Bojownik syjamski (bojownik wspaniały)

Opis

Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.

Długość

Osiągają one do 10 cm długości.

Odżywianie

Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Temperatura

Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.

Warunki hodowlane

Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.

Rozmnażanie

Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

982 komentarzy

  1. dominika123 kot:

    kocham bojowniki nawwet ja mam bojownika jest z inymi rybami bardzo jest spokojny i barco sie kochamy donia siedlanowska czesi

  2. KONIARA Olcia:

    Ratunku bojownik mi zdechł.Pewnie chcecie wiedzieć dla czego?Otóż w akwarium miałam tło wsadzone do środka i on tam wlazł no i nie mógł się wydostać no i...to straszne no i zdechł!!!!!!!!!!!Smutno bez niego tak pusto!!!!!!!!!:-( :-(:-(:-(

  3. Monta:

    Natka009: Nie można trzymać bojowników kuli. Żadnej ryby nie można tam trzymać bo chorują na zaburzenie błędnika, żyją bardzo krótko. Nie było przypadku, żeby rybka w kuli żyła tyle ile powinna. Jeśli chcesz mieć bojownika to kup mu 25l, dużo żywych roślinek, 4 cm żwirku do tego filtr i grzałkę, temp. 28 stopni i będzie miał super :)

  4. życzliwy ...:

    ludzie !!!, słabo mi sie robi jak to czytam o.O kula nie jest odpowiednia dla żadnych ryb , życie w niej często prowadzi do chorób oczu , śmierci w ostateczności , a o chronicznym dyskomforcie niewspominając :( , a czy nie lepiej mieć rybkę w prostokątnym (ponad 5 l) akwa , która sie dobrze rozwija a przez to pięknie wygląda? niektórzy tu piszą że ich rybka normalnie funkcjonuje w kuli , cha! bardzo śmieszne , może i żyje , ale przecież ona wam nie powie ,że jej źle człowiek musi dbać o zwierzęta , po to jest!

  5. Michał:

    DO Natka009: TO ZWYKŁY SADYZM!!!

  6. Lara:

    Jeżeli ktoś chce jakiekolwiek rybki hodować w kuli to NIE RÓBCIE TEGO bo one tam dostają świra.Jak miałam 4 żałobniczki w kuli to cały czas pływały w kółko a potem zdechły naraz.

  7. Zioober:

    No więc gdy bojownik atakował mi 2 samice wziołem wsadziłem je do kotnika a samiec chiał ich atakowac nawet jak były w kotniku, jedna z samic mi zdechła a druga pobgryziona żyje jak narazie..;] Czasami wypuszczam ja na akwarium by samiec ją zaakceptował.... A jeszcze na dodatek samiec robi gniazdo z bulek... Wypusciłem już tą samiczke z kotnika i ucieka przed samce, ale czytałem że na poczatku tarła by samica pobudziła w sobie powstawanie jajeczek samiec ja atakuje... Czy ktoś mi może powiedzieć co robi się w takiej sytuacji, gdyż hodowle bojowników zaczołem 3 tygodnie temu... Z góry Dzięki...;]

  8. paula:

    ja też miałam jeden dzień zdechł bo mu było zazimno musisz kupić grzałkę i nastawić na 28 stopni

  9. Natka009:

    Mam kilka pytan czy mozna trzymac bojownika w kuli???? Podobno bojowniki to jedyna ryba ktora dobrze sie czuje w kuli ale nie wiem czy to prawda... Czy trzeba mu kupic do kuli grzalke i filtr??? Jesli bym nie kupila grzalki to czy moglabym mojemu bojownikowi gdy zmieniam wode wlewac do kuli dosc lekko ciepla wode??????

  10. koteczek:

    bojownik powinien mieć co najmniej 4 samice, w przypadku mniejszej ilości samic po prostu je atakuje. Tak powiedziano mi w zoologicznym i faktycznie tak też było w moim akwarium. Dopóki miałam 2 samice samiec je atakował gdy zwiększyłam ilość samic do 5 wszystko było ok

  11. akwarysta:

    do Miaaaa: tropical betta dwa razy dziennie (lub raz) do tego diete urozmaicać żywym pokarmem.

  12. MajX.:

    MAm sraszny problem.. Mój bojownik kładzie się bokiem jakby nie żył , mam go 1 dzień ..nie chcę by zdechł.. Nie mam pompki..;( nie wiem czy mój bojownik przetrzyma jeszcze trochę.. Co mam robić ?? Odpiszcie błaaagam :((

  13. Bysio:

    Bojownik bardzo ładna rybka i bardzo spokojna mój pływa z neonkami i nic im nie robi. Jak chcemy mieć parkę to trzeba kupić 2 3 samiczki. Powinny być dorosłe i mieszkać w zbiorniku pierwsze. Po ok miesiącu można kupić jednego samczyka tylko nie powinien być dorosły a młodziutki, niestety trudno kupić małe samczyki ostatnio widziałem tylko dorosłe a te nie nadają się do samiczek bo będą je męczyć a w parkę się i tak nie połączą. Bojowniki łączą się w pary na całe życie więc jak młody samiec dorośnie i wybierze partnerkę to będzie z nią na zawsze w stosunku do innych samic może być agresywny więc trzeba je odłowić. W ten sposób mamy parkę która będzie się łatwo rozmnażać przez całe życie. Trzeba samiczkę odseparowywać tylko po tarle

  14. Miaaaa:

    Aha i mam jeszcze jedno pytanie, czy dobrze go karmię? Przedawca mówił, że ten Tropical BETTA trzeba podawać co 2 dni, małą szczyptę. To mu wystarczy? :P :)

  15. m...:):

    Mam pytanie co się robi jeśli samiec bojownika atakuje 2 samiczki które kupiłem kilka dni temu poszarpał im strasznie ogony czy to są jego zaloty ...??? Porszę o pomoc....:]

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter