Pstrążeń srebrzysty

Opis

Pstrążeń srebrzysty - Gasteropelecus sternicla. Jest to jeden z popularnych gatunków topornic. Dzięki swojemu kształtowi ciała zawdzięcza swoją zwyczajową nazwę – topornica. Ta niezwykła ryba potrafi przelecieć kilka metrów poruszając „skrzydłami”, czyli płetwami piersiowymi, dlatego też ma silnie rozbudowaną klatkę piersiową. Tak opracowany sposób ucieczki przed drapieżnikami, czyli lot może liczyć nawet 15 metrów. W warunkach domowych nie uda nam się tego zaobserwować, ponieważ nie czuje ona zagrożenia ze strony drapieżników, aczkolwiek spłoszony i zestresowany pstrążeń potrafi wyskoczyć z akwarium. W sprzedaży możemy również dostać gatunki spokrewnione , na przykład G. levis, G. maculatus (pstrążeń plamisty), Thoracocharax securis oraz mniejsze Carnagiella marthae (pstrążenica mała) i C. strigata (pstrążenica marmurkowa). Wszystkie te ryby mają podobne wymagania co pstrążeń srebrzysty.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Gujana, Brazylia, Surinam.

Długość

7 cm.

Odżywianie

Zjada większość pokarmów. Ponieważ jest rybą pływającą w górnej części akwarium, więc ignorują pokarm zalegający na dnie.

Temperatura

23-27 C.

Warunki hodowlane

Zalecana jest miękka i nieco kwaśna woda. Powierzchnia akwarium powinna być wolna od roślin, choć dobrze jest umieścić kępki roślin które płożą się pod powierzchnią wody. Akwarium powinno być szczelnie przykryte.

Rozmnażanie

Bez powodzenia w warunkach domowych.

3 komentarzy

  1. tiger:

    yap mozesz je sobie dobrac ja mam akwa skalarowe 75cm wys i mam 8srebrzaków i nie mam najmniejszego problemu dodam ze fajnie sie prezentuja

  2. Yap:

    Dziś widziałam takie w zoolu, ale ich nie mogę kupić, bo nie wiem jak by zareagował mój skalarek-Iwo. A one też, po wyglądzie sądząc, nie są łagodniutkie...

  3. krysti:):

    ..ja chciałem sobie kupić jedną ale przypomniało mi się,że mam odfory w akwarium a ona jest skoczliwa....

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter