Pyszczak wysmukły

Opis

Pyszczak wysmukły – Labeotropheus trewavasae. Badania morfometryczne wskazały, że jest on blisko spokrewniony z L. fuelleborni. Oba te gatunki przebywają w tym samym środowisku, ale L. trewavasae jest rzadziej spotykany. Samce mają na bokach ciała 8-12 poprzecznych pasów na błękitnym ciele, a ich płetwa grzbietowa ma rdzawą barwę. Samice są nieco mniejsze, szare lub żółtawobrązowe z czarnymi i pomarańczowymi plamkami. Istnieje wiele odmian barwnych tego gatunku. Jest on terytorialna rybą, samce tego gatunku są agresywne względem siebie, więc należy w zbiorniku trzymać jednego samca.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Pochodzi ze skalistej strefy przybrzeżnej jeziora Malawi. Pyszczak wysmukły występuje tylko w miejscach ze skalistym dnem, nie wypływając na tereny piaszczyste lub muliste.

Długość

Osiąga on długość 10-12 cm.

Odżywianie

W akwariach pyszczak wysmukły zjada pokarm żywy i suszony i świeże ryby. Dieta ta musi być regularnie uzupełniana o pokarm roślinny.

Temperatura

Od 21 do 25 C.

Warunki hodowlane

Pyszczak wysmukły lubi duże akwaria o pojemności 300 litrów i więcej, z kawałkami kamieni na dnie. Do dekoracji można użyć odpornych na wodę alkaliczne gatunków roślin. Woda powinna być średnio twarda i alkaliczna.

Rozmnażanie

Do celów hodowlanych stosuje się duże akwaria z wodą o temperaturze 26 C i drenami ułożonymi na dnie w ten sposób, aby było widać ich wnętrze. Rozwój jaj w pysku matki trwa 20 dni. Po upływie tego czasu młode są już w pełni rozwinięte i zjadają drobne widłonogi i larwy solowca. W miarę wzrostu pobierają pokarm roślinny.

4 komentarzy

 1. banan:

  Zamość, mam do sprzedania pyszczaki wysmukłe 5 zl od sztuki, zainteresowani pisać na maila: gajewski.d@o2.pl

 2. maly:

  Oj dane mocno rozmijaja się z prawdą

 3. Filip:

  Mam pewne pytanie z jakimi innymi pyszczakami można je trzymać w akwarium? Proszę o kontakt pod numerem GG: 10067898.

 4. astro:

  witam czy moze ktos wie gdzie mozna kupic pyszczaka wysmukłego jesli tak prosze o kontakt 667512930

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter