Bojownik syjamski (bojownik wspaniały)

Opis

Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.

Długość

Osiągają one do 10 cm długości.

Odżywianie

Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Temperatura

Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.

Warunki hodowlane

Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.

Rozmnażanie

Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

982 komentarzy

  1. Maksymilian:

    Hej! One cierpią a ty takie głupstwa gadasz że brak mi słow

  2. Maksymilian:

    Ja mam syjmskiego w kuli i chce zmienic akwarium na prostokątne ale rodzice mi mówią ze mu tam dobrze. Miałem niebikiego syjama zdechł po 3 latach w zimnej wodzie bez grzałki i filtra w kuli.Bardzo załuje że wsadziłe go do tej meczarni ale niemiałem doświadczenia z rybami. Teraz mam drugiego bojka mam go narazie w kuli ale chce jak najprędzej zmienic akwarium na taki w którym ma odpowiedznie warunki. A welony słyszałem że żyja nawet do 20 lat więc wierz mi lepiej się na wróc za nim nastepne rybki zdechną .

  3. Magda:

    obrońca zwierząt się znalazł. Bojowniki czują się dobrze w małej kuli ^^. a ty pewnie masz ryby jeśli dajesz komentarze ;/ Prawie każdy zaczyna od kuli.

  4. Michał:

    Mirella, jesteś okrutną sadystką, i jeszcze się chwalisz że twój welon żył w męczarniach 3 lata, to w przeliczeniu tak, jakbyś chwaliła się, że pies żył 1 rok! To jest znęcanie się nad zwierzętami i jest karalne!

  5. Michał:

    Sreberko13, czy wiesz, że to nazywa się znęcanie nad zwierzętami i jest karalne???

  6. Sreberko13:

    Ja mam 2 bojowniki - samca i samiczkę w osobnych kulach. Są przecudne. Samiec ma na imię Rocky, a samiczka Simona. Mają do dyspozycji sztuczną roślinkę. To są cudowne rybeńki!

  7. Mirella:

    Mój bojownik mieszka w 6 litrowej kuli. Toj jest facet i nazywa się Tila Tequilla. Jest niebiesko fioletowo czerwony. Ma czerwoną sztuczną roślinkę i niebieskie kamyczki. Mam go już tydzień bo poprzednia welonka ( 3 letnia ) umarła :( Codziennie na jakąś godzine podstawiam obok kuli lusterko i sie stroszy sam na siebie. Pływa i je normalnie. Sądzę, że jest mu dobrze ale zastanawiam się nad kupnem akwarium ale moi rodzice nie stoją za takim pomysłem, bo jak mi rybka umże to płaczę zawsze 2 dni. Bojowniki to piękne rybki. Polecam na przyszłość;p

  8. Kolezankaaa *-*:

    mam bojownika nie wiem czy to samiec ale chyba tak robi na powierzchni wody taka piane to jest gniazdo !1 trzymam go w litrowej kuli z sztucznymi roślinkami z białymi kamykami i ze szklanymi rybkami i kamionkami mam dla niego jedzene w płatkach ale je wypluwa wiec mu krusze i zjadaa ... *-* czy moge do kupic jedna samiczkee ?? odp !

  9. Miniu.:

    Mój bojownik jest chodowany w 60 l akwarium, z 2 kiryskami i 2 glonojadami, dlatego wziołem go do innego akwarium by tam zbudował gniazdo i tam własnie dałem tę samiczkę która tak atakuje... Chciałbym aby ktos mi powiedział dokładnie jak sie rozmnaża te ryby co robię źle...??? One są poprostu najładniejszymi rybami....:)

  10. Miniu.:

    Do Darka... Jam mam te ryby w osobnym akwarium w kotniku bo chciałbym ich rozmnozyż, bo bojek robi cały czas bulki a bojowniczka ma poziome paski... I mam pytanie czy długo trzymać to bojowniczke w tym akwarium, jak widocznie nie chce juz tego tarła o bojek ją cały czas bije... P.S. a może to wina bojownika nigdy tego może nie robił i nie wie kiedy przestać ją bić...:( Rozmnażanie nie jest takie łatwe moim zdaniem...^^

  11. Darek:

    Kolego miałem ten sam problem i rybkę włożyłem do półlitrowego plastikowego kubka z dziurkami i włożyłem ten kubek spowrotem do akwarium rybka była odzielnie dokarmiana trzymałem ją tam około tygodnia jest już zdrowa i pływa spowrotem w akwarium, i jeszcze jedno na jednego bojownika kup minimum 3do 5 samiczek żeby miał zajęcie bo jedną zamęczy, bywają dni że mój bojek ma zły dzień, i atakuje jak opentany wtedy do szyby dostawiam mu lustro i puszy się sam na siebie, a samiczki mają trochę spokoju, jedyna rybka której mój bojek się boi i ucieka to 2,5 cm glonojadek, normalnie niewiem dlaczego czuje przed nim respekt lusterko przykładam z różnych stron, żeby się nie przyzwyczaił

  12. Miniu.:

    Proszę o radę... Mam bojownika i bojowniczkę wsadziłem ich do innego akwarium w którym temperatura wynosi 29 stopni C. Bojownik zbudował gniazdo i atakuje samiczke juz pogryzł ją tak że aż nie ma prawie płetwy ogonowej, są w tym akwarium juz 2 dni jak mam długo trzymac to samiczke jak niechętnie chce pokazywac sie bojownikowi...:(

  13. Darek:

    Witam mój bojek zeżarł mi dwie świeżo wpuszczone krewetki,myślałem że był głodny bo moim rybkom robię post w niedzielę, we wtorek kupiłem następne dwie krewetki nakarmiłem rybki i po około 2 godzinach około 13 wpuściłem krewetki, do wieczora chowały się w lukach między kamieniami, ale rano niestety już ich nie było myślę że zasmakowały bojkowi.

  14. minus logarytm dziesiętny aktywności jonów hydroniowych wyarażonych w molach na decymetr sześcienny:

    czy bojownika można trzymać z parką jakiegoś prętnika i krewetkami

  15. sp:

    mam bojownika z danio i neonkami

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter