Zagrzebka Rachowa (suszec)

Opis

Zagrzebka Rachowa – Nothobranchius rachovi. Została ona sprowadzona do Europy w 1925 roku z wód afrykańskich sawann. Na tym obszarze występują płytkie i całkowicie wysychające zbiorniki wodne. Samce są pięknie ubarwione, a samice są szarawo-brązowe.

Rodzina

Karpieńcowate.

Pochodzenie

Gatunek ten żyje w okolicach miasta Beria w Mozambiku oraz na terytorium Narodowego Parku Krugera w RPA.

Długość

Samce dorastają do 7 cm, a samice są nieco mniejsze.

Odżywianie

Zjada tylko pokarm żywy, najlepsze dla niej są larwy komarów.

Temperatura

Temperatura wody powinna wynosić 21-25 C.

Warunki hodowlane

Powinno się ją trzymać w akwarium z dużą ilością roślin nieukorzenionych, z miękkim dnem (torf) i tylko razem z pokrewnymi gatunkami.

Rozmnażanie

Zagrzebka Rachowa trze się w grupach (1 samiec na 3-4 samice). Jaja składane są w torfie, który musi być uprzednio wypłukany i wygotowany przez 5-10 min. Tarło trwa 4 tygodnie. Po tym okresie torf odsącza się i delikatnie wygniata oraz przekłada się do plastikowego woreczka z datą tarła. po 6 tygodniach takiego przechowywania torf zalewa się wodą miękka o temperaturze 25 C. larwy wkrótce po tym zaczynają się wylęgać. Należy im podawać pokarm żywy. Rosną bardzo szybko i po 3-4 tygodniach osiągają dojrzałość płciową.

11 komentarzy

 1. atatcama:

  czy ktoś wie,gdzie można w wodzisławiu śl. i rybniku kupic zagrzebki i proporczykowce?za odpowiedz bardzo dziekuje.

 2. kama ;):

  czy można trzymac 2 samce w 200l akwarium z innymi rybkami?

 3. panchax:

  niby 6 tyg lezakowania moje juz ponad 4 mies leza w torfie i nadal nic - eggersy zaczely pokazywac oznaki rozwoju , a rachovki nadal przezroczyste

 4. drim30:

  na ebay lub allegro można kupić ikre 50 sztuk za około 10-15 euro z przesyłką różne gatunki ja posiadam nothobranchius rachovii i nothobranchius eggersi (niebieski) bardzo trudno odchować narybek jest bardzo żarłoczny a pobiera tylko żywy pokarm artemia lub dafnia!

 5. tmiwa:

  bardzo interesująca w moim sklepie na osiedlu para kosztuje 12zł

 6. =]:

  Ona by kosztowała około 12zł pewnie :) Przynajmniej po tyle się pojawiają w sklepach, sprzedawane głównie w parach więc około 24zł za parę :)

 7. kochaś:

  Ile ona by kosztowała??

 8. pleban:

  Piekary Śl Wolnosci

 9. adi loz:

  jak ładna ta rybka

 10. mariusz:

  witam w kakadu można kopić rożnie ubarwione

 11. Gabi:

  Bardzo ładna rybka tylko gdzie można ją kupić i ile by kosztowała?? Pozdrawiam:)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter