Lśniącooczka wielooka

Opis

Lśniącooczka wielooka – Aplocheilichthys macrophthalmus. Jej cechą charakterystyczną jest świetlistobłękitne ubarwienie. Jest rybą mało popularną wśród akwarystów. A szkoda bo w niezbyt jaskrawym świetle większa grupa tych ryb wygląda bardzo widowiskowo. Wielu autorów w swoich książkach opisuje ten gatunek pod nazwą Aplocheilichthys macrophtalmus, aczkolwiek w niektórych publikacjach możemy się spotkać z nazwą gatunkową: luxophthalmus. W najnowszych książkach opisane będą na pewno dwa podgatunki: A. luxophthalmus luxophthalmus i A. luxophthalmus hannerzi. Są to te same ryby, które występują jako A. macrophtalmus macrophtalmus i A. macrophtalmus hannerzi.

Rodzina

Karpieńcowate.

Pochodzenie

Pochodzi z Kamerunu, Togo i dorzecza Lower Cross River, a także delta Nigeru w Nigerii.

Długość

Jest niewielką rybą dorastającą do 3,5-4 cm.

Odżywianie

Preferuje pokarm żywy, je także mrożony, liofilizowany i suchy.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur 23-26 C.

Warunki hodowlane

Należy zapewnić temu gatunkowi przestronny zbiornik z miejscem do pływania otoczonego roślinnością. Światło nie powinno być jaskrawe, dlatego umieszczamy w akwarium rośliny pływające po powierzchni lustra wody. Woda powinna być lekko zasadowa i średnio twarda.

Rozmnażanie

Ikra jest rozrzucana między roślinami pierzastymi lub korzeniami roślin pływających.

11 komentarzy

 1. nakia99:

  Ale czy pilnują ikry i młodych???

 2. Sławek:

  To ryba typowo ławicowa i powinno się ją trzymać w grupie przynajmniej 15 osobników. Bardzo ładnie się wtedy prezentuje. Pływa głównie w górnej części akwarium.

 3. Jacek@pro-bike.pl:

  Witam Posiadam lśniącooczki od prawie roku. Rozmnażają się bez problemu, choć nie gardzą swoim narybkiem. Odchować się je udaje jeżeli po złozeniu ikry zabierzemy dorosłe osobniki. Zdaża się niestety, że nagle bez powodu zdycha w parę dni większość z nich, nie wiem czym to jest spowodowane. Parametry mam niezmienne, Może jakaś infekcja. Osobiście trzymam te rybki z Crystal Red i Amano, gdyż jako jedyne nie polują na małe krewetki. Ps. Stadko tych ryb w dobrze zarośniętym akwarium wygląda naprawdę fajnie. Polecam do niewielkich zbiorników.

 4. janektarabula@amorki.pl:

  Czy ktoś wie gdzie we Wrocławiu można kupić te rybki za przystępną cenę??

 5. tosiek:

  nie wydaje mi sie zeby w 25l akwarium te rybki prezentowały sie zbyt okazale, zwłaszcza trzy sztuki... moze lepiej pomyslec o jakims wiekszym baniaku i wiekszej ilosci rybek, np 12 sztuk

 6. początkujący ryboman:

  mi sie wydaje że 3 sztuki mogą być w akwa 25l ale jestem dopiero początkowym chodowcą rybek i mam akwa 25l

 7. Zainteresowana:

  Hej Czy może ktoś wie w ilu litrowym akwarium powinna być taka rybka, ogólnie chciałam mieć ich 3

 8. aqua:

  jaka śliczna!

 9. maciek:

  bednarek jak nie wiesz do czego sluzy ta strona i po co tu ludzie pisza to sie nie odzywaj

 10. Bednarek:

  a wodę wlałeś, bo coś mi się wydaje, że nie.

 11. lu21k:

  Posiadałem 5 takich rybek. Niestety nie mam pojęcia dlaczego wszystkie pozdychały w odstępie kilku dnie każda. Warunki były odpowiednie tzn. akwarium 200l, sporo roślin pływających, różne ciemne zakamarki. Naprawdę trudno powiedzieć co było nie tak. ZXawsze pozostaje możliwość, że nie były w pełni zdrowe kiedy je kupowałem. A tak poza tym to wyglądają rewelacyjnie zwłaszcza przy nocnym oświetleniu:)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter