Bojownik syjamski (bojownik wspaniały)

Opis

Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.

Długość

Osiągają one do 10 cm długości.

Odżywianie

Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Temperatura

Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.

Warunki hodowlane

Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.

Rozmnażanie

Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

982 komentarzy

  1. moniska90515:

    w kuli hodujcie sobie...kwiatki nie ryby... ludzie poje*** was??? a jakby was ktos zamknol w kuli to ile byscie wytrzymali ryby bzikuja w kuli!!!!!!!!

  2. marek@agnus.pl:

    @Ola A czy Ty musisz mieć świeże powietrze w domu? A czy musisz mieć drzewa wokół siebie czy też możesz mieć plastikowe i będzie dobrze? Zastanów się nad tymi pytaniami a potem odpowiedz sobie na temat akwarium. Ludzie zastanówcie się 2x zanim zadacie idiotyczne pytanie.

  3. OLA:

    Czy bojownik musi mieć koniecznie w akwarium zywe rosliny?

  4. marek@agnus.pl:

    @Lena Właśnie dlatego kup 2-3 razy większe akwarium dla Bojka. Z małymi akwa są ciągle takie problemy. Małe akwa są dla BAAAARDZO doświadczonych akwarystów. @OLA Łączenie biotopów jest dopuszalne. Już bym nie przesadzał. @RESZTA Ludzie kupcie sobie słowniki ortograficzne albo idźcie do szkoły bo czytać Was się nie da!

  5. OLA:

    zastanówcie się ludzie. Nie można łączyć Bojownika z Neonkami. One są z Ameryki płdn a Bojownik z Azji. To nie te same rejony będą wzajemnie zakażać się nieznanymi chorobami. Neonki są bardzo wrażliwe wymagają zakwaszanej wody. Bojowniki wręcz przeciwnie nie, Nie łączcie i nie męczcie rybek!!!!

  6. Lena:

    Mam pytanko i oczekuje że ktoś kto się dobrze na tym zna odpowie mi na nie. Mam bojownika samca w akwarium 10 litrowym(wiem że część z Was twierdzi że to za mało,a cześć że wystarczająco dla jednej rybki)mniejsza z tym. Zakupiłam mu grzałkę z termostatem, temp. wody wynosi 27-28stopni.Na powierzchni wody utworzyła się dziwna zawiesina,woda była wymieniana 2 dni temu,używam również uzdatniacza do wody. Co może być powodem tej zawiesiny? Czy obowiązkowo muszę kupić filtr?z góry dziękuje za pomoc

  7. k.gardenman:

    a w moim akwa nie chcą się utrzymać bojowniki ale za to pięknie trą się skalary bojownik jest ładny i łatwy w hodowli nie mam co się rozpisywać huricane napisał o tym już wszzystko

  8. magda:

    co wy gadacie bojowniki mogą żyć z innymi rybami ale nie bojownik z bojownikiem a jak samiec i samica to muszą być przynajmniej dwie pytałam wykwaloifikowanej sprzedawczyni ktura jeżdzi na kursy

  9. avril13:

    bojownika mam juz 1 miesiac jak rozpoznac czy samiec czy samica a w ogole nie kupujcie kuli dla bojownikow

  10. marek@agnus.pl:

    Zgadzam się że większość komentarzy jest poniżej krytyki. Co do trzymania przez sprzedawców Bojków w małych kubkach - niedobre ale w pewnym sensie zrozumiałe. Samce nie mogą być trzymane razem a sprzedawcy mają zwykle ograniczoną ilość akwariów. Poza tym Bojki nie powinny być też trzymane z wieloma innymi gatunkami ryb (ruchliwe). Tak więc wybierają dla nich takie małe więzienia. Niedobre ale mogę to zrozumieć - to tymczasowe rozwiązanie. Nie sądzę aby były tam tak trzymane tygodniami.

  11. Amorek :

    Sprzedawca wcisnął mi titejki do bojownika.Przeszkadzały bojownikowi,były za bardzo ruchliwe.Oddzieliłam je od niego i wtedy bojownik mógł swobodnie pływać.W mieście w którym mieszkam w sklepach zoologicznych bojowniki trzymają w małych plastikowych kubkach i wtedy dopiero się męczą,bo zanim je ktoś kupi to trochę tam posiedzą.

  12. felon22:

    witam Huricane wielki znawco rybek bojownik potrzebuje filtra tak samo jak inne rybki, minimalna pojemnosci akwarium dla jednego samca to 25 litrow filtr grzalka i koniecznie pokrywa ! początkująca Ewelino do 40l zbiornika mozesz wpuscisz ok 6-8 rozbor klinowych i ewentualnie otoski, nie zapomnij o duzej ilosci zywych rozslin, a wiekszosc pozostaych komentarzy nawet szkoda komentowac, zalosne

  13. początkujaca Ewelina:(:

    Pomóżcie!!! Dostałam w prezencie bojownika(samiec spokojny) w kuli...Chce aby mu było dobrze więc mam już akwarium 40l. Jedna rybka gubi się i chciałam cos do niej dokupić tylko nie chce jej zaszkodzić jakiaś inną bojową tybka,a ze sprzedawcy wciskają wszystko prosze was o pomoc!!!!

  14. marek@agnus.pl:

    @natalia Polubiły a nie polubiały. Kłania się elementarna ortografia. Sobie kup słownik orto a rybko większe akwarium, posadź więcej roślin. A jeśli nadal będzie pole bitwy - niestety musisz rozdzielić ryby (czyt. oddać do sklepu np. samicę).

  15. natalia:

    dzisiaj kupiłam sobie samca bojownika, mam już ponad rok samice ale się gryzą no to znaczy samica gryzie go a on sie jej przerażliwie boi (samica odgryzła mu kawałek płetwy) co mam zrobić żeby sie polubiały

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter