Skrzelopiór

Opis

Skrzelopiór – Corynopoma riisei.  Z całą pewnością możemy powiedzieć, że jest to pokojowo usposobiony i bardzo żwawy kąsacz. Na stary kontynent został sprowadzony najprawdopodobniej w 1932 roku. Około 27 lat wcześniej, do Europy został sprowadzony podobny gatunek, a mianowicie Pseudocorynopoma doriae. Samce mają silnie rozszerzone płetwy oraz są większe.

Rodzina

Kąsaczowate – Characidae

Pochodzenie

Wenezuela, Kolumbia i Trynidad w silnie nasłonecznionych wodach rzek oraz w przybrzeżnym pasie morza.

Długość

około 6,5 cm.

Odżywianie

Chętnie zjada każdy żywy i suchy pokarm.

Temperatura

22-27 C.

Warunki hodowlane

Akwarium powinno być duże, silnie oświetlone, z dużą przestrzenią pozbawioną roślin. Preferują życie w gromadzie, dlatego powinny mieć towarzystwo nawet innych łagodnych i ruchliwych ryb. W zbiorniku powinny być liczne kryjówki oraz rozległa przestrzeń do pływania. Parametry wody: pH 6,0-7,5; do 16 n. W trakcie aklimatyzacji skrzelopiór jest podatny na ospę rybią.

Rozmnażanie

Niezwykle ciekawy jest sposób rozrodu tego gatunku. Samiec pozwala na ześlizgnięcie się pakiecikowi spermy do otworu płciowego samicy w ten sposób, że jaja są zapładniane już bez jego uczestnictwa. Następnie samica jest zdolna do tarła kilkakrotnie bez udziału samca. Ogólnie możemy uznać, że rozmnożenie tego gatunku nie jest zbyt trudne. Zaplemnione samice umieszczamy w akwariach o pojemności około 25 litrów, obsadzonych delikatną roślinnością. W takim akwarium woda powinna mieć temperaturę około 24 C, a pH 6,5-7,0 oraz twardość do 2 n. Samica składa jaja pływając między roślinami i ocierając się o nie. Młode skrzelopióry wykluwają się po około 20-35 godzinach. Młodym najlepiej podawajmy larwy solowca.

3 komentarzy

  1. szapiza:

    ja jeszcze nie spotkałem jej w polsce

  2. xenaa:

    Interesujaca rybka dosc wytrzymała według danych z ksiazek....tylko gdzie mozna ja nabyc.W sklepach w Bydgoszczy i okolicach jej niewidzałem!!!!

  3. az:

    ta ryba parzy w palca

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter