Brzanka różowa

Opis

Brzanka różowa – Barbus conchonius. Brzanka różowa należy do popularnych ryb akwariowych, hodowanych przez akwarystów na całym świecie. Ryby hodowane w akwarium różnią się od ryb żyjących w warunkach naturalnych intensywnością ubarwienia oraz długością płetw. Zdecydowanie lepiej niż inne ryby akwariowe znosi niższe temperatury, szczególnie w okresie zimowym. Bardzo dobrze czuje się również w temperaturach charakterystycznych dla wód tropikalnych. Grzbiet ryby jest ciemnooliwkowy, boki u samca różowe, a u samicy żółtawozielone. Posiada również charakterystyczny srebrzysty połysk. Bardzo dobrze nadaje się dla osób rozpoczynających swoja przygodę z akwarystyką. Brzanka różowa jest stosunkowo łagodnie nastawiona do innych ryb, jednakże nie należy jej hodować z rybami o wydłużonych płetwach. Brzanki różowe dobrze żyją z innymi brzankami o zbliżonych rozmiarach. Zamieszkuje strefę przydenną, środkową i powierzchniową. Intensywne ubarwienie pojawia się w czasie dojrzewania ryby. W sprzedaży dostępna jest również odmiana o wydłużonych płetwach, jednakże ma spore wymagania hodowlane. Samce powinny być razem z samicami, żeby w pełni pokazać swoją urodę. Są rybami które uwielbiają być w ruchu.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Bengal, Indie, Assam.

Długość

Do 15 cm

Odżywianie

Szczególnie chętnie spożywa żywy pokarm, jednakże spożywa również wszystkie dostępne w sprzedaży pokarmy.

Temperatura

Nawet do 15 C w trakcie zimy ( poza odmianami weloniastymi, które potrzebują trochę wyższej temperatury) Poza okresem zimowym od 18 C do 26 C.

Warunki hodowlane

W narożnikach akwarium powinno być gęsto zarośnięte przez rośliny z wolną przestrzenią do pływania. Najlepsza jest woda miękka i lekko kwaśna, w szczególności w okresie tarła. Pozostałe parametry nie odkrywają znaczącej roli przy założeniu, że woda jest czysta i wolna od toksyn. W akwarium powinno znajdować się minimum 4-5 brzanek z przewagą samców, ponieważ jest to ryba stadna.

Rozmnażanie

Gatunek rozrzucający ikrę nad podłożem lub między roślinami. Składają ikrę w ilości kilkuset jaj. Tarlaki należy oddzielić od ikry w celu zabezpieczenia przed zjedzeniem. Wylęg trwa około 30 godzin. Młody narybek należy karmić drobnym pokarmem ( wymoczkami, wrotkiem). Małe brzanki nie są nie posiadają tak intensywnego ubarwienia jak dorosłe osobniki. Dopiero po uzyskaniu dojrzałości nabierają pięknych barw.

120 komentarzy

  1. kama:

    Do agnesss razem z brzankami różowymi trzymam w akwarium dorosłe(DUŻE!!!) mieczyki hellera i na szczęście ich nie atakują tylko cały czas się zastanawiam gdzie się podziały maleńkie mieczyki:-(

  2. kama:

    mam 8 brzanek różowych (4 samiczki).nie polecam tych rybek do hodowli z innymi długopłetwymi rybkami.na poczatku mojej przygody z akwarium dosłownie "zjadły" mi kilka samiczek gupików i nikt mi nie powie ze to są "towarzyskie" rybki.

  3. kangur:

    do Agness: dwie brzanki rozowe to za malo, to rybki stadne, zalecane minimum to 6-8 sztuk, najlepiej wiecej samcow niz samiczek. W grupie sa zajete swoimi sprawami, np ustalaniem miejsca w hierarchii, i inne ryby ich nie interesuja. Podobnie jest ze slynacymi z podgryzania brzankami sumatrzanskimi. Poza tym brzany rozowe maja intensywniejszy kolor gdy zyja w grupie. Pozdrawiam

  4. Seba24:

    Ile brzanek różowych mógłbym trzymać w 60L akwarium.? Dodam ,że byłyby one jedynymi rybami w akwarium!

  5. 1986:

    witam. ja mam akwa z następującą obsada: 2 x akara błękitna ok. 8cm, 1 x mekka ok. 6cm, 1 x pirania roślinożerna ok. 15 cm, 1 x kirys albinos ok. 3cm, 1 x kirys spiżowy ok. 6 cm, 1 x bocja wspaniała ok. 4 cm. Jak to bywa u ryb drapieżnych wydawało się być pusto w akwa bo zawsze były one pochowane. Wczoraj eksperymentalnie aby dopełnić akwarium dokupiłem 2 x brzanka sumatrzańska i 2 x brzanka różowa. Efekt zaskakujący. Ryby co dziwne się zaakceptowały. Nowe rybki dodały uroku i koloru a starzy mieszkańcy zaczęli intensywnie pływać. Jestem zadowolony. PS. w pogotowiu mam przygotowane drugie akwa gdyby akary itp. chciały potraktować nowe rybki jako posiłek. Pozdro

  6. szakal27:

    halo mam takie trzy brzanki pozostalosci z mojego 80l jakoś tam mi sie nie podobały teraz pływają w 300l jak by nie te ryby dostaly koloru sa naprawde ladne różowiutkie chyba dokupie sobie jeszcze są ze skalarami,neonkami,danio,bocje,piskorki, kiryski panda nikomu nie robią krzywdy.

  7. Agnesss:

    Mam 2 brzanki różowe i są trochę agresywne zjadły mi 7 gupików (samców), samic nie obgryzują. Powiedźcie mi z jakimi rybami ma je trzymać???

  8. jabko:

    czy moge trzymac brzanki sumatrzanskie i mszyste z krewetkami??? plizz odp

  9. lanmirek:

    Od miesiąca je hoduje i jestem nimi zachwycony, są bardzo żywe i uwielbiają być w stadzie,są wspaniałe

  10. TomaszCybulko:

    moje brzanki ostatnio miały super śniadania, po wpuszczeniu wieczorem stada 10 sztuk dorosłych krewetek RED CHERRY skutecznie się nimi zajęły :( szkoda, a miałem nadzieję że krewecie się uchowają

  11. marmurkowy:

    i bardzo smaczne. w ciagu 3 miesiecy rak zjadł 4

  12. Akwarysta:

    Brzanki różowe to łagodne i żywe rybki!

  13. hodowca:

    kupie dorosłe b rożowe jak ktoś ma na sprzedaz pisac na gg 6816190

  14. konrad:

    obgryzają skalary

  15. krysti:):

    do smerek musisz oddzielić jajeczka zanim ci je wyżrą

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter