Brzanka różowa

Opis

Brzanka różowa – Barbus conchonius. Brzanka różowa należy do popularnych ryb akwariowych, hodowanych przez akwarystów na całym świecie. Ryby hodowane w akwarium różnią się od ryb żyjących w warunkach naturalnych intensywnością ubarwienia oraz długością płetw. Zdecydowanie lepiej niż inne ryby akwariowe znosi niższe temperatury, szczególnie w okresie zimowym. Bardzo dobrze czuje się również w temperaturach charakterystycznych dla wód tropikalnych. Grzbiet ryby jest ciemnooliwkowy, boki u samca różowe, a u samicy żółtawozielone. Posiada również charakterystyczny srebrzysty połysk. Bardzo dobrze nadaje się dla osób rozpoczynających swoja przygodę z akwarystyką. Brzanka różowa jest stosunkowo łagodnie nastawiona do innych ryb, jednakże nie należy jej hodować z rybami o wydłużonych płetwach. Brzanki różowe dobrze żyją z innymi brzankami o zbliżonych rozmiarach. Zamieszkuje strefę przydenną, środkową i powierzchniową. Intensywne ubarwienie pojawia się w czasie dojrzewania ryby. W sprzedaży dostępna jest również odmiana o wydłużonych płetwach, jednakże ma spore wymagania hodowlane. Samce powinny być razem z samicami, żeby w pełni pokazać swoją urodę. Są rybami które uwielbiają być w ruchu.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Bengal, Indie, Assam.

Długość

Do 15 cm

Odżywianie

Szczególnie chętnie spożywa żywy pokarm, jednakże spożywa również wszystkie dostępne w sprzedaży pokarmy.

Temperatura

Nawet do 15 C w trakcie zimy ( poza odmianami weloniastymi, które potrzebują trochę wyższej temperatury) Poza okresem zimowym od 18 C do 26 C.

Warunki hodowlane

W narożnikach akwarium powinno być gęsto zarośnięte przez rośliny z wolną przestrzenią do pływania. Najlepsza jest woda miękka i lekko kwaśna, w szczególności w okresie tarła. Pozostałe parametry nie odkrywają znaczącej roli przy założeniu, że woda jest czysta i wolna od toksyn. W akwarium powinno znajdować się minimum 4-5 brzanek z przewagą samców, ponieważ jest to ryba stadna.

Rozmnażanie

Gatunek rozrzucający ikrę nad podłożem lub między roślinami. Składają ikrę w ilości kilkuset jaj. Tarlaki należy oddzielić od ikry w celu zabezpieczenia przed zjedzeniem. Wylęg trwa około 30 godzin. Młody narybek należy karmić drobnym pokarmem ( wymoczkami, wrotkiem). Małe brzanki nie są nie posiadają tak intensywnego ubarwienia jak dorosłe osobniki. Dopiero po uzyskaniu dojrzałości nabierają pięknych barw.

120 komentarzy

 1. czaja123:

  Mi sie wytarly ale nic z tego mlodych rybek nie bylo dlaczego?

 2. ktos znawca:

  tak normalnie

 3. szwarcu:

  zakładam brzankarium 112l czy brzanki różówe nadadza się na towarzysza 4 brzanek wysmukłych i 2 wielkołuskicz prócz nich mam 4 mieczyki 2 zbrojniki 8 neonków 6 gupików 1 molinezję itp

 4. brzana :

  a ja mam 2 samice i jednego samca. no właśnie nieiwem jak rozpoznać ze maja tralo ob jedna z samic kładzie się na boki i ociera i liście comba a samiec za nią gania

 5. windek:

  hehehe ja mam 8 brzanek i sie tylko gonia z duzymi guramami mozaikowymi a co do wkladania reki do wody one gryza wlosy na rekach :PP to taki szczegol :PP

 6. KAMA:

  ganiają welony , ale ogólnie są spoko

 7. SHAMROCK:

  Ogólnie fajnie wyglądają, tylko strasznie ścigają wszystkie ryby ;(

 8. DzikNaGrzybach z forum:

  Nie polecam Brzanek sumatrzańskich a różowe są spox sam mam 2 sztuki

 9. Rybq:

  A moje brzanki w szczególności upatrzyły sobie samce gupików. Bardzo lubią je obgryzać. :/

 10. picia:

  brzanki sumatrzanskie są agresywne a różowe i inne nie

 11. LOL:P:

  brzanki są piękne lecz agresywne;( (zwłaszcza w stosunku do welonów)gdy wkładam rękę do akwarium one GRYZĄ!!!:((możecie spróbować)

 12. Juka:

  Mam parę brzanek i zauważylam wlasnie ze cały czas za sobą się ganiają i czasami miedzy roslinkami ocierają sie od siebie. mam duże akwarium wiec jak mam znależć tą ich ikrę? jak wogle wyglada? gdzie mam ją trzymać? proszę pomóżcie.!

 13. Grape:

  Brzanki są zabawne. nigdy do wczoraj nie miałam pojęcia że z brzanką można się bawić xD

 14. mario:

  mi tez podeszly i jestem zadowolony

 15. Feel:

  To mój ulubiony gatunek brzanek. Hoduję je już od 8 lat. Polecam.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter