Brzanka różowa

Opis

Brzanka różowa – Barbus conchonius. Brzanka różowa należy do popularnych ryb akwariowych, hodowanych przez akwarystów na całym świecie. Ryby hodowane w akwarium różnią się od ryb żyjących w warunkach naturalnych intensywnością ubarwienia oraz długością płetw. Zdecydowanie lepiej niż inne ryby akwariowe znosi niższe temperatury, szczególnie w okresie zimowym. Bardzo dobrze czuje się również w temperaturach charakterystycznych dla wód tropikalnych. Grzbiet ryby jest ciemnooliwkowy, boki u samca różowe, a u samicy żółtawozielone. Posiada również charakterystyczny srebrzysty połysk. Bardzo dobrze nadaje się dla osób rozpoczynających swoja przygodę z akwarystyką. Brzanka różowa jest stosunkowo łagodnie nastawiona do innych ryb, jednakże nie należy jej hodować z rybami o wydłużonych płetwach. Brzanki różowe dobrze żyją z innymi brzankami o zbliżonych rozmiarach. Zamieszkuje strefę przydenną, środkową i powierzchniową. Intensywne ubarwienie pojawia się w czasie dojrzewania ryby. W sprzedaży dostępna jest również odmiana o wydłużonych płetwach, jednakże ma spore wymagania hodowlane. Samce powinny być razem z samicami, żeby w pełni pokazać swoją urodę. Są rybami które uwielbiają być w ruchu.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Bengal, Indie, Assam.

Długość

Do 15 cm

Odżywianie

Szczególnie chętnie spożywa żywy pokarm, jednakże spożywa również wszystkie dostępne w sprzedaży pokarmy.

Temperatura

Nawet do 15 C w trakcie zimy ( poza odmianami weloniastymi, które potrzebują trochę wyższej temperatury) Poza okresem zimowym od 18 C do 26 C.

Warunki hodowlane

W narożnikach akwarium powinno być gęsto zarośnięte przez rośliny z wolną przestrzenią do pływania. Najlepsza jest woda miękka i lekko kwaśna, w szczególności w okresie tarła. Pozostałe parametry nie odkrywają znaczącej roli przy założeniu, że woda jest czysta i wolna od toksyn. W akwarium powinno znajdować się minimum 4-5 brzanek z przewagą samców, ponieważ jest to ryba stadna.

Rozmnażanie

Gatunek rozrzucający ikrę nad podłożem lub między roślinami. Składają ikrę w ilości kilkuset jaj. Tarlaki należy oddzielić od ikry w celu zabezpieczenia przed zjedzeniem. Wylęg trwa około 30 godzin. Młody narybek należy karmić drobnym pokarmem ( wymoczkami, wrotkiem). Małe brzanki nie są nie posiadają tak intensywnego ubarwienia jak dorosłe osobniki. Dopiero po uzyskaniu dojrzałości nabierają pięknych barw.

120 komentarzy

 1. Seba:

  Ja mam w 25 litrach 6 Brzanek różowych i 5 neonków. Brzanki nie interesują się neonkami i myślę, że wszystkie rybki są szczęśliwe

 2. damian:

  jestem w posiadaniu 23brzanek juz doroslych, trzymam je same w akwarium z jednym glonojadem w akwa 70l bardzo ladnie sie [prezentuja w duzym zbiorniku zarosnietym roslinami w tylnej czesci zbiornika. polecam kazdemu chodowle tych ze ryb przyniosa wam wiele radosci.

 3. Rybeńka 123:

  Ja mam brzankę różową. I ona ciągle podgryza ogony welonkom. Czy można zrobić żeby się nie zagryzły na śmierć????? P.S. Jeśli wiecie jak rozmnożyć welonki proszę pisać!!!! Dzięki

 4. kangur:

  Czesc :) 8 miesiecy temu pozbylem sie z akwa (360l) duzych ryb i zmiemilem obsade ma gatunki male i stadne. Kupilem 10 brzanek rozowych. Tak sie zlozylo, ze az 8 z nich to samce. Swiete, smiale i dobrze prezentujace sie rybki. Samce fajnie wygladaja w pelnym swietle. Nie sa agresywne w stosunku do innych rybek, polecam :)

 5. Jamnik__Teckel:

  jasiu, 6 brzanek ,2 skalary ,1 kirysek, 1 welon i 6 gupików w 19l ??!! one nie podgryzają sobie ogonów i nie zjadają roślin tylko dlatego, że nie mają jak się ruszyć. Zostaw sobie tego kiryska i parkę gupików, a reszty rybek pozbądź się jak najszybciej albo zaopatrz się w większe akwarium

 6. pattryk2:

  Witam, posiadam 4 sztuki tych rybek (2+2) są bardzo żywe i czasami szarpią się między sobą oraz z skalarem, ale ogólnie są to niegroźne zabawy samce bardziej ruchliwe, samice o wiele mniej

 7. karcia:

  A podgryzają innym rybą płetwy??prosze o szybką odp.a i jeszcze mogą być w 60l parka???

 8. Kamil 27:

  posiadam 4 szt w 200 l bardzo spokojne odziwo,zyja w zgodzie z innymi lokatorami polecam

 9. Adam210:

  Mam 72 litrowe akwarium.Są w nim 3 brzanki różowe i 7 odeskich,7 neonów Innesa,2 zmienniak plamisty, 7 kirysów i 2 małe zbrojniki. Czy mogę trzymać brzanki różowe z tymi rybami?

 10. Brzanka:

  Ja mam 3 takie brzanki, jakie one będą na wielkość jak urosną , a jakie wy macie na wielkość???Bardzo Proszę o odpowiedź,

 11. Maciej7599:

  Ja wczoraj kupiłem 4 sztuki są super ciągle się ganiają samica prętnika karłowatego troche je gania ale nie podskubuje.

 12. Kamil2:

  mam pytanie mam dwie brzanki różowe i jedna z nich zaatakowała brzanke rekinią i tak oskubała ja z łusek że jusz niema prawie rzadnej jest taka biała bez łusek co mam zrobić

 13. Michał:

  Pomocy!!!!!!!!!!! mam dwie brzanki jedna jest samicą i od kilku miesięcy ma ogromny brzuch ale to jest jeszcze dziwne że samiec ma też taki duży brzuch .

 14. Dom!n!k :

  Hemiodopsis może żyć z brzankami różowymi ? proszę o odpowiedz

 15. jezorek:

  miałam ale wszystkie mi zdechły ;// nie wiem czy to w zależności od miejsca gdzie spoczywa akwarium, miękkości wody czy jej temperatury! ale zalecenia do życia spełniłam więc WTF?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter