla ryb akwariowych. Jego poziom można zmierzyć specjalnymi testami. W wypadku za dużej ilości miedzi w wodzie trzeba ją częściowo wymienić i uzdatnić specjalnymi preparatami.

Chlor
powoduje spalanie błony śluzowej ryb. Jest on często obecny w wodzie kranowej, dlatego przy zakładaniu nowego akwarium nie wolno od razu wpuszczać ryb do dopiero co nalanej wody. Akwarium z wodą powinno odstać kilka dni aby nadmiar chloru mógł się uwolnić. W wypadku zbyt dużego stężenia chloru trzeba również intensywniej napowietrzać wodę. Jego poziom można zbadać odpowiednim testem na obecność chloru.

Fosforan
jest wytwarzany w nadmiarze, gdy mamy do czynienia z przerybieniem akwarium, podawaniem bogatego w fosforany pokarmu lub nawozu. Jego nadmiar prowadzi do wzrostu glonów. Można temu zapobiegać wymieniając część wody co tydzień lub dosadzając szybko rosnące rośliny, które używają fosforanu jako nawozu.

Autor: SikorP

131 komentarzy

 1. WES53:

  Do Wieska!Blad tkwi w ruszaniu filtra przy podmianie wody,rozwuj pierwotniakow przy bardzo wysokim NO3 po drugie,po co lejesz tyle'k' NPK rowniez podnosi Ci twardosc i blokowanie sie mineralow,przez to sa problemy!Ja proponuje zrobic 2 podmiany w ciagu miesiaca po 25% bez zadnych dodatkow zeby wyczyscic zbiornik i obserwowac ryby i rosliny,male straty sa nie uniknione ale sytuacja powinna wracac do normy,podmiany tak jak przedtem 50ro/50lub

 2. grzegorz:

  do wiesiek,w sklepach mikro-zoo są specialne preparaty na to zmętnienie,które często powstaje po nadmiernym"grzebaniu w akwarium"tzw.patologiczne zmętnienie wody,powstaje też przy większej podmianie wody.lepiej robić to częściej a w mniejszych ilościach,pozdrawiam

 3. wiesiek:

  czesc!mam problem,po podmianie 25% wody 50/50 RO-KRAN woda zrobila sie mentna i ryby zaczely zdychac,wiec awaryjnie znow podmiana wody+bakterie filtracyjne,proces zdychania zatrzymalem ale ryby sa bez apetytu a woda smierdzi nawozem choc nic nie dodawalem,rosliny rosna bardzo slabo choc oswietlenie 75w/l+Co2 podloze to supstrat.Co2 odlaczylem teraz bo wlaczone jest intensywne napowietrzanie,przed tem tylko w nocy.moze ktos mi pomorze!parametry wody to:GH-15 KH-3 PH-7 PO3/4-2,0 FEch-0,25 FEnch 0,25 NH3/4 0.50 NO2 0,1 NO3 40,0 Ca 80 CaCo3-200 wszystko w mg/l.Dodaje raz na tydzien flourish NPK + potas i nic z tego.dlatego prosze o porade gdzie jest blad?dziekuje wiesiek.

 4. AkwaDlaKazdego:

  Do: Rafcio Prawidłowy proces startu akwarium powinien wyglądać tak, iż urządzasz całe akwarium włącznie z dużą ilością roślin, nie używasz żadnych nawozów prócz potasu (pierwszy strzał 20ppm). Przez pierwszy tydzień wymieniasz dziennie 50% wody i dodajesz analogicznie połowę dawki Potasu, czyli 10ppm. Po tygodniu, przez kolejny tydzień podmieniasz 50% wody co 2 dni i oczywiście do podmiany podajemy potas 10ppm. pierwsze życie powinniśmy wpuszczać dopiero po 2 tygodniach od zalanie kiedy to zamknie się i ustabilizuje \\\"Cykl azotowy\\\" (duże skoki NO2 i NO3)

 5. Mati:

  Słuchaj, ph.5 jest za niskie dla ryb, powinno byc w granicach 7, 5- 8,5 najlepiej. Masz złej jakości wodę. Nastaw zwykłą wodę do miednicy i poczekaj 24 h aż wyparuje chlor i inne zwiazki po czy wylej z akwarium 1/3 tej starej wody i dolej tej nowej wody. Musisz ustabilizowac sobie wodę w akwarium. Pomogą też żywe rośliny bo one oczyszczają wodę i utleniają co powoduje że rybom się lepiej oddycha. Rośliny też pochłoną częsci pokarmu z ryb i inne związki chemiczne. Cały cxas wodę napowietrzaj i czekaj. Coś Ci napewno padnie, a to co silne przeżyje

 6. Rafcio:

  czesc!!! Mam akwa 37 litrów. wymienilem wode dolalem aqua safe (tetry) i po tygodniu woda ma ph 5,0 i rybki mi padaja. pprosze pomóżcie bo nie wiem co robic!!!

 7. Misiek:

  Witam, uzywam do zmiękczania wody filtra przepływowego (taki z obi, nazwy nie pamiętam), kranówę mam taka trochę płynną skałę, więc wykombinowałem sobie, że za pomocą tegoż filtra, zawierajacego żywicę jonowymienną. I teraz pytanie czy mi ta żywica nie zasala wody, bo jak jest sodowa (Na) to może, jak wodorowa to nie. Cz ktoś wie jak to sprawdzić? Puki co rybki się nie skarzą, ale tak mnie to nurtuje troszkę.

 8. doktor mengele :(:

  UWAGA z tymi ŁUPINAMI ORZECHA WŁOSKIEGO, włożyłem do filtra trzy łupiny i akwarium 300 l wymarło w ciągu 5 godz

 9. mati:

  Czy rybom nie zaszkodzi jak w akawarium będzie troche zardzweiała woda?Czy ryby zdechną czy raczej tylko widoczność będzie gorsza?pomyślałem czy by nie napełnić deszczówką.

 10. Patryk:

  Do xxxxxxxxx Akwarium musi dojrzeć zanim wpuści się do niego ryby.

 11. Artur:

  Mam problem w akwarium 180l z paletkami(dyskowcami)Na powierzchni wody pojawia się biała zawiesina pomimo,że woda przy powierzchni jest w nieustannym ruchu.Co to?Dodam ,że mam dosyć dużo roślin oraz podmieniam wodę co tydzień(około 20 litrów)moje ph wody wynosi około 6,4 a ryby czasem się wykluwają.

 12. deinonych:

  ~xxxxxxxxx!!! CZŁOWIEKUU!!! Czym prędzej przerzuć wszystkie rybki do drugiego akwa! i roślinki też! wylej 50% wody pierwszego dnia, nalej świeżej, następnego dnia niech Ci się przefiltruje, i wylej póxniej wszystko a puste akwa wypieprz przez balkon! JA TEŻ TAK MIAŁEM! DZIAŁA! POLECAM

 13. Artur:

  W moim 180 l akwarium pomimo co tygodniowych podmian wody i niskiego ph(około6,4),a także oświetlenia standardowego(12godz.) mam białą zawiesinę na tafli wody.

 14. xxxxxxxxx:

  POMOCY !!! mam problem,3 dni temu zmienilem cala wode w akwa( musialem bo przestawialem),i wczoraj zrobila mi sie metna. mam dwa filtry czyste,dobre oswietlenie,grzalke. rybek niezaduzo, jedzenia tez nie. wlalem 'ichtio' i sie tak zrobilo. mam tez 2 akwa z tym samym zwirem,rybami i tam tez wlalem ten plyn na ospe , ale tam woda jest czysta. co zrobić???????

 15. Grześ:

  POMOCY!!! Co mogę zrobić po około tygodniu i wymienie pierwszy raz wody zaczyna pojawiać sie dziwny nalot na skałach:( czy to wina osadzającego sie pokarmu czy złej twardości wody??

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter