Gurami całujący (Całusek temmincka)

Opis

Gurami całujący - Helostoma temminckii. Jest bardzo ciekawym gatunkiem ze względu na sposób ustalania hierarchii wśród przedstawicieli jego gatunku zamieszkujących to samo akwarium. Jest to sposób „całowania”, który nie wyrządza nikomu krzywdy. W rzeczywistości ten sposób zachowania nie ma nic wspólnego z miłością. Jest uważany za gatunek ruchliwy, zgody oraz trochę płochliwy. W naturze jest odławiany w celach konsumpcyjnych. Istnieją różnokolorowe formy: zielona, różowa, nakrapiana. Odmiana zielona jest trudniej dostępna, ale jej zielone barwy bardzo estetycznie wyglądają w akwarium. Dojrzała samica jest odrobinę pełniejsza w partii brzusznej od samca. Wielką zaletą tego gatunku jest zjadanie glonów. Glony szczególnie chętnie spożywane są przez młode osobniki. Zamieszkuje głównie środkową do powierzchniowej w akwarium.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Jest gatunkiem szeroko rozpowszechnionym w południowo-wschodniej Azji. W środowisku naturalnym występuje w słabo natlenionych, wolno płynących strumieniach, stawach i mokradłach.

Długość

Odnotowano okaz mierzący 30 cm, ale zazwyczaj osiągają połowę tej wielkości.

Odżywianie

Spożywa wszystkie pokarmy, ale jego dieta powinna zawierać składniki roślinne. Aby ocalić rośliny przed pożarciem z ich strony należy podawać liście sałaty oraz mrożony groszek.

Temperatura

Może przebywać w wodzie od 22ºC do 29ºC, górna granica odpowiednia dla tarła.

Warunki hodowlane

Pomimo dosyć dużych rozmiarów zazwyczaj nie atakuje innych ryb akwariowych. Potrzebuje przestronnego akwarium, ponieważ osiąga spore rozmiary. Akwarium powinno być obsadzone roślinami dość twardymi lub niesmacznymi, bądź sztucznymi. Rośliny delikatne i miękkie będą zjadane przez ten roślinożerny gatunek. Podłoże powinno być żwirowe, z kilkoma większymi, gładkimi kamieniami. Parametry wody są bez znaczenia, ale powinna być dobrze filtrowana i czysta. Oświetlenie powinno być raczej jasne.

Rozmnażanie

W okresie rozrodczym gurami całujące są intensywniej ubarwione. Czasami budują gniazda z piany, lecz w odróżnieniu od innych ryb labiryntowatych nie pilnują ikry ani narybku. Młode wylęgają się po niepełna jednym dniu, w wodzie o wysokiej temperaturze. Młodym możemy podawać przemiennie larwy planktonowych skorupiaków oraz roztarte na pył suche pokarmy. Oczywiście w miarę wzrostu młodych zwiększamy rozmiary pokarmu oraz zwiększamy udział pokarmów roślinnych.

46 komentarzy

 1. matik556:

  nie kupujcie tego bo jak to dorośnie to goni inne rybki i odgrzyzają im ogony ja wyrzuciłem to

 2. wiktoria:

  mój gurami gdy go kupowałam wyglądał tak samo jak prętńk karłowaty myślałam że to ta sama ryba tylko miała kropki teraz chce gonić prętnika ale to pierwszy dzień kupcie te ryby tylko osobno bo razem to katastrofa!, masakra!, szał!,

 3. wiktoria:

  moje gurami też lubi skalara mimo to lubi też bocje wspaniałą te gurami mogą się naprawdę całować bo się lubią

 4. Super Ryby:

  ja mam w 45 litrach tego gurami :) i ma kolege który ciagle za nim plywa^.^ pamietam jak sie solowal z skalarem. Adrian l one chodza po 8zl-12zl

 5. Justyna:

  e tam 120 litrów, ja mam w 60 litrach całuśną ok 4 lat i jest super, trochę gania mi mieczyki a czasem podgryzie mi zbrojnika niebieskiego, ale ogólnie to bardzo sympatyczna rybka, robimy sobie czasem przepychanki, ona kontra mój palec, jest to moja ulubiona rybka i9 nie zamieniłabym jej na żadną inną:D

 6. Waldek:

  Mam pytanie czy zjadają również rzęsę wodną?

 7. asia:

  Do patka to zależy jaka odmiana jeśli ma to być akwarium dla gurami i jeszcze kilku rybek to sądzę że wystarczy :)

 8. asia:

  ja teraz właśnie mam 1 takiego jakby białego - taka odmiana , ale pamiętam rok temu niestety zdechł mi taki śliczny srebrny ( miał 10 lat i się 2 reazy z nami przeprowadzał )Polecam - śą to rybki niezwykle żywotne i przyjacielskie :)

 9. patka:

  Dla gurami ????? Wystarczy tylko 72 l

 10. MICHAŁ:

  litrów to około 120l..............................jak masz mniejsze akwa to na 100% nie

 11. jarek79:

  Witam wszystkich akwarystow!!!mam pytanie posiadam 2 samiczki gurami calujacego 18 i 25 cm czy mialby ktos do odsürzedania duzego samca !!!prosze o kontakt na maila joker-jk79@wp.pl na wszystkie odpowiem dziekuje i pozdrawiam!!

 12. Lenk@:

  Ja mam parkę już dość dużych Całusków. Żadnych innych ryb nie atakują, a same się ciągle "całują". I chyba je po 5 zeta za sztukę kupiłam :)

 13. Paweł:

  jak karmię moje ryby to to gurami gryzie mi welona

 14. pati:

  ile litrów minimum dla niej??

 15. Ciasny:

  świetna rybka do wielogatunkowego zbiornika, polecam :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter