Gurami mozaikowy (gurami perłowy)

Opis

Gurami mozaikowy - Trichogaster leeri. Ciało barwy srebrzystoniebieskiej, pokryte licznymi jasnymi połyskującymi cętkami. Dolny brzeg ciała wraz z płetwą odbytową pomarańczowy. Wzdłuż boków ciała biegnie cienka ciemna pręga. Samiec jest intensywniej ubarwiony, płetwy jego są zaostrzone, samicy zaokrąglone. Jest rybą spokojną, nieco płochliwą, ciepłolubną i delikatną. Przebywać może jedynie w towarzystwie spokojnych, nieagresywnych gatunków. Swoje wspaniałe ubarwienie prezentuje tylko wtedy, gdy ma zapewnione wystarczająco spokojne otoczenie. Zamieszkuje strefę środkową do powierzchniowej w zbiorniku.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Występuje w zarośniętych spokojnych wodach Półwyspu Indochińskiego i Archipelagu Sundajskiego. Łowi się go masowo tam, gdzie ścieki odprowadza się bezpośrednio do rzeki.

Długość

Osiąga długość 10-12 cm.

Odżywianie

Preferuje pokarm żywy, zwłaszcza rureczniki oraz larwy komarów, ochotek. Suszony jest równie chętnie przyjmowany, nie może być jednak duży, gdyż ryby te mają mały otwór gębowy.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 23-29ºC. Nie możemy dopuścić do spadku temperatury poniżej podanej dolnej granicy. W zbyt zimnej wodzie gurami mozaikowy przestaje jeść, chowa się po kątach oraz jest bardzo podatny na liczne choroby.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego, dawno urządzonego i nasłonecznionego, ale dobrze przykrytego pływającymi roślinami. W akwariach zaniedbanych, o zbytnim zagęszczeniu, źle utrzymane ryby często atakują orzęski z rodzaju Amyloodinium lub ulegają infekcjom bakteryjnym, objawiającym się małymi, czerwonawymi wrzodami. Prowadzi to zwykle do rozległej martwicy tkanek i śmierci ryb. Dobór towarzyszy powinien być przeprowadzany dosyć ostrożnie. Unikajmy gatunków, które mogłyby je terroryzować takich jak np.: pielęgnice. Piękne płetwy stanowią wielką gratkę dla gatunków, które lubią obgryzać płetwy. Uszkodzone płetwy bardzo łatwo atakują grzyby. Możemy w sposób bezpieczny hodować więcej nić jednego samca, pod warunkiem, że w naszym akwarium jest dużo roślin. Jego płetwy i ciało są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego w trakcie wyławiania i transportu należy wziąć to pod uwagę.

Rozmnażanie

Zbiornik tarliskowy powinien być możliwie duży oraz stać w spokojnym otoczeniu. W czasie tarła samiec oplata samicę swym ciałem i obraca ją grzbietem do dołu, kierując jej brzuch w stronę gniazda. Składane przez nią jaja zawierające kropelki tłuszczu podpływają ku powierzchnia samiec umieszcza je w wielkim gnieździe z pęcherzyków powietrza. Natychmiast po tarle samice należy usunąć z akwarium. Piecze nad jajami sprawuje samiec, usuwa się go z akwarium dopiero gdy młode zaczaja swobodnie pływać. Przy wychowie młodych poziom wody obniża się o 5 cm. Przez pierwsze 3-4 dni młode karmi się orzęskami, wrotkami i najdrobniejszymi larwami widłonogów. Później można już podawać larwy solowca.

121 komentarzy

  1. kochamryby.pl:

    Witam:)czy gurami można trzymac z bojownikiem (samiec)???????????czy bedzie obgryzywał mu płetwy..??

  2. Kornel:

    Można je trzymać z Neonami czerwonymi?

  3. pysia:):

    Witam! ;)Posiadam 2 gurami,2 platki i 2 mieczyki jakie jeszcze rybki można do nich dołączyć? Dodam iż moje akwarium ma 112l. Czekam na odpowiedź. pysia0013@interia.pl

  4. Maciek:

    do patryk w moim akwarium jest duzo gupików i 2 gurami i czują sie bardzo dobrze

  5. to ta tatuś:

    ja mam 4 gurami 2 szt pomaranczowe i 2 szt siwo-biało-srebrne bardzo piękne rybki pozdro

  6. nunak:

    Gurami mozaikowy + skalar czy to możliwe w jednym akwa 100L piszcie gg35388805 :)

  7. patryk:

    czy gurami moze byc z gupikami ?

  8. raaaafal:

    Witam, z chęcią wymienie się za samca, mam 4 szt i niestety wszystkie samiczki z okolic katowic, chętnych proszę propozycje na gg 35020927

  9. Maciek:

    JAK ROZróżnić płeć tych rybek jeżeli sądosyć młode i nie róznią się barwami jakby co obydwa są takie jak napoczątku ta rybka obok->

  10. olaf:

    mam pytanie co moze mojemu gurami moza. dolegac?, plywa tylko w jednym miejscu przy powierzchni ale pokarm normalnie zjada , innych objawow nie ma.

  11. Początkujący:

    czy w akwarium 45 litrów mogę hodować 2gurami perłowe

  12. Bartek:

    Ja mam 2 gurami, 2 gurami całujące,2 bystrzyki, 5 neonów, 4 zwinniki, 1 glonojad,1 kirysek i czują się razem bdb.

  13. Szymon:

    Witam! Czy w 170 litrach mogę hodować Gurami złote, marmurkowe i mozaikowe? Proszę odpowiedź

  14. anek:

    mam 3 młode gurami mozaikowe.Jestem z nich bardzo zadowolona zwłaszcza z tego powodu,że są bardzo spokojne i towarzyskie...zobaczymy jak dorosną :)

  15. Ktoś:

    Czy taka obsada może być:4xpaletka,10xneon innesa,2xpielęgniczka ramireza,3xgurami mozaikowe,2xzbrojnik niebieski-akwarium ma 180 litrów,profilowane?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter