Prętnik trójbarwny (prętnik morelowy, miodowy)

Opis

Prętnik trójbarwny (morelowy)- Colisa sota. Można w literaturze spotkać ten gatunek pod nazwą Colisa chuna. W odróżnieniu od innych prątników nie posiada poprzecznych pręg, ale poziomy pas ciągnący cię od pokryw skrzelowych do nasady ogona. Pas ten może mienić się różnymi barwami, w zależności od nastroju ryby. Brak mu również charakterystycznego połysku dla gatunków pokrewnych. W okresie godowym możemy podziwiać taniec samca przed samicą, a mianowicie próbując zwabić partnerkę do gniazda „staje” na płetwie ogonowej w pozycji pionowej przed nią, stroszą płetwy i demonstrują swoje ubarwienie. W sprzedaży istnieją również formy barwne prętnika trójbarwnego, a mianowicie: złota, morelowa lub cętkowana.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje w wodach północno-wschodnich Indii i Bangladeszu.

Długość

Dorasta do 5-7 cm.

Odżywianie

Zjada większość dostępnych w sprzedaży pokarmów suchych i niewielki pokarm żywy.

Temperatura

Toleruje temperatury od 24ºC do 28ºC.

Warunki hodowlane

Jest dość płochliwym gatunkiem, który preferuje zbiorniki z delikatną filtracją, z gęstą roślinnością oraz roślinami pływającymi przy powierzchni. W akwarium nie można trzymać ryb dużych i agresywnych. Parametry wody, tak jak u innych prętników nie są istotne, jeśli ogólna jej jakość będzie dobra.

Rozmnażanie

Jeśli na powierzchni jest wiele roślin to samiec buduje głębokie gniazdo. Tarło odbywa się pod gniazdem, a samiec strzeże złożonej ikry, której wylęg trwa 1 dzień. Po wykluciu się narybku samiec pilnuje go przez kilka dni.

27 komentarzy

 1. Yo:

  Do joxton Prętnik morelowy jest odmianą prętnika trójbarwnego tak samo jak odmiana złota czy cętkowana

 2. Joxton:

  Poprawka - Prętnik trójbarwny to nie to samo co morelowy - morelowe wyglądają bardziej jak karłowate, tylko bez niebieskiego. A tak zupełnie z innej beczki to mam go ze stadkiem czekoladowca malajskiego, z całkiem sporymi stadkami galaxy i razborami borneańskimi, z grupą brzanek pięciopręgich i z cierniooczkami i bocjami karłowatymi. Fajne akwarium, ale info dot. mojego lepszego zbiornika znajdziecie wśród komentów przy mruku petersa. Zbiornik dla wyżej opisanego tanku ma 150 litrów.

 3. mat:

  witam, czy haremik Prętnika trójbarwnego można hodować z haremikiem gurami marmurkowymi lub mozajkami ?

 4. karcia:

  MAm takie 3 w 60l

 5. welonki i bojowniki:

  Lepiej kupcie p.karłowate z powodu który napisałem w komentarzu do użytkownika jantar

 6. welonki i bojowniki:

  do fffff nie radze kupować. przeczytaj poprzedni mój komentarz a się dowiesz dlaczego

 7. riba666:

  do nikol: jak zapewnisz jej dobre warunki to nie zdechnie

 8. fffff:

  gdzie kupić prętniki trójbarwne ?

 9. dawcio556:

  Do nikol:Ja kupiłem prętnika i wszędzie pływa gdzie sie da.Nie widziałem żeby wogóle siedział w roslinkach chociaż mam skalara. NAPRAWDĘ POLECAM!!

 10. welonki i bojowniki:

  Jantar nie z Tajlandii tylko z USA gdzie do akwariów z narybkiem dodaje się chemię różnego rodzaju która powoduje szybszy wzrost ciała rybek.Ciała, a nie organów wewnętrznych i dorosłe ryby mają niedorozwinięte organy wewnętrzne co powoduje choroby i śmierć rybek.Bojowniki w kubeczkach prętniki niedorozwinięte co oni robią tym biednym rybkom.

 11. nikol:

  nie kupujcie tej ryby,ciagle w roslinach siedzi i jest strasznie plochliwa, moja samiczka zdechla to 3 dniach, szkoda pieniedzy

 12. oskar33:

  Który prętnik jest najlepszy bo nie moge się zdecydować ech !

 13. groch:

  Rzadziej w sklepach?? Jaka bzdura. Do każdego sklepu w Inowrocławiu wchodzę i są prętniki i morelowe i karłowate, więc gadasz głupoty.

 14. Jantar:

  Większość Prętników to import np.z Tajlandii. Są to rybki hodowane w innych warunkach niż te które panują w naszych akwariach. Sprowadzane są duże osobniki i dlatego ten problem że czasami zdychają lub dziwnie się zachowują.Większość ryb po sprowadzeniu choruje i powinna przejść kwarantannę. Teraz mało jest tych rybek z naszych prywatnych hodowli. Można takie czasami kupić na giełdach akwarystycznych, rzadziej lub wcale w sklepach zoologicznych. Taką informację otrzymałem w jednym ze sklepów zoologicznych gdzie często się zaopatruję.

 15. Shark:

  Z krewetkami można , ale nie w tym litrażu...

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter