Brzanka różowa

Opis

Brzanka różowa – Barbus conchonius. Brzanka różowa należy do popularnych ryb akwariowych, hodowanych przez akwarystów na całym świecie. Ryby hodowane w akwarium różnią się od ryb żyjących w warunkach naturalnych intensywnością ubarwienia oraz długością płetw. Zdecydowanie lepiej niż inne ryby akwariowe znosi niższe temperatury, szczególnie w okresie zimowym. Bardzo dobrze czuje się również w temperaturach charakterystycznych dla wód tropikalnych. Grzbiet ryby jest ciemnooliwkowy, boki u samca różowe, a u samicy żółtawozielone. Posiada również charakterystyczny srebrzysty połysk. Bardzo dobrze nadaje się dla osób rozpoczynających swoja przygodę z akwarystyką. Brzanka różowa jest stosunkowo łagodnie nastawiona do innych ryb, jednakże nie należy jej hodować z rybami o wydłużonych płetwach. Brzanki różowe dobrze żyją z innymi brzankami o zbliżonych rozmiarach. Zamieszkuje strefę przydenną, środkową i powierzchniową. Intensywne ubarwienie pojawia się w czasie dojrzewania ryby. W sprzedaży dostępna jest również odmiana o wydłużonych płetwach, jednakże ma spore wymagania hodowlane. Samce powinny być razem z samicami, żeby w pełni pokazać swoją urodę. Są rybami które uwielbiają być w ruchu.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Bengal, Indie, Assam.

Długość

Do 15 cm

Odżywianie

Szczególnie chętnie spożywa żywy pokarm, jednakże spożywa również wszystkie dostępne w sprzedaży pokarmy.

Temperatura

Nawet do 15 C w trakcie zimy ( poza odmianami weloniastymi, które potrzebują trochę wyższej temperatury) Poza okresem zimowym od 18 C do 26 C.

Warunki hodowlane

W narożnikach akwarium powinno być gęsto zarośnięte przez rośliny z wolną przestrzenią do pływania. Najlepsza jest woda miękka i lekko kwaśna, w szczególności w okresie tarła. Pozostałe parametry nie odkrywają znaczącej roli przy założeniu, że woda jest czysta i wolna od toksyn. W akwarium powinno znajdować się minimum 4-5 brzanek z przewagą samców, ponieważ jest to ryba stadna.

Rozmnażanie

Gatunek rozrzucający ikrę nad podłożem lub między roślinami. Składają ikrę w ilości kilkuset jaj. Tarlaki należy oddzielić od ikry w celu zabezpieczenia przed zjedzeniem. Wylęg trwa około 30 godzin. Młody narybek należy karmić drobnym pokarmem ( wymoczkami, wrotkiem). Małe brzanki nie są nie posiadają tak intensywnego ubarwienia jak dorosłe osobniki. Dopiero po uzyskaniu dojrzałości nabierają pięknych barw.

120 komentarzy

  1. wojtek96:

    czy te brzanki można chodować ze skalarami gupikami kiryskami i zbrojnikami glonojadami????w 120litrowym akwa???? skalary 2 gupiki 10 kiryski 6 glonojad 4????prosze o odpowiedż

  2. kamil:

    mam 2 brzanki są super ale zjadają mi neonki co mam zrobić

  3. soviak:

    moim zdaniem nie kupujcie neonek . sa one bardzo slabymi rybkami i nie wytrzymaja dlugo z innymi rybami.

  4. Kamil:

    Do kamusia: filtr powinien działać przez całą dobę :) Może po prostu masz zbyt mocny sprzęt? Zachowanie twych rybek może również wynikać ze źle dobranej obsady - jeżeli trzymasz jednego skalara, jedną brzankę i jednego bojownika :)

  5. OLA:

    Mam4 brzanki różowe i podgryzają strasznie rośliny!!!

  6. kamusia19:

    mam w jednym akwa brzanke, bojownika i skalara. wszystko byloby dobrze gdyby nie to ze gdy mam wlaczony filtr rybki wygladaja jakby sie meczyły please pomóżcie! moze nie wlaczac wg???

  7. ender_wiggin:

    Witam, W 72l akwarium mam 2 brzanki różowe, 3 małe kiryski i zbrojnika niebieskiego. Zastanawiam się, czy nie popełniłem błędu bo obawiam się, że brzanki będą obgryzały płetwy każdej nowo wpuszczonej rybce. Wcześniej myślałem o danio lub neonach ale te ryby będą prawdopodobnie przez nie przeganiane. Zastanawiałem się też nad gurami mozaikowymi, które kiedyś już hodowałem ale boję się je kupić z tego samego powodu. Z zakupu krewetek też zrezygnowałem (no chyba, że wyrośnięte krewetki filtrujące). Jakie ciekawe ryby nadają się do hodowli z brzankami różowymi? Może po prostu dokupić parę takich samych i na tym poprzestać? Nie chcę przerybić akwarium ale z 2-3 rybki jeszcze by się przydały.

  8. Mica 625:

    Mam 1 Brzankię On Czy może być sam czy dokupiić mu samiczki

  9. Bartek:

    Witajcie ja mam od niedawna 4 brzanki w akwarium wielogatunkowym i jak do tej pory jestem zadowolony z hodowli tego gatunku są nad wyraz spokojne,jeżeli chodzi o podgryzanie płetw innym rybom.Polecam dla mnie to wariatki tak latają po akwarium:)))))

  10. rr:

    Czy brzanki różowe jedzą ślimaki??? Tak się złożyło, że gdy kupiłem 6 brzanek to w 2 tygodnie wszystkie ślimaki zniknęły a miałem ich plagę.

  11. kama:

    do krysti: płeć brzanek różowych najłatwiej jest poznać po kolorze płetw - u samiczek są one bezbarwne natomiast u samców mają czarne zakończenia

  12. densel:

    do mocarix:moj pies uwielbia gonic kocice sasiada, ciekawe czy bedzie z tego krzyzowka pies-kot. Chociaz jak mowia: gdy przyjdzie ochota to i pies kota wychrobota. Potrafisz czlowieka do rozpuku rozsmieszyc. To ty te brzanki tez trzymasz bez filtra i grzalki? To juz nie jest takie smieszne. Dzieki i pozdrawiam

  13. mocarix:

    Ja mam kilka brzanek z molinezjami i gupikami brzanka samiec uwielbia gonić samice gupikia ciekawe czy bedę miał krzyżowke brzanka różowa i gupik

  14. krysti:):

    ja sobie dzisiaj kupiłem 5 takich słodziaków,5 weloniastych odmian:) a mam pytanie jak odróżnić samca od samicy proszę was bardzo o odpowiedź

  15. Szymon:

    miałem je ale oddałem bo mi zjadły 3 duże skalary i 2 welony miałem 8 tych brzanek.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter