Co powinniśmy wiedzieć na temat filtracji i filtrów?

 Jednym z najważniejszych elementów  odpowiedzialnych za stan zdrowia naszych ryb akwariowych jest czysta woda. Bez wody o odpowiednich  parametrach nasze akwarium jest z góry skazane na porażkę. Dbanie o ryby akwariowe jest dbaniem głównie o odpowiednią czystość i jakość wody.  Po pewnym okresie w każdym akwarium zaczyna zalegać muł, który powstaje z niezjedzonych resztek pokarmu, zgniłych części roślin, kału ryb itp. Usuwanie tego mułu jest konieczne tym częściej, im  akwarium jest mniejsze i gęściej zarybione. W naturalnych zbiornikach wodnych  proces chemicznego, biologicznego i fizycznego oczyszczania jest naturalnym cyklem spowodowanym wielkością zbiornika. Cykl ten umożliwia zachowanie warunków życiowych w stanie równowagi.  Czasami możemy nie filtrować wody, pod warunkiem że zbiornik jest bardzo dużych rozmiarów, gęsto porośnięty roślinnością i stosunkowo słabo zarybiony. Do oczyszczania wody z mułu służą filtry. W filtrze woda płynie przez substancje filtrujące, zatrzymujące albo absorbujące groźne związki chemiczne i zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie.  Ze względu na rodzaj substancji filtrującej wyróżniamy filtracje mechaniczną, chemiczną i biologiczną.

Filtracja mechaniczna:

Polega ona na przepuszczaniu wody przez tampon który zatrzymuje cząstki stałe.  W tej formie filtracji stosuje się wkłady takie jak np.: wata perlonowa, piasek, żwir, gąbka, włókno nylonowe. Fizyczna filtracja nie zmienia jednak składu chemicznego wody. Jednakże istnieją również  filtry mechaniczne poprawiające także skład chemiczny wody ( głównie pH ).  W tego typu filtrach jako tamponów używa się węgla brunatnego oraz różnego rodzaju stabilizatorów pH.

Filtracja biologiczna:

 Ten sposób filtracji bazuje na zdolności rozkładu toksycznych związków amonowych , jednego z produktów przemiany materii ryb, przez niektóre bakterie do mniej toksycznych azotanów, a następnie do prawie nieszkodliwych azotanów. Niektóre bakterie uczestniczą w bardzo wydajnych procesach oczyszczania wody z toksyn. Niektóre bakterie potrafią przekształcać azotyny do wolnego azotu, który może ulatniać się z wody. Filtr biologiczny jest to system zbiorników przez który przepływa woda z akwarium.  System ten jest intensywnie oświetlony i zasiedlony przez glony. Bardzo często w filtrach tego rodzaju  używa się korzeni powietrznych tropikalnych lian (Syngonium, Philodendron, Monstera). Korzenie te układamy na dnie zbiornika i zalewamy wodą. Tworzymy wówczas delikatną i gęstą sieć. Korzenie lian oraz glony absorbują substancje azotowe zawarte w wodzie akwariowej.

Filtracja chemiczna:

Filtracja chemiczna jest to w rzeczywistości detoksykacja lub oczyszczanie chemiczne.  Substancje takie jak zeolit i węgiel  adsorbują określone substancje chemiczne.  Stosowanie tej metody filtracji jest szczególnie polecane w świeżo założonych akwariach, gdzie pożyteczne bakterie nie były w stanie jeszcze się rozwinąć.  Wkłady używane w filtracji chemicznej wraz z upływem czasu przestają skutecznie działać, dlatego raz na jakiś czas trzeba je wymieniać. Zeolit możemy zregenerować poprzez zanurzanie go w roztworze solnym.

Filtry dzielimy ze względu na miejsce ich zainstalowania w akwarium na zewnętrzne, wewnętrzne i denne.

 Poniżej opiszę kilka podstawowych rodzajów filtrów:

1. Zewnętrzny filtr szklany. Woda wypływa z akwarium na zasadzie naczyń połączonych i powraca popychana przez pęcherzyki powietrza. W miarę potrzeb wymieniamy warstwy filtrujące.

2. Filtr wewnętrzny  działający na zasadzie wyrzucania wody. Rura filtrująca musi być ponad powierzchnią wody.

3. Filtr wewnętrzny z zastosowaniem porowatego kamienia. Rura jest pod powierzchnia wody. Nadają się do niego różne tampony filtrujące.

4. Filtry wewnętrzny w których woda jest oczyszczana mechanicznie poprzez przepływ przez tampony z waty szklanej.

5. Amatorski filtr wewnętrzny stosowany w firmach handlowych.  Materiałem filtrującym jest gruby żwir lub płaty torfu. Zaletą tego rodzaju filtrów jest niska cena i łatwość obsługi. Wadą natomiast estetyka filtra.

6. Rodzaj filtra dennego najczęściej stosowany w akwarystyce wystawowej.  Rolę warstwy filtrującej spełnia podłoże. Zanieczyszczenia gromadzące się pod podłożem są raz na jakiś czas wysysane za pomocą węża przymocowanego rury filtru. Rośliny rosną w specjalnych naczyniach na dnie. W razie awarii filtra jesteśmy zmuszeni zdemontować całe akwarium.

7. Filtry z zastosowaniem wymuszonego obiegu wody.  Woda jest przepychana przez tampony za pomocą pompy , a następnie kierowana z powrotem do akwarium. Zaletami tego typu filtrów jest ich duża wydajność oraz przy okazji napowietrzanie wody. Najczęściej są stosowane w wielkich akwariach wystawowych. Filtr i pompa wymagają regularnego czyszczenia.  Ten typ filtracji może być zastosowany w kilku zbiornikach jednocześnie. W takim wariancie woda jest pobierana z pierwszego zbiornika, a oczyszczona wpływa do ostatniego. Zbiorniki są połączone w rząd za pomocą grubej rury. Specjalne ochronne koszyczki chronią ryby przed wessaniem do środka systemu filtracyjnego.

Producenci filtrów oferują zarówno proste i stosunkowo tanie urządzenia, jak również  wyrafinowane i drogie. Pomiędzy tymi skrajnościami występują również filtry w każdym przedziale cenowym.  Podobnie sytuacja wygląda różnorodnymi wkładami filtracyjnymi. Filtr można zakupić w sklepie akwarystycznym.

Przy wyborze odpowiedniego filtra należy się kierować przede wszystkim  takimi cechami tego urządzenia jak:

- wydajność filtra

- własne preferencje i możliwości finansowe

- rozmiar i typ akwarium

- ilość i wielkość hodowanych ryb i roślin akwariowych.

- estetyka filtra

- poziom hałasu

Przy montażu filtra należy postępować ściśle według instrukcji producenta.

146 komentarzy

  1. kangur:

    Strzelec: cd. wazne zeby ryby mialy odpowiednie dla gatunkow jedzenie wlaczajac w to pokarm mrozony (albo zywy ale tu masz ryzyko infekcji roznymi pasozytami) i roslinny (platki, granulki, tabletki, groszek, szpinak, salata itp). Ja nigdy nie robie glodowek rybom. Wiadomo, ze karmienie to najfajniejszy moment do obserwowania ryb i tak jak napisal Lukasz -3 razy dziennie byloby najlepiej ale i raz i dwa razy tez jest ok. W naturalnym srodowisku ryby nie maja posilkow podawanych w regularnych odstepach i o tej samej porze, pozdrawiam

  2. kangur:

    Strzelec: co do karmienia to nie daj sie zwariowac. Wazne jest zeby ryby mialy zroznicowane jedzenie i zeby nie przekarmiac. Ja karmie swoje ryby w zaleznosci od tego jak pracuje i kiedy mam czas. Najlepiej byloby 3 razy na dzien

  3. Strzelec:

    Mam jeszcze pytanie, co się dzieje z roślinami, które włożyłam do akwarium? Brązowieją im liście i słyszałam , że tak na początku jest zanim sie przystosują do życia w wodzie, że mam im odrywać te ciemne liście i następne będą już zielone?

  4. strzelec:

    Do Łukasza, bardzo dziękuję za wskazówki. A z tym karmieniem ryb to już mam dość :-), każdy radzi mi coś innego , a wszystkim pracownikom raz w tygodniu zmieniam zasady karmienia ryb, najperw kilka razy dziennie, potem raz tylko wieczorem, potem bez filtra, teraz 3 x dziennie i z filtrem. Mam nadzieję że to najlepsza wersja.. Na szczęście w akwarium panuje teraz ład i [porządek, woda całkowicie się wyklarowała , minęły już trzy tygodnie od załozenia nowego akwarium. Mam tylko problem z tym filtrem, nie ma chętnego żeby go wyczyścić. Jeszcze raz wielkie dzięki :-)))

  5. Łukasz:

    Do strzelca. Filtr musi chodzić 24h/dobę nie ma mowy o wyłączaniu go na czas karmienia. Filtr zewnętrzny kubełkowy czyścimy raz na ok pół roku przepłukując wkłady ceramiczne i gąbkowe wodą spuszczoną z akwarium bo inaczej umrze flora bakteryjna która odpowiada za rozkład azotanów i azotynów.Oświetlenie musi być włączone na 10-12h. Raz na tydzień musisz robić podmiany świeżej wody przy tej wielkości akwarium ok 2-3 wiadra wody.Przy podmianie używam odmulacza sera gravel washer za ok 25zł (waż z tubą -woda brudna spływa do wiadra a oczyszczony żwir opada na dno Do wody użytej do podmiany (kranówki)dodaj jakiś preparat do wytrącenia chloru i ciężkich metali z wody np. Esklarin Tropicala ok 15zł za 250ml do kupienia w każdym zoologicznym. Jak masz rośliny to też musisz je nawozić podająć im nawóz w płynie (używam aqua art clasic 1ml/5l wody podmienionej 8.5złza 100ml) i w tabletkach pod korzenie(ja używam sera florenette 20 zł za 20 tabletek lub kulki nawozowe torowe jedna pod jedną roślinę). Co tydzień tez czyszczę szyby w akwarium żyletką lub gazikiem jałowym. Raz na pół roku możesz wymienić połowę wody w zbiorniku. Rybki karmimy małymi porcjami 3x dziennie.

  6. hummel:

    ja kupiłem filtr hw 302 1000L/h i powiem wam szczeze woda kryształ ten filtr kosztuje tylko 130zl na alegro akwarium mam 112l filtr pracuje 24/h podmieniam puł wody co tydzien ale mysle o 500L

  7. strzelec:

    Cześć, u mnie w pracy założono akwarium, na którym nikt się nie zna i nikt onie nie dba. Ja nie znam się na rybach i w ogóle za nimi nie przepadam ale nie mogę patrzeć bezczynnie na to co się dzieje. Akwarium było całe w kisielowych glonach, wszystko porosło centymetrową warstwą nie wiem czego, woda śmierdzi jakby zgniła na dnie leżżą zdechłe rybki którymi żywią się pozostałe ,ciemno...ponuro i niesamowity smród,karmił je każdy kto miał ochotę o każdej porze... Żeby nie podano nas do animalsa postanowiłam sie tym zająć.Proszę o porady co jest dobże a co nie tak. A więc: 1. wyłowiłam ryby i wylałam wodę, wyrzuciłam wszystko z akwarium: rośliny,żwir itp. 2. zostawiłam 2 korzenie i kokos które wyszorowałam solą i wypłukałam gorącą wodą. 3.Akwarium umyłam solą i wypłukałam 2 razy i wytarłam 4. kupiłam nowy żwir w zoologocznym i go dokładnie wypłukałam aż woda była klarowna, kupiłam jedną sztuczną roślinkę i zamek i włożyłam do akwarium. 4. zalałam wodą z kranu która częściowo tylko stała kilka godzin. AHA akwarium ma 375 litrów(50x50x150) 5. Ryby: 3 duże skalary,3 srebrne gurami, 2 złote gurami, 4 brzanki sumatrzańskie, 3 sumy, 2 kosiarki,10 neonek, nie dawały rady już w wiadrze wiec je konserwator wrzucił do tego świeżego akwarium(po przeczytaniu kilku stron www. już wiem że to bardzo źle, że woda powinna postać kilka dni), ok ryby po ciężkim szoku ale co do jednej przeżyły. Wlałam im coś na tzw. uzdatnienie wody i coś przeciwko grzybom....nazwa to jakieś trzy litery - tak mi doradziły przypadkowe osoby które też mają 300 litrowe akwa. minął prawie tydzień, zamówiłam żywe rośliny dokupiłam 2 młode glonojady i bojownika- rybki ogólnie dają radę, nie ma jakichś bojów ani walk, ale woda jakby minimalnie zmętniała, jest to prawie nie widoczne ale zauważyłam że na tej sztucznej roślince zbiera się coś przypominające mszycę na kwiatach. Bardzo prosze o pomoc jak dalej się opiekować tymi rybkami żeby sie nie męczyły . Zmieniłam pory karmienia na stałą, raz dziennie wieczorem, na czas karmienia wyłączam filtr(filtr jest zewnętrzny EHEIM). nie wiem co robić z wodą czy dodać coś do krystalizacji czy zostawić jeszcze na kilka dni bo tak ma być ... nie mama zielonego pojącia, jeden klien który też się ponoć zna ima rybki zwrócił też uwagę na świetlówkę że jest za słaba i będą powstawać nadmierne ilości glonów. Jak dalej postępować z tym akwarium???prosze o mądre rady i pomoc..

  8. Rafał:

    Dzięki kangur. Na razie znowu działa dobrze. Czasem ma takie ,, napady" :) A pokrywa jakby co jest dość przewiewna. Pozdrawiam.

  9. kangur:

    Rafal: jak na 25 litrow akwa to masz bardzo wydajny filtr czyli musisz miec silny ruch wody. Jak nie masz szczelnie zamykanej pokrywy to mysle, ze nawet jesli filtr nie wytwarza bombelkow to powinno byc ok. Pozdrawiam

  10. key:

    bardzo dobrym i skutecznym sposobem związanym z filtracją i dezynfekcją wody w akwarium jest wrzucenie do akwarium szyszek olchy, które filtrują, dezynfekują wodę w akwarium, ja wrzucam 5-6 szt. na 20 litrów.To naprawdę działa.

  11. Rafał:

    Ja też mam problem. Mam akwa 25l, w nim 10 rybek, ale nie o to chodzi. Mam filtr wewnętrzny Aqael FAN-mini plus, 260l/h i też od jakiegoś czasu mi nie napowietrza, a filtruje bardzo dobrze. Nie wiem co mam z tym zrobić. Czyściłem go kilka razy i nic:(, a woda czyściutka. Proszę o radę, plis.

  12. jaroslawcywka:

    witam wszystkich! posiadam 350 l. akwarium trojkatne z dwoma filtrami wewnetrznym firmy JUWEL KTORY NIE POLECAM oraz zewnetrzny filtr firmy EHEIM professionel 3D jest FANTASTYCZNY SUPER POLECAM jednak zewnetrzne filtry sa o niebo lepsze

  13. alchemica:

    planuje kupic zbiornik ok 130 l jaki filtbedzie najodpowiedniejszy jezeli przewiduje bogata obsade roslinna i pare rybek?czy musza byc oba filtry zewnetrzny i wewnetrzny?

  14. Łukasz:

    Powodem białego zmętnienia wody było najprawdopodobniej zbyt szybkie wpuszczenie ryb do nowo powstałego zbiornika. Warunki w akwarium muszą się najpierw ustabilizować to trwa ok 1 miesiąca. Zanim wpuszcza się ryby musi powstać odp. flora bakterii nitryfikacyjnych . Welonki rosną zbyt duże jak na twój zbiornik i są strasznymi brudasami ( kopią w dnie i wydzielają dużo odchodów ). Posadz więcej roślin łatwych w uprawie np. cryptocoryny, mchy ,gałęzatka,mikrozorium pteropus. Możesz zmienić na lepszy filtr np. kaskadowy Aquael Versamax FZN 2 cena ok 70zł, AquaClear 30 cena ok 80zł i włożyć do niego wkład żwirku amonowego.Lub mały filtr kubełkowy Fluval 105 cena ok 200zł Aquael Unimax 150 cena ok 210zł. Dwa ostatnie są najdroższe ale i najlepsze. Podmieniaj wodę co tydzień ok 10L. Te zielone zabarwienie to glony które rozwinęły się z powodu dużej zawartości azotynów ( więcej roślin, wydajniejszy filtr, mniej ryb lub mniejsze gatunki jak na twój zbiornik np. brzanka titeya, rozbora klinowa, neon innesa łączna ilość ryb tej wielkości max. 15szt. itp.). Zamiast większych glonojadow proponuje ci otoski które rewelacyjnie pożerają glony z szyb a dorastajaądo ok 4-5cm.Nie zapominaj że wyzęj podane gatunki ryb są stadne i hodujemy je w stadkach min. 6szt.

  15. anka:

    Help meee!!! Potrzebuję pomocy, w grudniu zalożyłam akwa 45 l kupione w zestawie w filtrem itd. W akwarium są 4 welonki i glonojad, prawdopodobnie za dużo ryb no ale to prezent świąteczny więc pozbywać się żadnej z nich nie chcę.Woda zielona jak cho...ra i tu jest problem, najpier była biała ale juz z tym sobie poradziłam rozkiwt jakichs tam bakterii dobrych dla akwa a teraz zielona w akwarium dwie roślinki, raz na dwa tygodnie odmulane i podmieniana część wody. Proszę pomózcie bo ryb prawie nie widać. Może lepszy filtr, jeśli tak to jaki? moze wywalić kamienie? Jak to zrobić żeby woda była tak krystalicznie czysta jak mają to w sklepach zoologicznych? jakby ktoś wolał na mejla to proszę o pomoc :iskierka767@wp.pl

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter