Ślepczyk jaskiniowy (ślepiec, śleporyb Jordana)

Opis

Ślepczyk jaskiniowy - Astyanax fasciatus. W literaturze akwarystycznej możemy spotkać wiele nazw tego gatunku: Arnoldichthys jordani, Astyanax fasciatus mexicanus, po Astyanax mexicanus. Rozbieżności te powstały z opisywania tej samej ryby jako odrębnego gatunku lub podgatunku. Forma jaskiniowa A. fasciatus jest wykształcona bez oczu, bezbarwna, cielista i ślepa. Obecnie panuje pogląd, że ślepczyk jaskiniowy to Astyanax fasciatus, jednak ta ryba oczekuje na dalsze ewolucje w nomenklaturze.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Forma ślepa zamieszkuje jaskinie skalne w San Luis Patosi w Meksyku, a forma barwna i mająca oczy jest szeroko rozpowszechniona w Teksasie, Ameryce Środkowej, Meksyku, Panamie.

Długość

Około 10 centymetrów.

Odżywianie

Zjada wszystkie rodzaje pokarmów.

Temperatura

Toleruje szeroki zakres temperatur od 15-18 C, do 28-29 C.

Warunki hodowlane

Nie ma zbyt wygórowanych wymagań, wystarczy zapewnić mu standardowe towarzyskie akwarium (nie potrzebuje oświetlenia). Dla uzyskania ciekawego efektu można zastosować świetlówkę nocną, która jest używana do stworzenia efektu nocy na rafie koralowej. W zbiorniku należy umieścić łupki skalne przypominające stalaktyty lub stalagmity na tle których pięknie wygląda stadko tych rybek. Ślepczyk nie ma szczególnych wymagań co do wody, choć najlepiej się czuje w średnio twardej, alkalicznej.

Rozmnażanie

Jest kolejnym gatunkiem rozrzucającym i zjadającym ikrę. Chętnie krzyżuje się z gatunkami barwnymi i mającymi oczy. Wylęganie się małych ślepczyków trwa, w zależności od temperatury od jednego do trzech dni.

7 komentarzy

  1. Danio:

    muszę przyznać im piękne oczy to ta sama rodzina co neony>/ (B

  2. arek:

    a gdzie je można kupić?

  3. dastin:

    czy z pielegnicami moga byc slepce jaskiniowe czy potrzebuja ciemne akwari a jaka potrzebuja temperoture

  4. kuku:

    nie mają sensorów :D:D:D Tylko linie boczną która informuje o ruchach wody i blisko znajdujących sie przedmiotach,ciałach...

  5. tiger:

    mają tak jakby sensory coś w stylu echosondy jednak jej oczodoły ubarwione na blado czerwono wydają się jakby były prawdziwymi ranami po obgryzieniu oczu

  6. Miedziany:

    Miałem kiedyś kilka takich rybek i co ciekawe nie miały oczy a były żwawe i bez problemu omijały wszelkie przeszkody np. inne ryby albo rosliny ;)

  7. Nauko:

    Dziwne ryby, usłyszałem o nich przypadnkiem i od razu mnie zaciekawiły

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter