Bojownik syjamski (bojownik wspaniały)

Opis

Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.

Długość

Osiągają one do 10 cm długości.

Odżywianie

Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Temperatura

Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.

Warunki hodowlane

Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.

Rozmnażanie

Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

982 komentarzy

  1. KUBa:

    mam bojownika w akwarium 1,5 litra prostokątnym moge mu dokupić rybke jak tak to jaka? i zeby im pokarm pasował

  2. Seba:

    Mam bojownika już dosyć długo ,ale ostatnio zaobserwowałem u niego jakby swego rodzaju wypustkę na przedniej części brzucha z białymi kropkami. początkowo myślałem,że to ospa rybia, ale nigdzie indziej plamek nie ma. Proszę o pomoc.

  3. Iza:

    Bojownik z glonojadem spokojnie może być w jednym akwarium.

  4. kiniuśka:

    Mam bojka i niedawno dukupiłam jeszcze glonojada ;) Czy będą się tolerować czy raczej nie?

  5. Michał:

    Ryb nie można trzymać w kuli, ponieważ: -jest to często za małe dla nich akwarium (bojownik potrzebuje ok 20l, a welon 80l) -w kuli ryby ślepną -mają problemy z błędnikiem -w kuli nie ma kątów, w których ryba mogłaby się schować (może tylko pływać w kółko) -bojownik jest rybą labiryntową, co oznacza że oddycha powietrzem atmosferycznym. jeśli temperatura powietrza jest mniejsza od temperatury wody bojownik przeziębi labirynt i zdechnie. potrzebna jest pokrywa akwarium! -w kuli nie można umieścić sprzętów potrzebnych w akwarium (filtr, grzałka) bojownik potrzebuje temperatury 25-30 stopni -akwarium prostokątne to nie jest duży wydatek, a w takim akwarium ryby piękniej wyglądają (nabiorą mocniejszych barw).pamiętajcie też że bojowniki należy trzymać w haremach (1 samiec i ok 3 samice) bo inaczej samiec zamęczy swoją partnerkę. w stosunku do innych ryb są dość łagodne. potrzebują dużej ilości roślin. KULOM MÓWIMY NIE!!! PS kule rzeczywiście deformują obraz i ryby stają się stresują.

  6. bettka:

    Czy bojownik może przebywać w akwa z glonojadem? Proszę o szybką odpowiedź i z góry dzięki ;)

  7. Nosek:

    A wytrzymałbyś w całkowicie pustym pokoju o wymiarach powiedzmy 2x2x2m(i temperaturze na tyle niskiej by poczuć chłód) całe życie. Nawet jakby ci dostarczali ci żarcie nie wytrzymał byś ani6 gozin, i chcesz na taki los skazywać biedna rybę (oczywiście przy innych wymiarach i temperaturze) która przecierz mogła trafić na hodowce ze znacznie wiekszym i cieplejszym akwarium. Więc narpiew się zastanów czy chcesz skazywać rybę na dożywotnie męczarnie,zanim ją kupisz. Co do deformacji obrazu nie mam informacji na ten temat ponieważ nie otworzylem (i nie mam takiego zamiaru) domowej męczarni ryb. Jeśli cie stać na zakup tak dużej(20l) kuli ze wszystkimi akcesoriami Raczej nie ma przeciwskazań (w zwykłym akwarum bojowniki też się często stresują)

  8. Ziomal:

    Przeczytałem od dołu do góry to co forumowicze mieli do powiedzenia i bardzo mnie interesuje temat kuli. Jest kilku forumowiczów wypowiadających się dość negatywnie o takim zbiorniku. Ja - pomijając ogólne slogany typu - męczenie ryby, sam się zamknij w kuli, chciałbym się dowiedzieć z jakich konkretnych powodów rybie jest źle w kuli, jakie czynniki wpływają na jej złe samopoczucie. Był chyba jeden post, w którym stwierdzono, że kulisty kształt deformuje obraz i ryba się stresuje - proszę więcej konkretów. Nie znam się na tym dlatego proszę doświadczoną osobę mającą wiarygodne i poparte rozsądnym uzasadnieniem informacje na temat kuli. Ja rozumiem, że jak ktoś pisze o kuli 3l to sama pojemność zbiornika jest już dość kontrowersyjna, ale co w przypadku kuli 20l?? Proszę o konkretne i kulturalne wyjaśnienie.

  9. antoni:

    pozdrawiam wszystkich "mądrych" akwarystów typu marek@agnus.pl itd.pamietajcie kazdy kiedys zaczyna.troszke wyrozumialosci dla poczatujacych.ja mam 68 lat.akwarytstka interesuje sie od ok. 40 lat.wiec...wiecej pokory...

  10. Kate:

    mam bojownika i trzy samice chce kupic zywe roslinki i glonojada czy bojownik moze zyc z glonojadem w jednym akwarium?

  11. Ola:

    mam bojownika molinezje i kilka innych ryb w 120 litrówce a bojownik ciągle goni i stroszy się na molinezje czy mam je rozdzielić???????

  12. Iza:

    Do Wiolcia: dziewczyno czy ty jesteś taka tępa czy tylko udajesz?? Wcale nie jest powiedziane że bojownik w kuli zdechnie. Ale to nie zmienia faktu że on się tam męczy. Ciebie też można zamknać w klatce 2mx2m i też nie umrzesz. Ciekawe czy też byś powiedziała: spokojnie przecież żyję mogę tu siedzieć całe życie.

  13. Lauren:

    Witam, mam bojownika od 2 lat... przez ten czas trzymałam z nim 2 kiryski.... w sumie przez ten okres to było ich już 8 w 18 litrowym akwarium. co mogę z nim trzymać oprócz samiczek bojownika???

  14. Psi 123^^:

    Lubie te ryby, mam jednego samca i samiczke dziwi mnie tylko to ze one gniazdo zbudowaly na dnnie akwarium a nie na powierzchni.. czemu tak zrobily??

  15. magda:

    akwarium mam od 2 dni - 20 litrów, 1xbojownik samiec, 1xglonojad, 6xneonki i 2 skalary. Na początku bojownik trzymał isę ze skalarami ale od kilku godz. je atakuje jak i glonojada, na neonki nie reaguje. Nie wiem co mu się stało, najpierw je atakuje a potem chowa się w krzawach i po paru chwilach znowu. Co mam zrobic? Przenieść do innego zbiornika?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter