Gupik pawie oczko

Opis

Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata. Nazwa zwyczajowa Gupik pochodzi od Girardinus guppi nadanej w 1866 roku przez wielebnego Roberta Johna Lechmere Guppy, uważanego za odkrywcę tego gatunku w Trynidadzie. Samce zazwyczaj nie żyją dłużej niż dwa lat, samice mogą żyć nawet kilka lat. Starsze samice stają się zazwyczaj garbate. Gupik pawie oczko jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych żyworodnych ryb hodowanych w polskich akwariach. Dziką formę można spotkać niezwykle rzadko, ale hodowane przez wiele pokoleń bez selekcji wracają do postaci podobnej do pierwotnej. Nasze domowe zbiorniki zamieszkują głównie gupiki z form ozdobnych, o wiele bardziej barwne od pierwotnych odmian. Są uznawane za ryby spokojne, które powinny żyć w grupie. Samce są bardziej smukłe i mniejsze od samic, a także ich płetwa odbytowa ogonowa została przekształcona w gonopodium. Samce posiadają również różnokolorowe ubarwienie. Gupik pawie oczko powszechnie jest uznawany za rybę bardzo wytrzymałą i łatwą w hodowli. Jest rybą bardzo różnorodną pod względem ubarwienia. Samce gupika pawie oczko posiadają płetwę ogonową w bardzo rozmaitych kształtach. Na podstawie kształtu płetw samca, wyróżnia się 12 standardów. Najczęściej spotykane posiadają ogon w kształcie wachlarza. Samce konkurują między sobą prezentując się przed samicami. Mają trzepoczący styl poruszania się, szczególnie samce podczas zalotów, kiedy podążają za samicą. Gupiki wykorzystywane były w celu niszczenia larw komarów roznoszących malarię. Za centrum hodowli gupika uznawana jest Floryda. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się zachorowania tego gatunku. Dzieje się tak zapewne z powodu importu tych ryb z dalekowschodnich hodowli. Dużo pewniejsze są osobniki z rodzimych hodowli. Niektórzy wyróżniają także populację o nazwie gupik Endlera. Jest to ryba bardzo ruchliwa, która faktycznie sprawia wrażenie odmiennego gatunku. Samce tego gatunku posiadają brzuch zdobiony czarnym łódkowatym i krótkim pasem, natomiast płetwa ogonowa wygląda jakby miała górny i dolny miecz.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Trynidad, Antyle Holenderskie, Barbados, Grenada, Antiqua, Wyspy Leewarda, Gujana i Wenezuela

Długość

Samice gupika dorastają do około 5 cm, samce do 3 cm

Odżywianie

Większość wszystkich dostępnych w sprzedaży pokarmów. Należy podawać również pokarmy roślinne.

Temperatura

Znoszą szeroki zakres temperatur. Najlepiej gdy temperatura wynosi od 21-23C (pH około 7). Pomimo ich wytrzymałości, dłuższy czas w chłodzie może skutkować popadnięciem w groźne choroby. Unikajmy narażania je na skoki temperatury.

Warunki hodowlane

Gupik pawie oczko uznawany jest za bardzo wytrzymały gatunek. Nie należy hodować z gatunkami ryb wykazującymi tendencje do obgryzania płetw. Gupiki wymagają otwartej przestrzeni do pływania. Ogólnie jakość wody powinna być dobra. W celu zapewnienia optymalnych warunków można dodać niewielką ilość soli do wody (1 łyżeczka na 5 litrów wody) Nie wymaga dużego akwarium ( min 30 litrów).

Rozmnażanie

Gupiki bardzo łatwo i szybko się rozmnażają. Są rybami żyworodnymi. Brzuch samicy staje się coraz bardziej okrągły w miarę rozwijania się w jajowodach zarodków, a następnie młodych rybek. Na parę dni przed porodem brzuch dorosłej samicy staje się trochę kanciasty. Młode zazwyczaj rodzą się w nocy albo nad ranem. Zazwyczaj co 4-6 tygodni rodzą się mioty liczące około 30-40 sztuk młodych. Największy miot liczył 193 młode. Wykazują tendencje do zjadania nowo narodzonych młodych, dlatego warto przenieść samicę do specjalnie przygotowanego akwarium rozrodczego. Gdy narybek osiągnie około 1 cm długości może być z powodzeniem wpuszczony do akwarium ogólnego Nie należy rozmnażać między sobą blisko spokrewnionych osobników, ponieważ istnieje ryzyko zajścia różnego rodzaju mutacji. Młode rybki można karmić pokarmami pyłowymi lub ugotowanym i rozdrobnionym żółtkiem jaja kurzego. Należy uważać aby nasza populacja gupików nazbyt się nie rozrosła. Szybko rozmnażające się gupiki potrafią szybko przerybić nasz zbiornik.

1064 komentarzy

  1. Agnieszka:

    gupiki to piekne rybki,w swoim akwa mam 4 szt.3 samczyki i 1 samiczke.Mysle ze jest ciezarna bo odkad ja mam tzn.10 dni ma powiekszajaca sie plame w okolicy odbytu.Malo tego to jest bardzo gruba,plywa po dnie akwa,chyba juz jej ciezko:).Mam pyt.ile trwa ciaza gupika?i jakie sa oznaki przedporodowe?

  2. irek:

    ma małych takich ze sto.są bardzo ładne(:(:(:(:

  3. Dziubek:

    spoko rybki ;-) samica urodziła mi 43 sztuki młodych , niestety urodziła 2 zdechłe ;-( najlepiej bez skalarów sklary mogą zagryść młode i zamęczyć ... bardzo są spokojnymi rybami i towarzyskimi :-]Polecam

  4. olaf074:

    czy istnieją niebieskie gupiki?

  5. Klaudia:

    Jestem początkującą akwarystką mam 9 gupików (w tym 6 samic) mam akwa 50l ,glonojada,cztery molinezje,dwie żabki i 5 danio różowych.Urodziła mi jedna z samiczka z gupików.(urodziła ok 28 młodych) połowa zdechła, a resztę wpuściłam do akwarium. Niedawno wyłowiłam 8 i zdechły 3 a od czego? Pomocy!

  6. kamyczek:

    jestem młodą akwarystką i mam dwie parki gupików w 50l akwarium.co mam zrobić kiedy samiec ma jakby poobgryzany ogon

  7. LENOR:

    znik70 jak przeprowadzasz tą kwarantanne stosujesz jakieś preparaty jak tak to jakie i w jakich ilościach

  8. LENOR:

    znik70 jak przeprowadzasz tą kwarantanne stosujesz jakieś preparaty jak tak to jakie i w jakich ilościach

  9. super akwarysta:

    są przepiękne

  10. znik70:

    Przyczyna padania gupików ze sklepu Niedawno się dowiedziałem czemu zakupione gupiki tak padają. Hodowcy trzymają je w dosyć słonej i bardzo twardej wodzie. Dzięki temu mają spokój z wieloma infekcjami. Efekt? Po wrzuceniu do normalnej wody mają potężnego stresa, i tracą odporność na choróbska i pasożyty. Jak zaczynałem to padło mi kilka naprawdę ładnych gupików. Akwa było wielogatunkowe, a tylko gupiki odlatywały. Diagnoza - nicienie. sera-med wytępił zarazę. Od teraz wszystko co kupuję przechodzi przez 4-tygodniową kwarantannę. Btw. jak nie wiadomo co atakuje rybki, warto się przejść do weterynarza ze świeżymi próbkami. Chorych rybek się już nie uratuje, ale przynajmniej wszystko co żywe w akwa nie pójdzie na płonący stos, tak że w sumie się opłaca. A u mnie nicienie bez mikroskopu były dosyć ciężkie do zdiagnozowania, bo chociażby ciągnące się odchody były prawie niezauważalne.

  11. znik70:

    Filtr to jest potrzebny nawet w kuli (zgroza), tylko trzeba z dopływem wody uważać aby rybkom karuzeli nie zrobić. Co od rybek, jak się karmi robakami itp, to po 3ch miesiącach są dorosłe. Ja nie mam na to warunków, karmię suchym (musi być dobry) i osiągnięcie dorosłości zajmuje im jakieś 6 miesięcy. Gupiki mogą się mnożyć w akwa ogólnym, ale na dnie koniecznie musi być gęstwina roślin. Nawet niech to będzie drobna kryptokoryna (nie wymaga wiele światła), ale musi być gęsto rozkrzewiona. Mi w akwa 50l pełnego gupików z niedopilnowanych porodów zostaje niepożartych conajmniej ze 30 sztuk, a za selekcjonera robi (nie śmiać się) mały skalar. Mam już na niego chętnego bo to była pomyłka. Za mało wiedziałem jak kupowałem.

  12. Pepe:

    Do hodowca gupików od 30 lat. - zamiast tylko krytykować to podzielił byś się swoją wiedzą, a skorzystalibyśmy wszyscy. Do Aga - pompkę jak pompke ale filtr i grzałka powinny być. Do Poczatkujacy akwarysta - zdecydowanie masz przerybienie z tego co podajesz to bym został przy gupikach a resztę oddał, albo zmienił akwa na większe. Mieczyki rosna do 16cm więc za duże, Molinezje to ryby stadne 2 to nie stado... polecam poczytać o rybkach które masz. w takim akwarium poleciłbym albo 3-5 gupików i to jednej płci albo bojownika lub krewetki. Gdzyż teraz to te rybki za długo ci nie pożyją i masz wieksze szanse na plagi glonów.

  13. czaja123:

    ja mam akwa 100l i mam 40 par gupikow

  14. ktoś:

    mi urodziło sie z 50 młodych rybek (-_-)

  15. amator:

    ja mam akwarium 70l z gupikami i kotnik na pojedzyńcze pary ok17.5l

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter