Wkłady filtracyjne do filtrów akwariowych w akwarium

Wkłady z gęstej gąbki (gąbkowe) i waty perlonowej stosowane są do wychwytywania z wody większych zanieczyszczeń. Należy stosować tylko specjalne gąbki dostępne w sklepach akwarystycznych. Stosując wkłady zakupione w takich sklepach mamy pewność, że nie uwolnią do wody szkodliwych zanieczyszczeń oraz nie rozłożą się za sprawą bakterii. Za wkłady do filtracji biologicznej mogą służyć ceramiczne pierścienie, sztuczne gąbki o średnicy ok. 1,5 mm, kruszywo wulkaniczne oraz granulaty ceramiczne. W tego typu wkładach bakterie mogą się swobodnie rozwijać. Ogólnie możemy przyjąć, że do filtracji biologicznej nadają się materiały, które umożliwiają swobodny przepływ przez nie wody. W przeszłości stosowano wkłady plastikowe. Dziś już wiemy, że ich skuteczność jest bardzo niska. Pamiętajmy o dwóch bardzo ważnych zagadnieniach związanych z eksploatacją wkładów do filtrów akwarystycznych. Po pierwsze nigdy nie należy wymieniać na raz wszystkich wkładów filtrujących. Po drugie wkłady myjemy w wodzie o temperaturze zbliżonej do panującej w akwarium. Nie należy myć wkładów filtracyjnych zbyt dokładnie, ponieważ możemy zabić wszelkie pożyteczne bakterie w nich się znajdujące.

Innymi substancjami filtrującymi jest torf i węgiel aktywowany.

Torf stosowany jest przy hodowli gatunków ryb potrzebujących wody miękkiej. Szczególnie często stosowany bywa przy tworzeniu zbiorników tarliskowych. Torf wprowadza do wody związki humusowe, które zatrzymują rozwój bakterii, co pozytywnie wpływa na rozmnażanie ryb akwariowych. Ponadto torf zmiękcza wodę. Stosując torf należy często kontrolować wartość pH, ponieważ miękka woda łatwo może się zakwasić. W sklepach dostępne są różnorakie rodzaje torfu.

Węgiel aktywowany wchłania z wody wielkocząsteczkowe związki oraz kompleksy organiczne. Węgiel aktywowany najczęściej stosowany jest w celu usunięcia z wody resztek leków stosowanych w leczeniu ryb akwariowych i innych niepożądanych substancji. Ten typ wkładu stosujmy, jako awaryjny składnik filtra, ponieważ przy okazji usuwa pożyteczne substancje takie jak koloidy, związki humusowe oraz substancje odżywcze dla roślin akwariowych.

Nie należy filtrować wody jednocześnie przez torf i węgiel aktywowany.

Na rynku dostępne są wkłady do filtrów akwariowych produkowane przez następujące firmy: Sera, Tetra, Eheim, JBL, Fluval, Tropical, MHK, Juwel, Aquael, Aqua Szut oraz Zoolek. Dostępne są w sklepach akwarystycznych.

23 komentarzy

  1. anonim:

    Mam akwarium 60l a filtr na 100l i ciągle są w nim glony

  2. nowy:

    witam, mam problem z klarownością wody. mam standardowy filtr kaskadowy gąbka-ceramika-gąbka. dokupiłem jeszcze mały filtr wewnętrzny także woda jest na pewno dobrze filtrowana. podmieniam 15-20% wody raz w tygodniu, a mimo tego woda jest lekko mętna, jakby "zakurzona". mam żywe rośliny, podłoża to biały żwir kwarcowy (3-5 mm), akwarium nie stoi blisko okna.Co tu jest nie tak? Czy ktoś wie co można jeszcze poprawić?

  3. Miron:

    A ja mam węgiel i jestem fajny x)

  4. kowiacz0222:

    POMOCY!!! mam nawet po podmianie wody no3 koło 40 test Tropical.posiadam filtr zew. aqua nova1200 i wew szuta750l/h.ryby mi sie non stop ocieraja woda jest nie klarowna co mam robic jaka jest przyczyna pomóżcie mi

  5. sphary:

    @Adam Nie ma powodu żeby ceramika i zeolit leżały luzem. Samo podłoże żwirowe jest siedliskiem pożytecznych bakterii. Zeolit pochłania niektóre substancje z wody i należy go po jakimś czasie wyjąć. Jak będziesz zbierał go z dna. Jeśli już zeolit, to w filtrze jako wkład.

  6. Adam:

    mam pytanie, czy ceramika lub zeolit mogą leżec na dnie akwarium luzem ? PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ

  7. Ktoś:

    Co daje keramzyt?Czy coś roślinom?

  8. Wojtek:

    W moim akwarium (45l)mam filtr wbudowany i mam w nim gąbkę kamienie i ceramikę. Zauważyłem że ten filtr jest mało wydajny i na powierzchni wody robią się takie jakby plamy oleju i koleżanka powiedziała mi że to chyba są bakterie i powiedziała żebym jakoś zrobił nurt w wodzie żeby ciągle nie stała, więc wziąłem stary mały filtr który jest bardzo dobry i mam w nim gąbkę. Jest lepiej ale i tak są czasami zanieczyszczenia w wodzie. Moje pytanie to czy mogę mieć w tym małym filtrze węgiel aktywowany i zostawić ceramikę w dużym filtrze. Z góry THX

  9. KolarzPL:

    Witam. Mam akwarium 280 litrow, w nim 7 skalarow, 4 ramirezy, 6 kiryskow spirzmowych i 4 glonojady. Do filtracji uzywam filtra kaskadowego AquaClear na 300 litrow. Do filtracji uzylem jedynie gabki i wkladow ceramicznych ( podwojna warstwa), czy to jest odpowiednie zastosowanie tego sprzetu, czy musze zastosowac inna kombinacje wkladow?? prosze o odpowiedz i z gory dzieki.

  10. Łukasz:

    Fluval 305 jest bardzo dobrym filtrem zamiast węgla włóż porowatą ceramikę lub skałę wulkaniczną. Dobrym filtrem jest eheim profesional 2226, lub profesional 3 2073

  11. REMI:

    Jak często należy wymieniać zeolit i ceramikę. (Mini kani 120 63l)

  12. siwy łsk:

    witam:) mam AKWA 250 l chciałbym w nim zastosować filtr FLUVAL 305 co śadzicie o tego rodzaju sprzęcie?? może ktoś używa???i pytanie drugie w tego typu filtrach i innych jest stosowany węgiel aktywowany a przeczytałęm w artykule że używamy go wyłącznie po stosowaniu chemii w akwa czy zatem zamiast standardowego gąbka,ceramika,węgiel mogę zamiast węgla wrzycić jeszcze raz ceramikę lub np;skałę wulkaniczną??? czyli wata lub gąbka ,ceramika , i jeszcze raz ceramika lub gąbka lub skała wulkaniczna???????

  13. MARTI:

    Witam a ja mam pytanko co sadzicie o lampach UV i czy nalezy je umiejscowic przed czy tez za filtrem (podobno pomagaja nie tylko w wybijaniu bakterii ktore sie moga rozwijac w resztkach pokarmu ale w zwalczaniu glonow czy i klarowaniu wody powodujac opadanie czastek w zawiesinie ) hm pytam poniewaz planuje zakup takiej lampy Podziekował za szypka odpowiedz

  14. eddy:

    eddy. czy paletki wymagaj pecjalnego wkladu torfowego ????????????? woda w moim akwa ma jakies 6.5PH a 7PH .

  15. gradman:

    można stosować humus i węgiel razem należy jednak pamiętać, żeby węgiel był przed humusem bo w innym wypadku substanje (tzw garbniki ) są neutralizowane. Węgiel nie powinien pozostawać w filtrze zbyt długo ponieważ nasycony substancjami chemicznymi z czasem zaczyna je oddawać spowrotem i to gwałtownie!!! co może doprowadzić do zatrucia akwarium. czas użycia węgla określa się biorąc pod uwagę zanieczyszczenie wody związkami azotu i fosforu oraz wydajnością filtra. Najbezpieczniej jest nie przekraczać 7-10 dni. Węgiel nie powinien służyć do usówania resztek lekarstw ponieważ może to być niebezpieczne. Producenci wkładów węglowych sugerują wyjęcie wkładu przed dodaniem lekarstwa a pozbycie się jego powinno odbywać się poprzez odmianę wody!!! W innym wypadku lekarstwo jako substancja czynna bardzo szybko zostanie zaabsorbowana przez węgiel co spowoduje wydzielenie się wszystkich substancji do wody!!! Ludzie czytajcie instrukcje!!! Węgiel jest ostatecznością jeżeli nie chcemy podmieniać wody w dużych zbiornikach. Bezpieczniejsą metodą pozbywania się azotanów i fosforanów są rozchodowane tlenowe bakterie w filtrze. Jednak te bakterie rozkładają te związki na prostsze wiązania łatwo przyswajalne roślinom większe ich stężenie usuniemy przez podmianę wody. Przy małych akwa 1x na tydzień przy większzych 1x miesiąc poniweaż większe akwa ma większą bezwładność i jest stabilniejsze biologicznie.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter