Jednym z najważniejszych czynników koniecznych do utrzymania akwarium w należytym porządku jest zapewnienie prawidłowej równowagi ekologicznej wody. Aby tego dokonać trzeba pamiętać o kilku ważnych parametrach takich jak np.: odczyn, twardość, zawartość tlenu, azotu i innych pierwiastków. Skład chemiczny wody powinien być różny w z zależności od hodowanych rodzajów ryb i roślin. Każdy gatunek ma swoje indywidualne wymagania i należy zwracać na nie uwagę szczególnie przy urządzaniu akwarium wielogatunkowego.
Odczyn Wody
Jest wskaźnikiem obecności w wodzie kwasów i zasad. Odczyn obojętny uzyskujemy wtedy, gdy pH wody wynosi 7. Wskaźnik poniżej odczynu obojętnego ma woda kwasowa a powyżej zasadowa. Odczyn wody w akwarium powinien być zbliżony do tego jaki występuje w miejscach naturalnego występowania hodowanych ryb. Np.: wody w części rzek Amazonii mają odczyn kwasowy (około 5,5), a w niektórych jeziorach afrykańskich jest on zasadowy (nawet 8,5). Wartość odczynu trzeba kontrolować tak często jak to jest możliwe. W pierwszych tygodniach istnienia akwarium trzeba to robić prawie codziennie. Robi się to za pomocą specjalnych testerów dostępnych w większości sklepów zoologicznych, których koszt wynosi od kilku do kilkunastu złotych w zależności od jakości i dokładności testera. Jeżeli wyniki testu wyjdą nam inne niż wymagane są dla hodowanych przez nas ryb należy jak najszybciej podjąć działania w celu ich skorygowania.
Jeżeli odczyn jest zbyt wysoki możemy go zmniejszyć:
- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.
- Dodając garbniki: gotowe – taninę lub poprzez moczenie w wodzie szyszek olchy, kory dębowej, liści dębowych, korzeni paproci lub zielonych łupin orzecha włoskiego. Niestety nie zawsze jest to sposób skuteczny, a do tego jest dość pracochłonny i niektóre gatunki ryb nie lubią obecności zbyt dużej ilości garbników w wodzie.
- Dodając kwas ortofosforowy (kilka ml kwasu na 1 l wody) lub azotowy (1 ml kwasu na 1 l wody). Jest to jednak sposób nie polecany dla młodych i niedoświadczonych akwarystów.
Jeżeli odczyn jest zbyt niski możemy go zwiększyć:
- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym
- Używając węglanu sodowego lub wodorowęglanu sodowego.
Przy ingerowaniu w odczyn wody w akwarium trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach:
- Lepiej zmniejszyć lub zwiększyć pH za mało niż za dużo.
- Wszystkie zmiany powinny być przeprowadzane po dokładnym zbadaniu odczynu wody i co pewien czas powinny być kontrolowane.
- Nie wolno doprowadzić do zbyt dużej, nagłej zmiany odczynu pH. Powinno się to robić stopniowo w kilku etapach.
- Zmiany odczynu najlepiej przeprowadzać jest bez obecności ryb i roślin. Po zakończeniu korygowania pH powinny być one stopniowo wprowadzanie do zbiornika.
Twardość wody
Jest to ilość rozpuszczonych w wodzie soli, szczególnie magnezowych i wapniowych. Wyraża się ją w tzw. stopniach niemieckich (n). 1n odpowiada 10 mg CaO rozpuszczonego w 1 l wody. W akwarystyce wody ze względu na ich twardość dzielą się na:
1. Bardzo miękkie – 0 - 5n
2. Miękkie – 5,1 – 10n
3. Średnio twarde – 10,1 – 20n
4. Twarde – 20,1 – 30n
5. Bardzo twarde – powyżej 30n
Odpowiednia twardość wody szczególnie potrzebna jest przy rozmnażaniu ryb lub roślin w akwarium. Twardość wody możemy zmierzyć za pomocą specjalnych testerów dostępnych w niektórych sklepach zoologicznych.
Jeżeli twardość wody jest zbyt wysoka możemy ją zmniejszyć:
- Dodając do akwarium wodę destylowaną.
- Przefiltrowując wodę przez torf.
- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.
Jeżeli twardość wody jest zbyt niska możemy ją zwiększyć:
- Dodając twardszej wody.
- Przefiltrowując wodę przez materiał zawierający wapń.
- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.
- Dodawanie siarczanu wapnia lub magnezu (nie zalecane dla mało doświadczonych akwarystów).
Zawartość tlenu
Ważnym parametrem wody w akwarystyce jest również ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Tlen w akwarium nie pochodzi tylko z zainstalowanych tam pompek i napowietrza czy. Tlen jest dostarczany z powietrza ponad taflą wody, a także jest produkowany przez roślinki. Za normę można uznać około 5-7 mg/l przy temperaturze 25C. Jeżeli ilość ta jest znacznie przekroczona, rybki mają problemy z przeżyciem. Przy niewielkim niedoborze tlenu ryby oddychają szybciej, ale sobie z tym radzą. Gorzej jest, gdy niedobór ten jest znaczny. Może wtedy dojść do uduszenia ryb. Poziom tlenu możemy zmierzyć za pomocą specjalnych testerów lub po prostu dokładnie obserwując zachowanie rybek (zaczerwienienie skrzeli, częstotliwość oddychania, pływanie przy tafli wody).
Azotany i azotyny
Są to związki toksyczne i ich nadmiar w akwarium jest niebezpieczny. Szkodzą rybkom i mogą prowadzić do ich chorowania i umierania. Powstają z rozkładających się resztek organicznych, odchodów, niezjedzonych pokarmów. Poziom azotu można zmierzyć dostępnymi na rynku akwarystycznym testami.
Głównymi przyczynami ich nadmiaru są:
1. Zbyt dużo zwierząt w akwarium.
2. Nie usunięcie umarłych rybek i roślin w porę.
3. Zbyt obfite karmienie ryb.
4. Źle działająca filtracja.
5. Zbyt rzadkie czyszczenie zbiornika.
Aby nie doprowadzić do nagromadzenia się zbyt dużej ilości należy:
Inne pierwiastki i związki chemiczne w akwarium
W wodzie akwariowej znajduje się wiele pierwiastków i związków chemicznych, które pełnią swoje funkcje w utrzymywaniu równowagi ekologicznej oraz są potrzebne do rozwoju dla roślin i ryb.
Żelazo jest potrzebne do pięknego i bujnego wzrostu roślin akwariowych. Jego niedobór powoduje żółknienie liści i słaby rozwój. Nadmiar natomiast jest szkodliwy dla ryb i niektórych bardziej wrażliwych roślin. Badanie jego poziomu i wszelkie regulacje możemy czynić za pomocą specjalnych testów i preparatów akwarystycznych.
Dwutlenek węgla jest konieczny do bujnego wzrostu i rozmnażania roślin. Przy odpowiednim jego stężeniu (od 10 do 40mg/l) roślinki będą charakteryzowały się pięknymi odcieniami zieleni i szybkim wzrostem. Badanie jego poziomu i wszelkie regulacje możemy czynić za pomocą specjalnych testów i preparatów akwarystycznych. Poziom dwutlenku węgla można też zwiększyć zakładając specjalne aparatury CO2. Staje się to coraz bardziej popularne, szczególnie w akwariach z dużą ilością roślin.
Miedź jest związkiem toksycznym i niejednokrotnie zabójczym dla ryb akwariowych. Jego poziom można zmierzyć specjalnymi testami. W wypadku za dużej ilości miedzi w wodzie trzeba ją częściowo wymienić i uzdatnić specjalnymi preparatami.
Chlor powoduje spalanie błony śluzowej ryb. Jest on często obecny w wodzie kranowej, dlatego przy zakładaniu nowego akwarium nie wolno od razu wpuszczać ryb do dopiero co nalanej wody. Akwarium z wodą powinno odstać kilka dni aby nadmiar chloru mógł się uwolnić. W wypadku zbyt dużego stężenia chloru trzeba również intensywniej napowietrzać wodę. Jego poziom można zbadać odpowiednim testem na obecność chloru.
Fosforan jest wytwarzany w nadmiarze, gdy mamy do czynienia z przerybieniem akwarium, podawaniem bogatego w fosforany pokarmu lub nawozu. Jego nadmiar prowadzi do wzrostu glonów. Można temu zapobiegać wymieniając część wody co tydzień lub dosadzając szybko rosnące rośliny, które używają fosforanu jako nawozu.
Autor: SikorP
131 komentarzy
Rybalt:
15.08.2010 11:41Mati: co sie martwisz, bedziesz mial sledzie Mati-asy, na Swieta jak znalazl. Szacunek
RATUNKU:
15.08.2010 01:34Za wysoki poziom Fe 2 mg/L co robic.
Mati:
12.08.2010 18:18Witam - Co może być przyczyną śledziowatej budowy rybek (szczególnie gupików). Czy są chore? Jestem amatorem i nie chciałbym zaczynać od razu klęską.
kangur:
02.08.2010 16:24Krzycho: tak jak w kazdym innym akwa: 15-20% tygodniowo, w twoim przypadku to bedzie 20-30 litrow. Mozesz to zrobic podczas czyszczenia calego akwa (filtr, dno, szyby itp) albo na raty.
Sterkol:
02.08.2010 10:52A jakie rośliny wymagają fosforanu jako nawozu?
qwerty:
02.08.2010 09:17witam! mam taki problem - zakładam akwarium - dolałem uzdatniacza wg którego powinno sie dolewac 5 ml na 10 l. ja wlalem omylkowo 120 ml na 50 l. czym jest taki uzdatniacz , czy moze byc bardzo szkodliwy dla rybek? wymienilem juz dwa razy po pol akwarium wody, wiec sie powinien rozcienczyc... jakby ktos znalazl chwilke to prosze o odpowiedz i pomoc, dzieki
kangur:
01.08.2010 22:03krzycho: Powinno sie podmieniac min 25% wody tygodniowo (ja podmieniam ok 30%). Mozesz to robic poprostu raz w tygodniu przy okazji czyszczenia filtra i dna, albo czesciej, np 3 razy w tygodniu po 10%. To juz zalezy od ciebie. Przy okazji jesli macie ogrod albo chociaz rosliny doniczkowe: woda z akwa to swietny ekologiczny nawoz. Pozdrawiam
krzycho:
14.07.2010 11:52jak czesto powinno sie zmieniac wode wakwarium ja mam 130litrow?
magda:
12.07.2010 15:03Bo wody się nie zmienia tylko podmien ia 30% tygodniowo... zabijasz bakterie nitryfikacyjne w ten sposób
kiti:
27.06.2010 20:31dlaczego przy zmianie wody padają mi rybki
dexa:
22.06.2010 13:56Napiszcie proszę czy jest to możliwe, że jakość wody w kranie zimą szkodzi roślinom? Zaobserwowałam taką prawidłowość już od kilku zim. Od wiosny do jesieni roślinki sobie radzą, a w ciągu listopada i grudnia żółkną,gniją i jest po nich. Natomiast rybki mają się dobrze.
dexa:
22.06.2010 13:41Napiszcie proszę czy jest to możliwe, że jakość wody w kranie zimą szkodzi roślinom? Zaobserwowałam taką prawidłowość już od kilku zim. Od wiosny do jesieni roślinki sobie radzą, a w ciągu listopada i grudnia żółkną,gniją i jest po nich. Natomiast rybki mają się dobrze.
kangur:
17.06.2010 10:55Sabina: posluchaj Alvaro bo ma 100-procentowa racje, pozdrawiam
BorAdamus:
13.06.2010 08:58Sabina potwierdzam to co napisał Alvaro ma on 100% rację zakup filtr ale jako wariant pośredni proponuję ci regularną podmianę wody powiedzmy 30% zbiornika co najmniej raz w tygodniu. To powinno zniwelować choć odrobinę problem z brakiem filtra. Woda musi być odstana przynajmniej 12h przed podmianą i najlepiej z dodatkiem wody przegotowanej aby zmiękczyć jej parametry. To tyle z mojej strony.
Alvaro:
12.05.2010 23:36@sabina, twój problem to niedojrzałe akwa, powinno dojrzewać 3 tyg. zanim wpuści się rybki. Brak filtra (tam osiadają bakterie rozkładające amoniak). Nie słuchaj sprzedawcy, filtr zawsze jest potrzebny. W akwarystyce bardzo ważny jest skład wody, robi sie testy na twardość, odczyn ph. Bez tego nie ma co liczyć na udana hodowlę. Teleskop z molinezjami raczej nie za pomyślne połączenie. Molinezje potrzebują temp. 24-26 stp. C a teleskop 8-20, to gatunek zimnowodny. Zrobiłaś podstawowe błędy, ale nie przejmuj się prawie każdy z nas je popełnił chyba że wszedł do akwarystyki z dobrym przygotowaniem teoretycznym. Rada dla ciebie zakup filtr i niech ci dojrzeje zbiornik. Poczytaj o zakładaniu akwa.