Pyszczak zebra

Opis

Pyszczak zebra - Pseudotropheus zebra. Ten wspaniały, różnie ubarwiony pyszczak do Europy przybył w roku 1964, na początku lawinowego importu endemicznych gatunków pielęgnic z jezior afrykańskich. Na płetwie odbytowej samca znajdują się jaskrawożółte, czarno obrzeżone plamy. Pyszczak zebra zajadle broni swojego terytorium i jest bardzo agresywny.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Zamieszkuje wody przylegające do skalistego wybrzeża jeziora Malawi.

Długość

Osiąga długość 12 cm.

Odżywianie

Ryby karmimy większymi cząstkami pokarmu: wołowiną, mięsem kurzym lub rybim, dżdżownicami, larwami owadów itp. Żywienie to uzupełniamy dobrym pokarmem płatkowanym zawierającym składniki roślinne, a także siekanym szpinakiem i liśćmi sałaty.

Temperatura

Temperatura powinna wynosić 24-28ºC.

Warunki hodowlane

Do jego hodowli zaleca się używać akwariów o pojemności 500 litrów. Na dnie należy umieścić kilka rur drenowych, aby było można zajrzeć do ich wnętrza przez szyby akwarium. Woda musi być idealnie czysta, bez substancji białkowych, dobrze natleniona, lekko zasadowa i twarda. Ozdobne akwarium, zabudowane w urozmaicony sposób kamieniami może stwarzać wrażenie strefy przybrzeżnej jezior afrykańskich. W takim akwarium można trzymać kilka gatunków pielęgnic afrykańskich, pod warunkiem, że z każdego gatunku będzie tam tylko jeden samiec. Chowanie razem większej liczby ryb ogranicza nieco ich agresywność, ponieważ nie jest ona wtedy skierowana tylko na jeden obiekt.

Rozmnażanie

Do akwarium wpuszczamy grupę hodowlaną składającą się z 1 samca i 2-3 samic. W czasie tańca godowego samica składa 20-35 jaj o średnicy 4 mm. Po tarle samica z pyskiem pełnym jaj szuka schronienia wewnątrz rury drenowej. Razem z rurą przenosi się ją do osobnego akwarium. Młode o długości 1 cm, zupełnie samodzielnie, opuszczają jamę gębową matki po 21 dniach. W opisany powyżej sposób rozmnaża się inne gatunki afrykańskich pyszczaków.

44 komentarzy

 1. :

  ile lat żyją pyszczaki

 2. Andrzej:

  siemka mam pewien problemik z pielęgnicami prosze o kontakt sms na nr 782681482 pilne POMOCY!

 3. szejku:

  a ja mam pyszczaki w 60 litrowym akwarium:) i co miesiąc mam młode

 4. robert:

  witam mam akwarium o wym 100*65*40 czy nadaje sie na pyszczaki

 5. szamanek:

  Do szaman - oszalełeś mój kolega ma 121l akwa i ma 4 paletki suma i glonojadka

 6. szaman:

  Milo182001;nie możesz,żeby je mieć musisz posiadać przynajmniej 4 razy większe akwarium

 7. Milo182001:

  Nie mam ryb w akwa 60L czy moge miec 1 pyszczaka?

 8. Łukasz:

  Ja mam 55l akwarium i trzymam slimaka i 3 pyszczaki i zyją mam juz 2i pól roku

 9. Andian:

  PAWEL . Zależy jakich bo większości wcale tam trzymać nie wolno . Jedynie układ 1 ( samiec )+ 5 ( samice )spokojniejszych typu : Labidochromis caeruleus ;Iodotropheus sprengerae ;Pseudotropheus saulosi .Puki bedą młode bedziesz miał pustkę w akwarium i chęć dokupienia większej ilości , nie skuszaj się jak podrosną do 10 cm i zaczną sie "ganiać" bedzie je widać. :D

 10. ktoś:

  Ja mam 120L akwa i mam 20 pyszczaków

 11. PAWEL:

  w chwili obecnej mam 25l akwa ale za tydzień kupuję 150l ile moge miec tam pyszczaków

 12. Gkz:

  Witam, powie mi ktos co to za pyszczak? email: gkzxx@o2.pl http://www.superakwarium.pl/galeria/images/e284f3bd05eb740da82f58f4adbca6801254260708.jpg

 13. Dawid:

  Witam ile można trzymać pyszczaków w akwarium 80x45x30 i czy mógł bym w nim trzymać papuzie

 14. grochu:

  można trzymać 6 pyszczaków i 2 pielęgnice papuzie? akwa 60l.

 15. DecCeS:

  Witajcie :) mam 350l i 15 pyszczaków. Co 4 miesiące reg. odławiam mnustwo małych.. Moim zdaniem trzymac na stałe pyszczaki w 50-70l to meczarnia dla ryb. Jesli chcecie naprawde mieć piękne akwarium i pięknymi rybami(szczesliwymy) polecam conajmniej 200l. Pozdrawiam serdecznie i polecam poczytac troche o pyszczakach, zwłaszcza przed ich kupnem :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter