Gurami czekoladowy (Czekoladowiec malajski)

Opis

Gurami czekoladowy - Sphaerichthys osphromenoides. Każdy doświadczony akwarysta, który może zapewnić temu gatunkowi odpowiednie warunki powinien pokusić się o jego hodowlę. Jest jednym z trudniejszych ryb do utrzymania w akwarium.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje w wodach Półwyspu Malajskiego, Sumatry i Borneo.

Długość

Dorasta do 6 cm.

Odżywianie

Jego dieta powinna zawierać drobny, żywy pokarm, mrożone lub liofilizowane odpowiedniki. Suchy pokarm zjadany jest niechętnie.

Temperatura

Preferuje wodę z zakresu 24-30ºC.

Warunki hodowlane

Jest spokojną rybą, która powinna być trzymana osobno lub z rybami delikatnymi i bojaźliwymi. Woda powinna zawierać garbniki oraz należy ja delikatnie filtrować. Najlepsze światło jest mało jaskrawe. W akwarium również umieszczamy pływające rośliny. Gurami czekoladowy jest wrażliwy na poziom azotanów w wodzie, dlatego też konieczna jest częściowa wymiana wody.

Rozmnażanie

Jest gatunkiem trudnym do rozmnożenia w warunkach akwariowych. Jeśli już do tego dojdzie to samica inkubuje ikrę, a narybek wypuszczany jest po około 2 tygodniach.

26 komentarzy

 1. mirmon:

  Ja mam dwie są pięknymi rybkami po obserwacji trzymam je bojowymi rybkami i nie zauważyłem by je ktoś atakował

 2. michalxxxxx:

  laki86 wiesz jak jesteś z jak wiesz gdzie jest miasto kalwaria zebrzydowska to ja dzisiaj byłem kupiłem sobie jednego było ich 5 kosztują 9 zł 22.03.13R

 3. Rybka:

  Ja mam jedną. Jest śliczna! Bardzo spokojna. Polecam :)

 4. przemek:

  a ja jestem z świetokrzyskiego i mam 14 sztuk tej pięknej rybki ;) są wymagające, ale dla chcącego nic trudnego. polecam. 11.11.2012.

 5. blackwater:

  osobiście mam 14 sztuk czekoladowca malajskiego ;), zakupiłem na giełdzie w łodzi , około sierpnia tego roku. długo czekałem na nie ale opłaciło się. piękna rybka.

 6. dober:

  Ja jestem z Poznania i miałam 8 czekoladek. Polowałem na nie 2 lata. Dziś dokupiłem dwie kolejne. To bardzo rzadkie, wręcz kolekcjonerskie ryby, którymi naprawdę można się chwalić. Na żywo jak dla mnie wygladają ładniej niż nawet pyszczaki z malawi lub tropheusy.

 7. rybcia:

  SĄ SŁODKIE JAK CZEKOLADA.!

 8. laki86:

  czekoladki sa piekne. poluje na nie od dluzszego czasu nawet na gieldzie w krakowie ich nie ma. wiec jak ktos wie o takich w okolicach Krakowa prosze dajcie znac.

 9. Sfari:

  Lakoniczny jest ten opis, więc uzupełniam. Woda: bardzo miękka, o twardości w zakresie 0-5 stopni niemieckich. RO lub demi. Konieczne są garbniki, najlepiej z torfu. Woda kwaśna PH 5-6.5. Podmieniać maksymalnie 10% tygodniowo. Każda gwałtowna zmiana parametrów może okazać się tragiczna w skutkach. Skok azotynów jest najczęściej śmiertelny, podczas gdy inne gatunki przeżywają bez szwanku. Temperatura: optymalna to około 30C Zbiornik: Oświetlenie nie powinno być intensywne, raczej skąpe. Obsadzony roślinami z konieczności cieniolubnymi: kryptokoryny, mchy paprocie. Rośliny pływające o długich korzeniach również porządne. Kryjówki z roślin i korzeniu. Towarzystwo innych ryb jest niewskazane. Dopuszczalne są gatunki małych spokojnych razbor Pokarm: Każdy. Nie jest aż tak wybredna. Żywy, mrożony, suchy. Niepobieranie pokarmu spowodowane jest złymi warunkami i parametrami wody.

 10. kiryseczek:

  Ja z gurami czekoladowym mam 3 bocje pręgowane ,5 piskorków i razbore plamistą .

 11. Osskaa:

  Właśnie dzisiaj zeszła z tego świata moja czekoladka. Już jak go kupiłam nie wyglądał najlepiej :/

 12. Hubi:

  W moim zoologu są za 5zł słodziutkie.

 13. wojtek fan ŁKS:

  jestem z Łodzi i mój ojciec który 40 lat hoduje ryby widział je raz albo dwa ja też ich nie widziałem kto jest z Łodzi odradzam kakadu przy manufakturze jest 2-3 razy drożej

 14. micboc6:

  Mam te ryby od 2 tyg.nie są ani bojażliwe ani trudne w chodowli jak ktoś trzymał i przyzwyczajał do kranówki a nie do chemi to ryby bedą sie trzymać.Polecam te ryby i obalam mit o delikatności i bojażliwości bynajmniej u mnie

 15. miki97:

  chciałbym mieć taka... ahh... jak macie w okolicach bydgoszczy to kupie.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter