Jak utrzymać zgodne z naturą parametry wody?

Jednym z najważniejszych czynników koniecznych do utrzymania akwarium w należytym porządku jest zapewnienie prawidłowej równowagi ekologicznej wody. Aby tego dokonać trzeba pamiętać o kilku ważnych parametrach takich jak np.: odczyn, twardość, zawartość tlenu, azotu i innych pierwiastków. Skład chemiczny wody powinien być różny w z zależności od hodowanych rodzajów ryb i roślin. Każdy gatunek ma swoje indywidualne wymagania i należy zwracać na nie uwagę szczególnie przy urządzaniu akwarium wielogatunkowego.

Odczyn Wody


Jest wskaźnikiem obecności w wodzie kwasów i zasad. Odczyn obojętny uzyskujemy wtedy, gdy pH wody wynosi 7. Wskaźnik poniżej odczynu obojętnego ma woda kwasowa a powyżej zasadowa. Odczyn wody w akwarium powinien być zbliżony do tego jaki występuje w miejscach naturalnego występowania hodowanych ryb. Np.: wody w części rzek Amazonii mają odczyn kwasowy (około 5,5), a w niektórych jeziorach afrykańskich jest on zasadowy (nawet 8,5). Wartość odczynu trzeba kontrolować tak często jak to jest możliwe. W pierwszych tygodniach istnienia akwarium trzeba to robić prawie codziennie. Robi się to za pomocą specjalnych testerów dostępnych w większości sklepów zoologicznych, których koszt wynosi od kilku do kilkunastu złotych w zależności od jakości i dokładności testera. Jeżeli wyniki testu wyjdą nam inne niż wymagane są dla hodowanych przez nas ryb należy jak najszybciej podjąć działania w celu ich skorygowania.

Jeżeli odczyn jest zbyt wysoki możemy go zmniejszyć:

- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.

- Dodając garbniki: gotowe – taninę lub poprzez moczenie w wodzie szyszek olchy, kory dębowej, liści dębowych, korzeni paproci lub zielonych łupin orzecha włoskiego. Niestety nie zawsze jest to sposób skuteczny, a do tego jest dość pracochłonny i niektóre gatunki ryb nie lubią obecności zbyt dużej ilości garbników w wodzie.

- Dodając kwas ortofosforowy (kilka ml kwasu na 1 l wody) lub azotowy (1 ml  kwasu na 1 l wody). Jest to jednak sposób nie polecany dla młodych i niedoświadczonych akwarystów.

Jeżeli odczyn jest zbyt niski możemy go zwiększyć:


- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym

- Używając węglanu sodowego lub wodorowęglanu sodowego.

Przy ingerowaniu w odczyn wody w akwarium trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

- Lepiej zmniejszyć lub zwiększyć pH za mało niż za dużo.

- Wszystkie zmiany powinny być przeprowadzane po dokładnym zbadaniu odczynu wody i co pewien czas powinny być kontrolowane.

- Nie wolno doprowadzić do zbyt dużej, nagłej zmiany odczynu pH. Powinno się to robić stopniowo w kilku etapach.

- Zmiany odczynu najlepiej przeprowadzać jest bez obecności ryb i roślin. Po zakończeniu korygowania pH powinny być one stopniowo wprowadzanie do zbiornika.

Twardość wody


Jest to ilość rozpuszczonych w wodzie soli, szczególnie magnezowych i wapniowych. Wyraża się ją w tzw. stopniach niemieckich (n). 1n odpowiada 10 mg CaO rozpuszczonego  w 1 l wody. W akwarystyce wody ze względu na ich twardość dzielą się na:

1. Bardzo miękkie – 0 - 5n

2. Miękkie – 5,1 – 10n

3. Średnio twarde – 10,1 – 20n

4. Twarde – 20,1 – 30n

5. Bardzo twarde – powyżej 30n

Odpowiednia twardość wody szczególnie potrzebna jest przy rozmnażaniu ryb lub roślin w akwarium. Twardość wody możemy zmierzyć za pomocą specjalnych testerów dostępnych w niektórych sklepach zoologicznych.

 Jeżeli twardość wody jest zbyt wysoka możemy ją zmniejszyć:

- Dodając do akwarium wodę destylowaną.

- Przefiltrowując wodę przez torf.

- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.

Jeżeli twardość wody jest zbyt niska możemy ją zwiększyć:

- Dodając twardszej wody.

- Przefiltrowując wodę przez materiał zawierający wapń.

- Za pomocą specjalnych preparatów dostępnych na rynku akwarystycznym.

- Dodawanie siarczanu wapnia lub magnezu (nie zalecane dla mało doświadczonych akwarystów).

Zawartość tlenu


Ważnym parametrem wody w akwarystyce jest również ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Tlen w akwarium nie pochodzi tylko z zainstalowanych tam pompek i napowietrza czy. Tlen jest dostarczany z powietrza ponad taflą wody, a także jest produkowany przez roślinki. Za normę można uznać około 5-7 mg/l przy temperaturze 25C. Jeżeli ilość ta jest znacznie przekroczona, rybki mają problemy z przeżyciem. Przy niewielkim niedoborze tlenu ryby oddychają szybciej, ale sobie z tym radzą. Gorzej jest, gdy niedobór ten jest znaczny. Może wtedy dojść do uduszenia ryb. Poziom tlenu możemy zmierzyć za pomocą specjalnych testerów lub po prostu dokładnie obserwując zachowanie rybek (zaczerwienienie skrzeli, częstotliwość oddychania, pływanie przy tafli wody).

Azotany i azotyny


Są to związki toksyczne i ich nadmiar w akwarium jest niebezpieczny. Szkodzą rybkom i mogą prowadzić do ich chorowania i umierania. Powstają z rozkładających się resztek organicznych, odchodów, niezjedzonych pokarmów. Poziom azotu można zmierzyć dostępnymi na rynku akwarystycznym testami.

Głównymi przyczynami ich nadmiaru są:

1. Zbyt dużo zwierząt w akwarium.

2. Nie usunięcie umarłych rybek i roślin w porę.

3. Zbyt obfite karmienie ryb.

4. Źle działająca filtracja.

5. Zbyt rzadkie czyszczenie zbiornika.

Aby nie doprowadzić do nagromadzenia się zbyt dużej ilości należy:

Inne pierwiastki i związki chemiczne w akwarium


W wodzie akwariowej znajduje się wiele pierwiastków i związków chemicznych, które pełnią swoje funkcje w utrzymywaniu równowagi ekologicznej oraz są potrzebne do rozwoju dla roślin i ryb.

Żelazo jest potrzebne do pięknego i bujnego wzrostu roślin akwariowych. Jego niedobór powoduje żółknienie liści i słaby rozwój. Nadmiar natomiast jest szkodliwy dla ryb i niektórych bardziej wrażliwych roślin. Badanie jego poziomu i wszelkie regulacje możemy czynić za pomocą specjalnych testów i preparatów akwarystycznych.

Dwutlenek węgla jest konieczny do bujnego wzrostu i rozmnażania roślin. Przy odpowiednim jego stężeniu (od 10 do 40mg/l) roślinki będą charakteryzowały się pięknymi odcieniami zieleni i szybkim wzrostem. Badanie jego poziomu i wszelkie regulacje możemy czynić za pomocą specjalnych testów i preparatów akwarystycznych. Poziom dwutlenku węgla można też zwiększyć zakładając specjalne aparatury CO2. Staje się to coraz bardziej popularne, szczególnie w akwariach z dużą ilością roślin.

Miedź
jest związkiem toksycznym i niejednokrotnie zabójczym dla ryb akwariowych. Jego poziom można zmierzyć specjalnymi testami. W wypadku za dużej ilości miedzi w wodzie trzeba ją częściowo wymienić i uzdatnić specjalnymi preparatami.

Chlor
powoduje spalanie błony śluzowej ryb. Jest on często obecny w wodzie kranowej, dlatego przy zakładaniu nowego akwarium nie wolno od razu wpuszczać ryb do dopiero co nalanej wody. Akwarium z wodą powinno odstać kilka dni aby nadmiar chloru mógł się uwolnić. W wypadku zbyt dużego stężenia chloru trzeba również intensywniej napowietrzać wodę. Jego poziom można zbadać odpowiednim testem na obecność chloru.

Fosforan
jest wytwarzany w nadmiarze, gdy mamy do czynienia z przerybieniem akwarium, podawaniem bogatego w fosforany pokarmu lub nawozu. Jego nadmiar prowadzi do wzrostu glonów. Można temu zapobiegać wymieniając część wody co tydzień lub dosadzając szybko rosnące rośliny, które używają fosforanu jako nawozu.

Autor: SikorP

131 komentarzy

  1. sabina:

    witam,od kilku dni mam akwarium,malutkie tylko 3 rybki,2 teleskopy i molinezje..woda niestety po 3 dniach zmetniala i zastanawiam sie o co chodzi,nie mam zbyt dobrego doswiadczenia z rybkami i zaczynam sie martwic..na poczatku bylo wszystko ok,teraz rybki zrobily sie nerwowe i wiekszosc czasu spedzaja przy powiezchni...czytalam prawie wszystkie komentarze ale wiekszosc odnosi sie do duzych akwariow,ja nie posiadzam nawet filtra poniewaz sprzedawca stwierdzil ze do takiej ilosci rybek jest to zbedne..mieszkam za granica i tez trudno dopasowac polskie preparaty do tych zagranicznych..

  2. Alvaro:

    Nie słyszałem o dodawaniu soli do w/w gatunków. Sól dodaje się do molinezji, niektórych tęczanek, można dodać do gupików, (być może też do mieczyków czy platek ale nie jestem pewny). Ja bym sobie na twoim miejscu odpuścił, chyba że znajdziesz odpowiednie, pewne info.

  3. lulus:

    mam akwarium 63 litry.6 neonków inessa,6żałobniczek i małego zbrojnika.(roślinki)czy jakiś doświadczony akwarysta jest mi wstanie odpowiedzieć na pytanie.na każde 10 litrów wody dodaje 5g soli.to dobrze czy źle?

  4. michał:

    raz w tygodniu wymieniam 10 litrów wody w moim 100 litrowym akwarjum. wode leje prosto z kranu(własna studnia w której nie ma chloru), ważne żeby temperatura była bardzo zbliżona do tej w akwarjum. rybki mają się bardzo dobrze i jeszcze nigdy im nic się nie działo.

  5. jacek:

    ja polecam do akwa w celu zmiękczenia wody i lekkiego zakwaszenia szyszki olchy ale własne teraz łatwo zerwać w drzewa i pogotować 5 min w wodzie z solą, 1 szyszka na 30litrów.

  6. Pati 84:

    Witam mam pewnien problem w akwarium na korzeniu i roslinkach mam miejscami biala maź czy cos takiego podobnego do pajęczyny co to jest?

  7. Adasko:

    jezeli prawidlowo wystartujesz zbiornik,zadna hemia do klarowania wody jest niepotrzebna.wiadomo ze na poczatek prawidlowo nalezy wygotowac,wyplukac zwir,najlepiej pod zwir podsypac jakis nawoz dla prawidlowego rozwoju roslin,wstawic dekoracje zasadzic roslinki zamontowac sprzet i delikatnie zalac woda.Zalaczyc filtr i cierpliwie czekac az akwa dojzeje i w filtrze powstana odpowiednie bakterie.dopiero po uplywie ok 2 tygodni mozna obsadzac akwa rybkami.Po zarybieniu p tygodniu mozna podmienic czesc wody ok20%.Czym wieksze akwarium tym mniej w nim pracy.

  8. Herek Czerwonozęby:

    Od czego zależy mętna woda.Jak zrobić aby woda była czysta i klarowna.Filtr mam non stop włączony(mam akwa 50l a filtr chodzi na 340l).Czym to można zwalczyć??????

  9. Janusz:

    wiem, że wielu akwarystów oburzy się na to co piszę,ale z akwarium jestem zżyty od wieeelu lat. Hoduję neonki lub inne ryby w zalezności od ilości przeprowadzek.Obecnie w 120 l mam ok 30 neonów. podmieniam wodę w akwa raz w tygodnio ok.15% prosto z kranu bez żadnych środków, od wielu lat, nieodstaną. Mieszkam we Wrocławiu.Nie mam problemów z pleśniawkami, rybią ospą itd. rybki latami mają się dobrze. Hodowałem przez parę lat pawiookie (miały po ok. 30 cm) podmiana wody w ten sam sposób, trochę ciepłej i zimnej kranówy o tem ok. 23°C (sprawdzane "na dotyk").

  10. kangur:

    Kargul: Musisz odstac wode, jak masz 450 litrow to jak nawet zrobisz 15% podmany raz w tygodniu to wystarczy. To bedzie jakies szesc dziesieciolitrowych plastykowych wiaderek odstanych przez noc (jesli dodajesz uzdatniacza). Zeby takie akwa dobrze wyczyscic to potrzebujesz ok 40 litrow wody. Niektore szkoly podaja, ze wystarczy podmiana rzedu 20% na dwa tygodnia lub 10% na tydzien jak masz dobry filtr. I jaki tu problem? Jak bedziesz lal wode prosto z kranu to potrujesz ryby. Pozdrawiam

  11. ewelaop1:

    do kargul: jezeli masz takie duze akwarium rób podmianę poprostu częsciej dwa razy w tygodniu wystarczy po wiaderku

  12. Kargul:

    A jak robić podmianę wody przy dużym zbiorniku np. 450l i większym. Odstanie w wiaderkach raczej odpada, pozostaje wąż z kranu. Niech ktoś mnie oświeci bom ciemny ;)

  13. Nicola:

    Musicie się poświęcić i wyyłowić wszystkich ulubięców odlać wiadro wody z akwa. i reszte wylać wyjąć wszystkie kamienie przepukać 5-7 razy i 3 razy zalać wrzątkiem! rośliny wypukać zimna wodą. Nalać wody idodac preparaty najlepiej polecam firme TROPICAL ;) Życze powodzenie naprawde pomadam ;)

  14. kangur:

    Magdalenka i Jacek: zalezy jaka ciepla wode i z jakiego kranu. Jak mieszkasz w bloku a woda jest grzana w cieplowni to sie nie nadaje, ale jak masz swoja wlasna nagrzewnice wody to mozesz ja uzyc ale oczywiscie po uzdatnieniu i odstaniu. Pamietajcie, ze dodanie zbyt duzej ilosci zbyt zimnej wody do akwa moze wywolac szok termiczny u ryb a czasem nawet plesniawke. Pozdrawiam.

  15. Rybalt:

    Ludzie ale wy kombinujecie, woda ciepla, woda mineralna, woda destylowana. Poprostu dodajcie uzdatniacz tak jak napisane na opakowaniu, pozwolcie wodzie sie odstac tak jak zalecane i po piosence. Nie wkurzajcie Admina i robcie tak jak mowi: CZYTAJCIE zanim zapytacie. Na Superakwarium znajdziecie wszystko co wam trzeba wiedziec.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter