Oczko wodne (Lato, Jesień, Zima)

Piękny staw ogrodowy jest wynikiem regularnego programu okresowych rutynowych działań. Należy systematycznie dokonywać czynności konserwacyjnych nie czekając aż jakiś z elementów oczka wodnego ulegnie awarii.

Lato (czerwiec-sierpień)

- Uzupełniamy wyparowaną część wody. W małych zbiornikach raz na 2-3 tygodnie podmieniamy część wody oraz odmulamy dno. Woda wybrana ze zbiornika doskonale nadaje się do podlewania ogrodu.

- Jeśli w naszym zbiorniku pojawiają się masowo glony to sprawdzamy przyczynę tego niekorzystnego zjawiska. Początkową czynnością zaradczą jest ich wyłowienie grabiami lub innym narzędziem. Usuwamy przekwitające kwiatostany bujnie rosnących roślin.

- W gorące noce włączamy fontannę, aby uzupełnić niedobory tlenu.

- Bardzo słabo rosnące byliny możemy zasilić niewielką ilością nawozu.

- Dokarmiamy systematycznie ryby w przypadku mniejszych zbiorników. Pamiętajmy, że nie należy ryb przekarmiać.

- Zwracamy uwagę na ewentualne pojawienie się szkodników grzybieni i innych roślin wodnych.

Jesień (wrzesień-listopad)

- Wybieramy ze stawu uszkodzone i martwe liście roślin wodnych oraz inne odpady. Rozciągamy siatkę na oczkiem w celu ochrony przed opadającymi liśćmi.

- We wrześniu ryby i rośliny z klimatu cieplejszego przenosimy do akwarium.

- W tym okresie karmienie ryb nie jest konieczne, ponieważ ryby chowają się w głębsze partie wody przy temperaturze poniżej 10 C.

- Okrywamy słomą ciepłolubne rośliny, które pozostawiamy na dworze.

- Oczyszczamy staw i obcinamy części roślin zwisających z brzegów do wody.

- Stawy o miniaturowych rozmiarach rozbieramy i przenosimy do miejsca, gdzie bezpiecznie przezimują.

- Wymontowujemy i konserwujemy filtry, pompę oraz fontanny przed zimą.

Zima (grudzień-luty)

- W grudniu we wczesnych godzinach wieczornych ogród wodny oświetlamy.

- W tym okresie ważne jest zapewnienie wymiany gazowej. Doskonale nadają się w tym celu wiązki słomy, oraz pędy trzciny i sitowia. Dobre do tego celu również są pierścienie unoszące się na wodzie , które pozostawiają nie zamarznięty otwór. Fizyczne kruszenie lodu powoduje płoszenie ryb, które może spowodować pękanie pęcherzy pławnych u ryb. Ponadto ryby w trakcie głośnego kruszenia lodu wybijają się ze snu i zużywają więcej tlenu.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter