Bojownik syjamski (bojownik wspaniały)

Opis

Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.

Długość

Osiągają one do 10 cm długości.

Odżywianie

Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Temperatura

Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.

Warunki hodowlane

Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.

Rozmnażanie

Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

982 komentarzy

  1. marek@agnus.pl:

    Niektóre wypowiedzi poniżej przypominają poziomem onet.pl czy wp.pl. Żenua. Już o podstawowej znajomości ortografii nie wspomnę, ale to jest do wybaczenia gdy ktoś pisze z sensem (jak Hurricane). Powtarzam - dajcie sobie spokój z rybami jak chcecie mieć 5L akwarium! Kula to nonsens. Bojowniki to nie kijanki. Jak Golding napisał - walczą o terytorium. A odnośnie samic i samców - można mieć samicę i samca ale pod warunkiem że akwa jest naprawdę duże i zarośnięte. Pisząc duże mam na myśli 200L i więcej a nie cwaniaczenie z 60L akwa. Ludzie ryby potrzebują przestrzeni, zrozumiecie to w końcu do cholery czy nie?????? Trzymajcie 'se glony w słoiku jak to do Was nie dociera.

  2. mądry amator:

    NIGDY,NIGDY!!!!!!!!!!!!!Nie dawajcie do kuli!!!!!!!!!! Sprzedawcy się mylą!!!!!!!!!!

  3. Golding:

    Podniecacie sie tym, że bojownik nie robi nic innym gatunkom ryb. To logiczne, walczy o terytorium tylko z osobnikami swojego gatunku, inne nie stanowią dla niego zbytniego zagrożenia. A sie dziwicie jełopy że wam zdychają. Jak można trzymać samca i dwie samice w pięcio litrowej kuli? Ja mam jednego bojownika z innymi rybami, z tymże moje akwarium ma 120 litrów...

  4. Rafał:

    Bojownik jest bardzo ładną rybą, ale gdy jest akwarium to nie mogą być tam dwa bojowniki,ponieważ bardzo szybko by się po zabijały o samice.

  5. kaziu:

    akwarium 7L, 1 samiec, jedna samica, 2 tyg, ikra, młode (15 wyrosło). efekt- wyżyły 3 młode. wnioski: młode wielkości 1cm nie powinny znajdować się w zbiorniku z samicą, ponieważ je atakuje i zabija.

  6. FILIP:

    Huricane,widze ze masz pojecie o bojownikach,wiec powiec prosze czemu samica niechce sie poddac do tarła?Samiec robi gniazdo,ona ma "pionowe prazki" ale jest oporna,a wrecz nawet mometami agresywna w stosunku do samca.co mam zrobic? moze ktos mi pomoze w tym?

  7. Huricane:

    Siema chciał bym dodac na start do kilku "DEBILI" po 1 Bojowników niewolno trzymac w kuli po 2 ty co napisałeś ze masz 10 samców i 20 samic to dobrze jak sa odddzielnie samce a jesli w jednym akwa to oznacza idijotyzm po 3 bojownik ma wymagania ale jest łatwy w chodowli po 4 prosze was wszystkich o nie trzymanie bojowników razem czyli samca z samcem i samca z samicą poniewaz samce bojowników na wolnosci żyja same spotykaja sie z samicami tylko na okres tarła (jak trzymacie samca z samica razem to samiec gania za samica i to jest niepotrzebny stres dla niego) po 5 dla bojownika wystarczy tylko akwa min.10l max 50l z grzałką i najlepiej termometrem i (jak kto chce) moze byc filtr (pod warunkiem ze macie akwa od 35l filtr jakis najsłabszy byle by filtrowal wode),a jak niechcecie miec filtra to zalecam zmienianie wody raz na 3-5 dni poniewaz z odchodów (gówien) tworza sie niepotrzbne azotyny, azotany,amoniak itp.który jest w dużych ilosciach niebezpieczny lub nawet zabujczy dla ryb (w tym przypadku bojownika) po 6 mozna naszego bojwnika karmic prawie wszystkim czyli pokarmem zywym (takim jak np. plankton) jak i pokarmem suchym (jak no niewiem no np. macie reklame na samym dole stronki) i tez mrozonkami (np. mrozona ochotka) i naszymi "smakołykami" w cudzysłowiu bo niektóre dekle moga se pomyslec ze np. sernik albo czekolada odp. NIE!! chodzi mi tu o np. troszke marchewki. kapusty odrobinke gotowanego jajka (z jajkiem ostrorznie poniewaz jak przesadzimy z iloscia to nam wode zatruje chodzi mi o jajko) i po 7 jezeli chcemy rozmnozyc nasze pupile bojowniki to musimy miec kotnik (akwa do rozmnarzania ryb) o pojemnosci 25l styknie. jak niektórzy wiecie bojowniki nietra sie tak zwyczajnie samiec buduje gniazdo z piny (aby go zachecic nalerzy na powierzchnie wody wlorzyc przykrywke od takiego plastikowego słoiczka w jakich czasem sprzedaja samce bojków i nasz samiec zacznie nam bombelkowac gniazdo . Samice dopuszczaly tylko wtedy gdzy samiec skonczy bombelkowac i wtedy powinny sie jej pojawic pionowe prazki na ciele . wtedy podlyna do siebie i beda sie tarły gdy bedziemy mieli a raczej beda mieli ikre juz zlorzona nalerzy pszeniesc samiczke do odzielnego akwa poniewaz moze zostac zabita przez samca . samiec zacznie sie opiekowqac ikro np. gdy ona wypadnie z gniazda samiec wsadzi ja delikatnie spowrotem do gniazda itd. JESLI KOMuS POMOgLEM TO BEDE zADOWOLONY Moj bojownik nazwa: Sillverr typ: crown tail kolor 70% niebieski 30% czerwony

  8. sss:

    powodem zdychania było malutkie 5 litrowe akwarium kup większe a to że one tak krótko żyją to bzdura i twoi znajomi nie mają pojęcia o rybach

  9. Guś:

    Ja mam bojownika w akwa 27l. (niestety akwwa przerybione) ale bojek żyje juz 5 miesiecy i jest dobrze. Uwielbiam go. ma troszke nie taką kondycję, ale jest supere! Kocham moją rybke. A bojlki to najlepsze są. Witek wcale ie jest agresywny. Mam go nawet z gupikami, i sie nie gryza. Pozdrawiam!

  10. Ola:

    ja tez mam bojownika, brat dokupił mi jeszcze dwie samiczki,ale po tygodniu zdechły bo je zagryzł. W tym czasie obie zdążyły złożyć ikrę i ją zjeść

  11. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:

    bojowniki nie mogą żyć w kuli!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  12. rybka rybka :

    ja miałam 3 bojowniki : 1 samca i 2 samice . Żyły one w 5 litrowym akwarium ale po 1 roku czasu zaczeły zdychac . Najpierw zdechła samica a po pewnym czsie samica . Bardzo sie boje o moją ostatnia samice , znajomi mówia że ona także zdechnie ponieważ one bardzo kródko żyją . Czy to prawda ? A jak została mi jedna samica to moge do niej dopuscić samca ? co było powodema zdychania moich rybek pomocy !!!!!

  13. Lukas:

    STANOWCZO S.T.O.P KULOM!!!!!!!!!!!

  14. Kasia:

    miałam bojownika zdechł mi po trzech dniach bo miała zamało powietrza ;(

  15. P...A....T....K....A:

    Bojowniki są extra i szybko się do nich można przywiązać!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter