Ryby w oczku wodnym

Ryby są niezwykłą ozdobą każdego ogródka wodnego. Zbiornik wodny przeznaczony do hodowli ryb powinien być odpowiedniej wielkości. W zbyt małym zbiorniku hodowla ryb jest z góry skazana na niepowodzenie. Ogólnie należy przyjąć zasadę, że na każde 2,5 cm ryby powinno przypadać 2 cm2 powierzchni wody. Bez większych problemów ryby możemy hodować w zbiornikach o powierzchni 15-20 m2. W takiej wielkości ryby będą się czuły najlepiej. Optymalne warunki uzyskujemy po około roku od stworzenia oczka wodnego. Po takim czasie nasz zbiornik jest już zasiedlony przez owady, żaby oraz zwierzęta wodno-ziemne. Pamiętajmy również, że posiadanie ryb może powodować pewne problemy. Małe zbiorniki posiadają zdecydowanie mniejszą zdolność do samooczyszczania się. Ryby oraz podawane im pokarmy prowadzą o zaburzenia równowagi biologicznej w oczku wodnym co z kolei może prowadzić do niepohamowanego rozwoju glonów. Oprócz wielkości zbiornika duże znaczenie ma również jego głębokość. Ryby mogą zimować jedynie w takich, które mają minimum 1 metr głębokości. Woda w oczku wodnym w którym mamy zamiar hodować ryby powinna być odstała i czysta. Aby uzyskać taką wodę pompa i filtr powinny działać non-stop. Urządzenia te zaopatrują wodę w tlen oraz oczyszczają wodę. W razie potrzeby do wody możemy dodać dostępne na rynku środki przygotowujące wodę. Usuną one metale ciężkie oraz substancje toksyczne. Woda powinna być odpowiedniej jakości. Odpowiednie jest pH 6-7 (odczyn obojętny), zaś twardość powinna mieścić się w przedziale 8-10 stopni. W lecie do ogrodowego oczka wodnego z powodzeniem możemy przenieść niektóre gatunki ryb tropikalnych takie jak np.: mieczyki, zmienniaki, gupiki pawie oczko, molinezje, danio oraz brzanki. Nie martwmy się ich wychłodzeniem w nocy, ponieważ duże zbiorniki posiadają duże zdolności cieplne. W zbiorniku wodnym przeznaczonym do hodowli ryb powinna się znaleźć duża ilość roślin wodnych. Rośliny wodne dostarczają dużych ilości tlenu, który jest niezbędny dla ryb.

Zakup ryb

Przy zakupie należy wybierać ryby o długości nie przekraczającej 8-12 cm. Ryby o większych rozmiarach trudniej osiedlają się w nowym środowisku oraz zazwyczaj ich cena jest wyższa. Powinniśmy wybierać tylko zdrowe ryby. Nienaganny wygląd skóry, wyprostowana płetwa grzbietowa, brak białych małych plam oraz czyste błyszczące oczy to podstawowe informacje świadczące o zdrowej rybie. Ponadto wybierając ryby musimy uwzględnić relacje pomiędzy poszczególnymi gatunkami, zwyczaje ryb, części zbiornika w której żyją oraz czy są to ryby stadne czy nie. Ryby należy zakupywać tylko w specjalistycznych sklepach. Warto zapytać sprzedawcę czy ryby będą się nadawały do naszego zbiornika. W jednym zbiorniku nie należy hodować zbyt wielu gatunków ryb. Zakupione ryby przewozimy w plastikowych workach i wcześniej wkładamy na pewien czas do wody, aby przyzwyczaić je do nowej temperatury. Nowo zakupione ryby warto poddać kwarantannie w osobnym zbiorniku, aby uniknąć przyniesienia do oczka wodnego jakiejś choroby.

Ryby w oczku wodnym.

Karmienie ryb

W stawie ogrodowym o odpowiedniej wielkości, który posiada równowagę biologiczną ryb nie ma potrzeby dokarmiać. W takim zbiorniku za pożywienie będą służyły rośliny, organiczne resztki gromadzące się na dnie oraz owady. Jednakże nie w każdym oczku jest pod dostatkiem pożywienia. W takiej sytuacji ryby należy dokarmiać. W tym celu doskonale nadają się gotowe pokarmy płatkowane, suszone owady, sproszkowane krewetki oraz mrówcze jaja. Szczególnej uwagi pod względem pokarmu wymagają karpie KOI, ponieważ potrzebują specjalnych produktów. Ryby karmimy tylko w takiej ilości ile są w stanie zjeść w ciągu krótkiego czasu. Zbyt duża dawka pokarmu opadnie na dno i może spowodować zachwianie równowagi biologicznej o oczku wodnym. Za pomocą dźwięków ryby możemy przyzwyczaić do karmienia.

Obserwacja ryb

Ryby należy regularnie obserwować, aby mieć pewność, że są w odpowiedniej kondycji i zdrowiu. Szczególną uwagę zwracamy na ich zachowanie oraz czy na skórze nie pojawiły się jakieś dziwne plamy. Najczęstszymi chorobami ryb jest kulorzęsek, wrzód rybi, grzybice ryb oraz węsz wodna. Jeśli ryby zachowują się nerwowo to może świadczyć to o braku wystarczającej ilości tlenu lub zanieczyszczeniach. Problem może rozwiązać chemiczny natleniacz oraz testy do wody. W okresie letnim chronimy oczko wodne przed nadmiernym nasłonecznieniem. Szczególnie trudnym okresem dla ryb jest zima, ponieważ wymiana gazowa i napowietrzanie są zahamowane. Fragment lustra wodnego możemy utrzymać nie zamarznięty za pomocą elektrycznego ogrzewacza.

18 komentarzy

 1. pyszczak:

  Czy w lato mogę wpuścić pyszczaki Malawi do oczka 2500litrowego proszę o szybką odpowiedź

 2. Dzidek:

  Jak można pozbyć się Wydry? Wyjadły mi wszystkie ryby w oczku,nawet duże karpie i liny

 3. KOSZEKT:

  NAJLEPSZYM I TANIM LEKARSTWEM DLA RYB JEST ZWYKŁA JADALNA SÓL. GDY ZAŁOŻYŁEM OCZKO SPOTKAŁEM SIĘ Z WIELKĄ PORAŻKĄ.WSZYSTKIE RYBY MI CHOROWAŁY I UMIERAŁY. DOPIERO HODOWCA RYB AKWARIOWYCH PODPOWIEDZIAŁ MI ABYM ZASTOSOWAŁ SÓL. PONIEWAŻ JESTEM JAK NIEWIERNY TOMASZ ZDENERWOWAŁ SIĘ I NA DOWÓD TEGO WRZUCIŁ BRYŁĘ SOLI DO AKWARIUM OŚWIADCZYŁ WÓWCZAS , IŻ JEST TO NAJLEPSZE ANTIDOTYM NA WSZYSTKIE CHOROBY RYB. MOJE OCZKO MA OKOŁO 15-20 M2. PO WYMIANIE WODY WRZUCAM 4-5 KG SOLI I NIE MAM ŻADNYCH PROBLEMÓW Z HODOWLĄ. RYBY SIĘ ROZMNAŻAJĄ I OD KILKU LAT NIE ZNISZCZYŁA SIĘ ŻADNA RYBKA.TERAZ ZROBIŁEM SZTUCZNY RUCH WODY I OCZEKUJĘ NA POTOMSTWO JAŹI. W ZESTAWIE FONTANNY DO OCZKA JEST TRÓJNIK.W GÓRNĄ CZĘŚĆ TRÓJNIKA WŁOŻYŁEM DYSZĘ DO FONTANNY PŁASZOWEJ A A DRUGI WYLOT POWODUJE RUCH WODY JAK W RZECE. OD TEJ PORY JAZIE BARASZKUJĄ TYLKO PRZY TYM RUCHU WODY. OPISZĘ CZY BĘDZIE POTOMSTWO JAŹI. DO USŁYSZENIA.

 4. oko za oko:

  może to być przez glony,wpuść wzdręgę lub tołpygę. oczko wodne by ryby mogły swobodnie żyć musi mieć przynajmniej rozmiary 4x4 i głębokość ponad metr a 1/3 oczka mają zajmować rośliny takie jak grzybień biały lub lilia wodna a dno powinno być wysypane białym piaskiem lub żwirem

 5. Romi Rybka:

  PROSZĘ O POMOC. Mam oczko wodne o pojemności 50.000 L. Pluska sie w około 40 karasi kolorowych i 6 karasi szarych. Mimo odkażania dwukrotnego wody ( az była niebieska jak w lagunie) rybki nadal chorują , juz nie tak jak przed leczeniem ale jednak. Ostatnio gdzieś obiło misię o uszy że dobrym sposobem jest Antybiotyk OKSYTETRACYKLINA. Chce go podac dosłownie rybom doustnie w pokarmie. Moim zdaniem to chyba najlepszy sposób. Tylko mam mały problem ......jaką dawkę leku wsypać do przygotowanej karmy. Prosze o pomoc Będę wdzięczna że każdą podpowiedż. romana.hernes@wp.pl

 6. Help me!!!:

  ja mam japońca (karasia srebrzystego) w akwa i ostatnio jest wykrzywiony i się nie rusza.Od czasu do czasu rusza skrzelami i płetwami.Co mu może być??

 7. karmel:

  w moim oczku znajduja sie 9 dosc duzych ryb(8-10cm)ostatnio jakis tydzien temu zauwazylem male jest ich okolo 20 i trzymaja sie w stadzie mam nadzieje ze sum ich nie zjee a i jeszcze jedno czy ktos wie czym karmic taki narybek bo odzielam je jutro od reszty

 8. witek :

  do mojetonietwoje to jest nie możliwe ze byś miał tyle w taki małym stawie ale kłamiesz

 9. sindy:

  a mi sumy wyżarły ryby zostały tylko duże kolorowe karasie :(

 10. LESIU:

  ja mam 6 karasi i niezliczona ilosc narybku ,karpi i karasi oraz innych ryb!!!!

 11. odel:

  jest to możliwe :) Pamiętaj tylko że ta ryba szybko z karłowacieje przestanie sie tarła, woda będzie jak szambo, choćbyś wymieniał ją co miesiąć. Ja sam mam problem 25m/3, lampa uv nie pomaga zrobiłem rzekę o dł.16m jako filtr korzeniowo glebowy,torf w workach wymieniam(chwilowa poprawa ale jak słońce daje szybko powracają glony. proponuje usunąć troche rybek.

 12. odel:

  Co do sylwka -to może zmieścić tyle rybek. Ja posiadam troszke większe oczko około 25m/3 2 sumy,4 jesiotrów, 10 karasi kolorowych, 50 zwykłych ale za to wielkich, 2 karpie koi, 5 zwykłych (1-5kg) troche płoci ,jazi, linki jak oczywiście uciekły z paszczy sumów i karasie do wielkości dłoni (jako pokarm dla sumków)

 13. Mati:

  21 karasi narazie tylko tyle :)

 14. Sylwek:

  do mojetonietwoje : ja mam oczko 7000 litrów i nie wiem czy pomieściłbym tyle ryb co opisujesz chyba lekka przesada !!!!!

 15. mojetonietwoje:

  ja mam 143 karasie,13 karpi koi,7 królewskich,3 zwykłe karpie i 3 liny w 3000l stawie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter