Gurami całujący (Całusek temmincka)

Opis

Gurami całujący - Helostoma temminckii. Jest bardzo ciekawym gatunkiem ze względu na sposób ustalania hierarchii wśród przedstawicieli jego gatunku zamieszkujących to samo akwarium. Jest to sposób „całowania”, który nie wyrządza nikomu krzywdy. W rzeczywistości ten sposób zachowania nie ma nic wspólnego z miłością. Jest uważany za gatunek ruchliwy, zgody oraz trochę płochliwy. W naturze jest odławiany w celach konsumpcyjnych. Istnieją różnokolorowe formy: zielona, różowa, nakrapiana. Odmiana zielona jest trudniej dostępna, ale jej zielone barwy bardzo estetycznie wyglądają w akwarium. Dojrzała samica jest odrobinę pełniejsza w partii brzusznej od samca. Wielką zaletą tego gatunku jest zjadanie glonów. Glony szczególnie chętnie spożywane są przez młode osobniki. Zamieszkuje głównie środkową do powierzchniowej w akwarium.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Jest gatunkiem szeroko rozpowszechnionym w południowo-wschodniej Azji. W środowisku naturalnym występuje w słabo natlenionych, wolno płynących strumieniach, stawach i mokradłach.

Długość

Odnotowano okaz mierzący 30 cm, ale zazwyczaj osiągają połowę tej wielkości.

Odżywianie

Spożywa wszystkie pokarmy, ale jego dieta powinna zawierać składniki roślinne. Aby ocalić rośliny przed pożarciem z ich strony należy podawać liście sałaty oraz mrożony groszek.

Temperatura

Może przebywać w wodzie od 22ºC do 29ºC, górna granica odpowiednia dla tarła.

Warunki hodowlane

Pomimo dosyć dużych rozmiarów zazwyczaj nie atakuje innych ryb akwariowych. Potrzebuje przestronnego akwarium, ponieważ osiąga spore rozmiary. Akwarium powinno być obsadzone roślinami dość twardymi lub niesmacznymi, bądź sztucznymi. Rośliny delikatne i miękkie będą zjadane przez ten roślinożerny gatunek. Podłoże powinno być żwirowe, z kilkoma większymi, gładkimi kamieniami. Parametry wody są bez znaczenia, ale powinna być dobrze filtrowana i czysta. Oświetlenie powinno być raczej jasne.

Rozmnażanie

W okresie rozrodczym gurami całujące są intensywniej ubarwione. Czasami budują gniazda z piany, lecz w odróżnieniu od innych ryb labiryntowatych nie pilnują ikry ani narybku. Młode wylęgają się po niepełna jednym dniu, w wodzie o wysokiej temperaturze. Młodym możemy podawać przemiennie larwy planktonowych skorupiaków oraz roztarte na pył suche pokarmy. Oczywiście w miarę wzrostu młodych zwiększamy rozmiary pokarmu oraz zwiększamy udział pokarmów roślinnych.

46 komentarzy

  1. Marta:

    Gurami całujące posiadają wspaniałe wargi. Są na prawdę imponujące. Urzekły mnie. Proszę napisać czy są dostępne w sklepach akwarystycznych w Łodzi?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter