Wachlarek czarnopłetwy

Opis

Wachlarek czarnopłetwy – Cynolebias nigripinnis. Rozwój tych ryb jest związany ze specyfiką klimatu Ameryki Południowej. W porze deszczowej nawet najmniejsze zagłębienie w ziemi jest tam po brzegi wypełnione wodą i kipi życiem olbrzymiej ilości larw ryb. Jego roczny cykl życiowy jest ściśle połączony z występowaniem pory deszczowej i suchej. Dorosłe osobniki odbywają tarło w płytkich wodach, a kiedy one wyschną dorosłe osobniki giną z braku wody, a jaja pozostają zagrzebane w wilgotnym podłożu. Zarodki przechodzą w tym czasie okres tzw. diapauzy, oznacza to zahamowanie ich rozwoju. W czasie kiedy następuje znów pora deszczowa, najczęściej w kwietniu, larwy wydostają się niemal natychmiast z jaj i bardzo szybko rozwijają. Po 2 miesiącach są gotowe do rozrodu i odbywają tarło. W ten sposób cykl się zamyka.

Rodzina

Karpieńcowate.

Pochodzenie

Ojczyzną wachlarka czarnopłetwego są biotopy w Argentynie, w pobliżu miast Buenos Aires i La Plata.

Długość

Wachlarek czarnopłetwy osiąga wielkość 5 cm.

Odżywianie

Preferuje pokarm żywy.

Temperatura

Toleruje temperatury między 17 a 25 C.

Warunki hodowlane

Warunki hodowlane takie jak w opisie Cynolebias bellotti (Wachlarek Belotta)

Rozmnażanie

Gatunek ten trze się w grupie 20-30 osobników z przewagą samic. Najłatwiejszym sposobem jest umieszczenie na dnie zbiornika z torfem, zaopatrzone w pokrywkę. Po tygodniu od tarła cały torf owijamy w gęstą siatkę, delikatnie wyciskamy i przekładamy do plastikowego woreczka. Można na nim umieścić datę tarła. po upływie 6-20 tygodni torf z woreczka zalewamy wodą o temperaturze 18-20 C. młode wylęgają się po około 1 godzinie. Młode rosną bardzo szybko, należy im podawać dużą ilości żywego pokarmu.

2 komentarzy

  1. ODnikolasa DO maX:

    6zł w POZNANIU

  2. max:

    ile kosztuje?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter