Molinezja ostrousta

Opis

Molinezja ostrousta – Poecilia sphenops. Jest to jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Nazwa Molinezja nie ma związku z występującym u tych ryb melanizmem (ubarwieniem czarnym lub ciemnoplamym). Ryby te są spokrewnionymi gatunkami, zaliczanymi do rodzaju piękniczkowatych. Gatunek ten swoją popularność zawdzięcza ufności i miękkim ruchom. Pochodzi z Meksyku, gdzie zamieszkuje niziny nad zatoką meksykańską, aż po Kolumbię. Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1899 roku, jednakże nie rozszerzyła się w akwarystyce na dużą skalę. Drugi raz została sprowadzona w 1908 roku, ale również nie zyskała na popularności. Już 2 lata później firma hodowlana z Magdenburga w Niemczech poinformowała o udanej próbie rozmnożenia. W Nowym Orleanie lata dwudzieste zaowocowały pojawieniem się najbardziej znanej odmiany czarnej. Ze Stanów Zjednoczonych została sprowadzona do Europy przez niemiecką firmę w 1930 roku. Molinezja księżycowa została odkryta, udoskonalona i utrwalona w Singapurze po roku 1945. Dokonał tego chiński hodowca Cheah Yam Menga. Szczegóły ubarwienia różnią w zależności od miejsca naturalnego występowania. Molinezja ostrusta jest zdecydowanie bardziej wytrzymałą odmianą, niż molinezja żaglowpłetwa. Ze względu na duży zasięg geograficzny możemy wyróżnić wiele ras molinezji, co powoduje dużą liczbę synonimicznych nazw gatunkowych. Możemy wyróżnić wiele odmian kolorystycznych, jednak najbardziej popularną jest odmiana ,, Black Molly’’. W wyniku licznych mutacji uzyskaliśmy takie odmiany jak np : księżycowa, o krótkich płetwach, smoliście czarną, złotą, marmurkową, zieloną, pomarańczopłetwą i wiele innych. Samca rozpoznajemy po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Molinezja ostrousta jest rybą ruchliwą i towarzyską oraz doskonale nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Mogą stanowić pierwszy gatunek początkującego akwarysty, jednakże należy pamiętać, że wymagają dobrych warunków. Najczęściej ryby te hodowane są innymi piękniczkowatymi.

Rodzina

Piękniczkowate (Poeciliidae)

Pochodzenie

Od Teksasu aż po Kolumbię.

Długość

W akwarium samice około 8 cm, a samce 6 cm. W warunkach naturalnych samice do 10, natomiast samce do 8 cm.

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe dostępne w handlu. Należy pamiętać również o podawaniu pokarmów roślinnych (szczególnie glony). Są to ryby bardzo żarłoczne.

Temperatura

Od 23 do 28 C. Ciepłolubne oraz wrażliwe na niską i zmienną temperaturę wody.

Warunki hodowlane

Molinezje ostrouste są typowymi rybami stadnymi, dlatego powinny być hodowane w większej grupie. Akwarium gęsto porośnięte roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Ze względu na możliwą agresję samców, powinno się trzymać jednego samca bądź ich większą grupę. Woda mocno filtrowana, dobrze napowietrzana, zasadowa i średnio twarda. Są wrażliwe na azotany oraz produkty przemiany materii. W celu polepszenia parametrów wody można dodać łyżeczkę soli na 5 litrów wody. Akwarium nie powinno być mniejsze niż 70 litrów, jednakże zdecydowanie lepiej czują się w akwariach 100 i więcej litrowych. Stosunkowo łatwo zapadają na choroby, a charakterystycznym objawem jest stulanie płetw.

Rozmnażanie

Molinezja ostrousta jest gatunkiem stosunkowo łatwym do rozmnożenia. U gatunków koloru czarnego ciąże rozpoznajemy po uwypukleniu brzucha, ponieważ plama ciążowa nie jest dostrzegalna. Wydaje mioty liczące około 80 sztuk co 5-7 tygodni. W trakcie ciąży samica nie może być stresowana, ponieważ poród może się opóźnić lub młode mogą być martwe. Wykazuje tendencje do zjadania swojego potomstwa. Aby zapobiec temu zjawisku na czas porodu należy przenieść samice do osobnego zbiornika. Narybek karmimy pylistym pokarmem i larwami oczlika. Najlepiej aby akwarium tarliskowe było porośnięte delikatnymi glonami, ponieważ młode bardzo chętnie je jedzą. Mogą być również rozmnażane w dużym i bardzo gęsto zarośniętym akwarium ogólnym. W takim zbiorniku nie powinno zabraknąć także roślinności pływającej.

480 komentarzy

  1. Aj-paj waterfish dragon:

    Molinezje mogą żyć ze skalarami,a moja samica urodziła dzisiaj 20 młodych.Nie wiem czy skalar ich nie zje,bo skalary są mięsożerne

  2. Aj-paj waterfish dragon:

    mam 25 rybek w akwarium 60 litrowym,bo samica dziś rano urodziła. Jak je karmić? przerzucić gdzie indziej?? Będę wdzięczny za każdą Waszą odpowiedź

  3. meriliana:

    mam czarną molinezje i 2 bardzo aktywne samce żółte,od czerwca trzeci raz się koci maluchy są wielobarwne.żal mi je zostawić na pożarcie innym rybkom chętnie oddam część w dobre ręce

  4. jacek:

    do Klaudia jeśli 1 raz masz rybki to pytanie czy akwarium było odstane tzn nie woda 24 godziny tylko chociaż z tydzień chodziło z filtrem i roślinami, 2 może rybki były już w sklepie chore.

  5. Klaudia:

    wczoraj kupiłam 3. dzisiaj dwie samice leżą na dnie jedna brzuchem do góry. samiec ma się dobrze, pływa, je. samice się W OGÓLE nie ruszają. nawet po jedzenie. nie wiem co robić. mam malutkie akwarium ok. 20l. filtr, grzałka, temp. ok. 24-26C. nie wiem co im jest. pierwszy raz mam rybki.

  6. edzia564:

    Mam pytanie, czy ryby akwariowe tak samo jak ryby zwykłe rozmnażają się tylko na wiosne, bo moje rozmnożyły tak jakoś na wiosne właśnie a teraz już się nie chcą rozmnażać choć jedna z nich jest bardzo gruba i nie wiem co robić.

  7. Madizusia123:

    Niko: Sprawdź płec swoich ryb. Strzępiaste ogony moge byc oznaką że to samiec (tak mi mówili). lepiej jednak sprawdź po gonopodium. Gdy miała je rozmanażały się średnio co 3 tygodnie-mięsiąc.

  8. Madziusia123:

    Nika: Mi powiedzieli że po taki "Mieczystych", ostrych ogonkach rozpoznaje się samców. Jednak lepiej to robic po gonopodium.^^ Jednak może masz 2 samce? Zresztą molinezje zjadają swoje młode, choc zawsze powinno się jakieś uchowac. Gdy miałam molinejzje rozmnażały się co 2 tygodnie. Sprawdź ich płec. pozdrawiam-Madziusia123

  9. Nika:

    Otrzymałam parkę biednych skarłowaciałych molinezji. Były trzymane w 60 l akwarium z kiryskiem albinosem i chyba zdziczały. Do tego tylne płetwy miały nierównomierne "miecze", końce, wypustki czy jak to tam nazwać. Chodzi mi o kształt liry, ale bez dolnej lub górnej wypustki (akurat każda odwrotnie). Samiec miał ze 4 cm, a samiczka 3 (tak na oko). Kiedy rok temu urządzałam swoje akwarium przygarnęłam je i podchodowałam. Teraz są piękne i okazałe, idealnie smoliste - obie po 6 cm, ale nie rozmanżają się (bo chyba nie można przegapić tylu miotów przez cały rok?). Nie odzyskały też kształtu ogonka. Moje pytania są następujące: Czy nie rozmnażają się bo są za stare? Czy nie odzyskaja już kształtu ogona, a może nigdy go nie miały (nie wiem, bo nie chodowałam od początku, poprzedni właściciel też miał je z rok)- czy są molinezje z jednym wydłużonym wypustkiem, a drugim ledwie zarysowanym?

  10. BARTEZ:

    ja mam molinezje samca kupiłem go malutkiego w sklepie ale nigdzie nie widziałem innej molinezji o takim kolorze moja jest czerwona;)

  11. Paulinka;):

    ja mam nowe akwarium i będe miała w nim molinezje , gupiki i mieczyki jakie małe rybki morzna jeszcze trzymać z molinezjami??

  12. Krzysztof:

    Mam na sprzedaż dziką odmianę "Liberty"

  13. Yogo:

    -----------------POMOC------------- Molinezja to fajna i łatwa w rozmnażaniu rybka. Początkujący akwarysci powinni zaczynać od ryb żyworodnych ponieważ są łatwiesze w chodowli i rozmnażaniu niż ryby jajo rodne. Co do molinezji to postaram sie udzielic wam kilku rad na ich temat. sam mam akwarium juz od 15 lat i nie jedno widziałem. Cierpliwość to podstawa. Każdy by chciał dochować sie potomstwa pamietajmy że na wszystko trzeba czasu. Ryby przynoszone ze sklepu potrzebują troche czasu na zaaklimatyzowanie się w nowych warunkach. Rybki zakupione w sklepie to zazwyczaj osobnki młode zaledwie 3-4 miesięczne które dopiero sie rozwijają i dorastają dlatego też potrzeba czasu na ich rozwój. Sprawa kolejna to ROZMNAŻANIE- ciężko jest dobrac z młodych kupowanych w sklepie ryb idealną pare najlepiej kupić małe stadko naprzykłda 5/7 odobników wtedy napewno coś się z takiej zbieraniny wykluje i dobierze. PORÓD- dane które tu są podawane troche oszukują młoe mamy nie odrazu wydaja tak liczne potomstwo mioty liczące po 80 sztuk to bzdura najpierw wasza młoda mama może wydać na świat zaledwie kilka np:4/8 sztuk dlatego łatwo przegapić poród bo tak małą ilość narybku starsze dorosłe osobnki szybko zjedzą. Z czasem porody bedą coraz liczniejsze i po jakimś czasie kiedy wasza mama dojrzeje moze wydac na świat 80 sztuk ale nie odrazu. ŻYCZĘ sukcesów w hodowli pozdrawaim

  14. MOLINEZJA TO PRZEŻUWACZ?:

    Chciałbym się dowiedzieć czy ryba MOLINEZJA to PRZEŻUWACZ?

  15. nana:

    pomocy! moja molinezja jest ciężarna i od kilku dni cały czas siedzi pod napowietrzaczem. Czy już trzeba ją odosobnić?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter