Proporczykowiec z Kap Lopez

Opis

Proporczykowiec z Kap Lopez – Aphyosemion australe. Ciało ma zielonożółte lub brunatne z nieregularnie rozrzuconymi czerwonymi plamkami. Samiec ma wydłużone płetwy, ozdobione pasami białym, czarnym i brązowym. W dużym akwarium dekoracyjnym są stosunkowo mało widoczne. Samce ciągle prezentują samicom swoje piękne ubarwienie. Gatunek ten żyje do około 3 lat. Zamieszkuje strefę przydenną do środkowej.

Rodzina

Karpieńcowate.

Pochodzenie

Żyje w małych, bardzo płytkich wodach stojących i wolno płynących strumieniach Afryki równikowej.

Długość

Ryba ta osiąga wielkość około 6 cm długości.

Odżywianie

Naturalnym pożywieniem proporczykowca są larwy i poczwarki komarów. W niewoli ta ryba chętnie zjada wszelki pokarm żywy, ale i suszony pokarm odpowiedniej jakości.

Temperatura

Preferuje temperatury od 21 do 25 C. Są wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatury.

Warunki hodowlane

Zbiornik powinien być przykryty szklaną pokrywą, ponieważ te ryby często skaczą. Wymaga akwarium gęsto zarośniętego roślinami o miękkich listkach, napełnionego do poziomu około 20 cm. Zbiornik może być zaopatrzony w rośliny pływające, nie powinien być zbyt jaskrawo oświetlony. Dekoracje i podłoże mogą być ciemne. Woda powinna być bardzo miękka z niewielką zawartością garbników o pH około 7. Generalnie jakość wody powinna być dobra. W akwarium powinien następować łagodny ruch wody. Może być hodowany tylko w towarzystwie małych, łagodnych gatunków o zbliżonych wymaganiach środowiskowych. Źle dobrani towarzysze mogą poobgryzać zwisające końcówki płetw proporczykowca.

Rozmnażanie

Jest zadaniem średnio trudnym. Pamiętajmy, że proporczykowce trą się tylko w pewnych okresach. Na tydzień przed tarłem samce należy oddzielić od samców i obficie karmić. Akwarium o pojemności ok. 15-10 litrów z ochronną siatką na dnie napełniamy wodą o temperaturze 24 C, pH 6,5-7 i twardości węglanowej 2 dCh. Umieszczamy jednego samca i 3-4 samice. Ryby te bardzo chętnie przystępują do tarła już po kilku minutach od wpuszczenia do zbiornika. Nie należy pozwolić rybom trzeć się dłużej niż tydzień. Wylęg następuje po 2 tygodniach. Siatkę ochronną można wyjąc po wykluciu się ostatniej larwy. Młode karmimy larwami solowca, nieco później siekanymi rurecznikami. Kiedy będą miały 2 cm, należy je przenieść do obszernego zbiornika i stopniowo obniżać temperaturę do 20 C. po trzech miesiącach są gotowe do rozrodu. W trakcie wychowania młodych należy raz w tygodniu wymienić około 30% wody na świeżą.

26 komentarzy

 1. ania:

  Mam 112l: ramirezy, zwinniki blehera, bystrzyki ozdobne, kiryski, otoski i 1:2 proporczykowców z kap lopez. Zdechły samiczki, samiec zrobił się agresywny w stosunku do ramirezek, dałam mu szansę, kupiłam nowe partnerki i dalej to samo... takie walki w akwarium, że dwie ramirezki się przed nim wspólnie broniły i mają prawie całe płetwy ogonowe obgryzione i trochę grzbietowe. Oddałam agresora. Wcale nie taka łagodna rybka.

 2. Kirysek123:

  Czy można takie kupic w okolicach miasta "Stalowa wola,,(woj. podkarpackie)

 3. scyzor1125:

  czy dogadaja sie z parą bojowników czy będą starcia??

 4. infectah:

  bardzo trudne w chodowli, ja mam bardzo twarda wode i szybko zdechly, 1 samica wyskoczyla, choc proporczyki gardnera trzymaly sie dobre 2 miesiace ale koply w kalendarz toz po kap lopezach. ryby te spokojnie moga byc z kazdym innym gatunkiem oprocz malych, ktore oczywiscie zjedza, pozarly mi 5 nowych danio wiekszych od bedacych tam od poczatku neonek, piekny gatunek lecz trudny :/

 5. dddd:

  do otosek: może

 6. otosek:

  czy proporczykowiec z kap lopez mógłby pływać razem z gurami, mieczykami, molinezjami, żałobniczkami, razborami, otoskami, przylgami chińskimi i prawdopodobnie stadkiem neonów?

 7. Janko:

  Sprzedaję je po 12zł 3-5cm jak coś to pisać na agencjacrazy@wp.pl wystawiam aukcję na allegro i dogadujemy się:)

 8. rybka32:

  te rybki może wyglądają jak aniołki ale to małe diabły mój prawie zjadł małego gupika i by się udusił one nie lubią gupików ja mam mieczyki i dlatego są spokojne bo się ich boją!

 9. bandziorka:

  Absolutnie nie nadają się do hodowli z rybami które mają długie, ozdobne płetwy.U mnie jeden samiec wykończył cała stadko promienniczek vernera.Jest agresywny i bardzo szybki,nie można mu odmówić niewątpliwego uroku i urody ale to nie rybka do każdego zbiornika.

 10. ryba21:

  Mam neonki gupiki zwinnika molinezje czy proporczykowiec może być z nimi ??

 11. Addu$3975:

  Czy on może być z bojownikiem ( samiczką )???

 12. tracha:

  Pemo takie rybki mozna zamowic w zoologicznym(jesli jest taka mozliwosc)

 13. Pemo:

  Gdzie można takie dostać? (PL)

 14. g:

  Te rybki nie są łagodne !! Wręcz przeciwnie u mnie kiryski mają obgryzione ogony.

 15. Kauri:

  Nie nadają się również do hodowli ze zwinnikami i kardynałkami chińskimi, nie tylko z gupikami. Są agresywne i obgryzają płetwy. Zjadają już całkiem podrośnięte gupiki. Myślę, że określanie tych proporczykowców jako "łagodne rybki" jest bardzo naciąganą teorią. Pozdrawiam serdecznie :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter