Gurami całujący (Całusek temmincka)

Opis

Gurami całujący - Helostoma temminckii. Jest bardzo ciekawym gatunkiem ze względu na sposób ustalania hierarchii wśród przedstawicieli jego gatunku zamieszkujących to samo akwarium. Jest to sposób „całowania”, który nie wyrządza nikomu krzywdy. W rzeczywistości ten sposób zachowania nie ma nic wspólnego z miłością. Jest uważany za gatunek ruchliwy, zgody oraz trochę płochliwy. W naturze jest odławiany w celach konsumpcyjnych. Istnieją różnokolorowe formy: zielona, różowa, nakrapiana. Odmiana zielona jest trudniej dostępna, ale jej zielone barwy bardzo estetycznie wyglądają w akwarium. Dojrzała samica jest odrobinę pełniejsza w partii brzusznej od samca. Wielką zaletą tego gatunku jest zjadanie glonów. Glony szczególnie chętnie spożywane są przez młode osobniki. Zamieszkuje głównie środkową do powierzchniowej w akwarium.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Jest gatunkiem szeroko rozpowszechnionym w południowo-wschodniej Azji. W środowisku naturalnym występuje w słabo natlenionych, wolno płynących strumieniach, stawach i mokradłach.

Długość

Odnotowano okaz mierzący 30 cm, ale zazwyczaj osiągają połowę tej wielkości.

Odżywianie

Spożywa wszystkie pokarmy, ale jego dieta powinna zawierać składniki roślinne. Aby ocalić rośliny przed pożarciem z ich strony należy podawać liście sałaty oraz mrożony groszek.

Temperatura

Może przebywać w wodzie od 22ºC do 29ºC, górna granica odpowiednia dla tarła.

Warunki hodowlane

Pomimo dosyć dużych rozmiarów zazwyczaj nie atakuje innych ryb akwariowych. Potrzebuje przestronnego akwarium, ponieważ osiąga spore rozmiary. Akwarium powinno być obsadzone roślinami dość twardymi lub niesmacznymi, bądź sztucznymi. Rośliny delikatne i miękkie będą zjadane przez ten roślinożerny gatunek. Podłoże powinno być żwirowe, z kilkoma większymi, gładkimi kamieniami. Parametry wody są bez znaczenia, ale powinna być dobrze filtrowana i czysta. Oświetlenie powinno być raczej jasne.

Rozmnażanie

W okresie rozrodczym gurami całujące są intensywniej ubarwione. Czasami budują gniazda z piany, lecz w odróżnieniu od innych ryb labiryntowatych nie pilnują ikry ani narybku. Młode wylęgają się po niepełna jednym dniu, w wodzie o wysokiej temperaturze. Młodym możemy podawać przemiennie larwy planktonowych skorupiaków oraz roztarte na pył suche pokarmy. Oczywiście w miarę wzrostu młodych zwiększamy rozmiary pokarmu oraz zwiększamy udział pokarmów roślinnych.

46 komentarzy

  1. asia:

    Teraz mam dylemat w necie pisze ze one sa niesskodliwe a w zoologicznym gosciu mowi mi ze zjadaja inne ryby . Czy mam je kupic . Akewarium 100 l inne ryby to : molinezje , gurami dwuplamiste , gupiki , danio pregowane , kirysek bocje , bojownik , glonojady . Pomozcie bo jestem normalnie zakochana w wygladzie tej ryby .

  2. Majster:

    Witam,mam całuski z parę dobrych lat i akurat nic się nie dzieje w moim akwarium,ani nie obgryzają roślinek ani nie ganiają innych rybek po prostu bym je polecił bo są duże i ładne. Posiadam akwarium 240litrów i są w nim 3 całuski.

  3. patryk :

    Moje gurami żyły w zgodzie jeden dzień. Teraz od tygodnia się ganiają. Ten słabszy siedzi w rogu i nigdy nie zdąży nic zjeść. Widzę że coraz słabszy jest. Mam zamiar pozbyć się tego agresywniejszego ale nie mam gwarancji że ten słabszy wtedy nie obrosnie w piórka i nie zacznie ganiac moich mieczykow i innych rybek. Jeśli tak będzie...trudno. Pozbędę się go. Jeśli mam odpowiedzieć na pytanie czy te rybki są łagodne...odpowiadam zdecydowanie NIE.

  4. selmak:

    do Magdy- ozdobnych form złotych rybek nigdy nie łączymy z innymi rybami, choćby najłagodniejszymi, ze względu na ich specyfikę, nienaturalnie długie płetwy, wyłupiaste oczy czy worki z limfą u pyzatka decydują o ich \"ułomności\" i delikatności, jako towarzystwo nadają się jedynie inne formy hodowlane ewentualnie przylga chińska. do Aśki- czy nie czytałaś ile osiągają te ryby? Jak niby miałyby się zmieścić w 45 l?

  5. smakosz:

    ...,,W naturze jest odławiany w celach konsumpcyjnych...\\\". Racja polecam, nawet te z akwarium są niezłe...

  6. Asia:

    Witam:)ja mam akwarium 45l(1bojownik i glonojad)czy moge gurami trzymac z tymi rybami w 45l...proszę o odp...

  7. Monika5555:

    Gurami są świetne ja mam takie w moim akwarium, dzięki nim staje się ono piękniejsze.:)

  8. GURAMIIII:

    Ja mam 2 te gurami obydwa mają po około 12 cm,akwarium 112l , żyją tam z innymi rybamii nic się nie dzieje, 3 lata temu kupiłem tę parę z 60zł, ale sie opłacało,duzo jedzą ,są piękne

  9. Magda:

    witam dla mnie te ryby to jakieś nieporozumienie wygryzły oczko mojemu teleskopowi!

  10. selmak:

    Wydaje mi się oczywiste,że minimalna pojemność dla tego gatunku to 100 litrów a i tak najprawpodobniej skarleją,nie wyobrażam sobie dorosłej sztuki w 25l ;( Ohydne,to jakby kogoś zamknąć na całe życie w komórce na miotły. Nie rozumiem też informacji o niszczeniu roślin, swoich podopiecznych hoduję od 11 lat (sic! tyle mają moje całuski) w akwarium roślinnym (sic!) i nigdy nie miałam strat,są za to znakomitymi glonożercami,bijącymi na głowę glonojada syjamskiego a ustępują pola jedynie otocinklusom. Może podajecie zbyt mało pokarmu roślinnego?

  11. Arek:

    do mat: ja niedawno kupilem gurami marmurkowe i mialem ten sam klopot... za kare osobnika ktory gonił slabszego odsadzilem do innego pojemnika na 4-5 dni i po tym czasie dalem go do baniaka... musze pow ze przestal gonic :)

  12. Milek98:

    ja mam 25l i mi żyją.

  13. akwarysta:

    A ja mam gurami miesiac dalem za nie 4zl za jednego w Żorach mój znajomy tez ma dwa jak kupil to jeden caly czas gonil inne ryby ale go wymienil na innego i jest spokuj moim zdaniem to zalezy jaki okaz sie trafi mam juz akwarium 14lat

  14. Jasiek:

    Do mata dawno temu miałem ten sam problem w moim przypadku słabszy osobnik zdechł z przemęczenia powinieneś oddać komuś te rybki bo po śmierci słabszego osobnika silniejszy zacznie atakować inne ryby niepolecam tych ryb nikomu bo czeka was tylko rozczarowanie

  15. mat:

    ja kupiłem niedawno dwa. Na początku było ok, ale teraz jedna siedzi w kącie przy dnie bo ta druga cały czas ja przegania. jakieś rady??

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter