Jordanelka florydzka

Opis

Jordanelka – Jordanella floridae. Nie jest gatunkiem popularnym wśród akwarystów. Samiec jest ubarwiony jaskrawiej niż samica i ma wyraźniej niż ona naznaczone rzędy czerwonozielonych, połyskliwych łusek. Może być hodowana w akwariach zimnowodnych.

Rodzina

Karpieńcowate.

Pochodzenie

Pochodzi z Florydy, dokładniej z mokradeł i bajor południowej części tego stanu.

Długość

Osiągają one długość 6,5 cm.

Odżywianie

Spożywa wszystkie rodzaje pokarmów, ale jej dieta powinna zawierać składniki roślinne. Można podawać im do jedzenia dodatkowo twarde liście roślin wodnych, siekany szpinak, parzone liście sałaty i kapusty. Odpowiednim pokarmem będą również pokrojone, sparzone młode pokrzywy lub liście mniszka lekarskiego.

Temperatura

Temperatura optymalna do hodowli to 20 C, a temperaturę 25 C powinno się stosować w czasie tarła.

Warunki hodowlane

Jordanelki należy trzymać w akwariach jednogatunkowych,. Wystarcza im w zupełności mały zbiornik gęsto obsadzony roślinnością, najlepiej ze wschodnią ekspozycją. Rybka ta lubi obgryzać rośliny, dlatego musi być ich dużo.

Rozmnażanie

W zbiorniku 20-litrowym umieszczamy parę jordanelek. Należy zbiornik obsadzić gęsto roślinami i zapewnić odpowiedni jaskrawe oświetlenie. Woda powinna mieć odczyn pH 7,5 i temperaturę 24 C. Tarło trwa około 5 dni. Samica składa dziennie kilka tuzinów jaj i umieszcza w jamkach przygotowanych przez samca lub rozrzuca ich wśród roślin. Samicę po zakończonym tarle usuwamy ze zbiornika. Jajami opiekuje się samiec. Po 6 dniach wykluwają się młode. Kiedy zaczną swobodnie pływać samca odławiamy. Młodym podajemy „pył” z solowca po 2 tygodniach młode przenosimy do większego akwarium i podajemy pokarm roślinny. Jeśli umieścimy akwarium w pełnym słońcu, a akwarium będzie pełne glonów to ryby uzyskają dojrzałość płciową już po 3 miesiącach.

12 komentarzy

 1. YPVRT:

  szukam.... ma ktoś na sprzedaż?

 2. toomi:

  Dawid, nadal masz je do odsprzedania?

 3. tymi:

  Poszukuje tej rybki. Ktokolwiek ma ją na zbyciu proszę o wiadomość.

 4. Dawid:

  Moge się podzielić kilkoma.

 5. LoL:):

  czy można je trzymać w akwarium 54 litry (same)

 6. m:

  gdzie są w Gdyni . ???

 7. Xenaa:

  Są!!!w Białych Błotach pod Bydgoszczą w Kujawskopomorskim po6zł.Powodzenia

 8. hubi:

  gdzie kupić? zachodnia małopolska

 9. PaulAkwa:

  fajna ryba ale ma za niska temperature na moje akwarium....

 10. max:

  ile kosztują?

 11. wędkaż ;p:

  to samce sie nie nudza ;p;p

 12. adi ł:

  ja mam 10 samic i 2 samce.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter