Pyszczak cesarski

Opis

Pyszczak cesarski - Aulonocara nyassae. Nie ma jasnego poglądu na temat jego nazwy. Najczęściej ze spotykanych pokrewnych gatunków należą: Aulonocara baenschi, A. hansbaenschii, A. jacobfreibergi. Istnieje jeszcze wiele gatunków z rodzaju Aulonocara, które pochodzą z jeziora Malawi, z których jeszcze żaden nie został opisany naukowo.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Jezioro Malawi, Afryka

Długość

Osiąga wielkość około 19 cm, zwykle jednak mniejsze.

Odżywianie

Jest gatunkiem głównie mięsożernym, choć zjada większość pokarmów.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 24-26 C, ale w czasie tarła muszą być nieco wyższe.

Warunki hodowlane

Jest rybą, która potrzebuje obszernego akwarium, z licznymi kryjówkami skalnymi. Istotną kwestią jest budowa jaskini skalnej, która musi być bezpieczna dla ryb, więc węższa u góry a szersza u dołu i połączona silikonem akwarystycznym, który nie jest toksyczny dla ryb. Powinna być zapewniona wolna przestrzeń do pływania w przedniej części zbiornika, a podłoże powinno być drobne i jasne. Woda musi być średnio twarda i alkaliczna.

Rozmnażanie

Jak inne ryby z rodzaju Aulonocara inkubują ikrę – samica trzyma w pysku około 60 ziaren do chwili wylęgu młodych. Przez pewien czas chroni także młode, biorąc je do pyska w razie niebezpieczeństwa.

15 komentarzy

 1. stroggfacility:

  moje dwie aulonocary mają prawie 20 cm, i są pokojowo nastawione nawet wobec barwniaków i kirysków które są najmniejszymi mieszkańcami mojego akwa

 2. Natalia:

  Czy pyszczak cesrski mógłby być z 4 gurami mozaikowymi w 125 litrach???

 3. anonim:

  Do piter37:U niektórych pyszczaków samica ma inny kolor niż samiec lecz gdy kolor jest taki sam, samca można odróżnic pol plamkach znajdujących się na płetwie odbytowej tzw."Fałszywa ikra".Lecz występuje to tylko u dorsłych ryb

 4. piter37:

  mam pytanie czy pyszczaki jednego gatunku moga sie krzyzowac z innymi gatunkami pyszczakow? bo niewiem jak rozpoznac plec u nich wiec moze jakis samiec albo samica jest z drugiego gatunku.

 5. michał:

  zapytajcie sie w sklepie moje gg to wszelkie pytanie możecie kierować do mnie (tylko o pyszczakach

 6. Kaczmar:

  Żadne rybki z jeziora malawi nie mogą być ze skalarami itp. rybkami poniewaz zakonczy sie to tym ,ze i tak zostaną nam tylko pyszczaki.. Malawi można trzymać z innymi rybami z tego jeziora ale i tak trzeba dobrac rybki tak zeby mialy podobne upodobania pokarmowe...i trzeba tez wzrocic uwage na to ,ze jedne pyszczaki sa bardziej agresywne od drugich..Hodowle najlepiej zaczac od zbiornika o dlugości 100cm (im wiecej tym lepiej), nie musi on byc wcale wysoki, ale potrzebna jest duza ilosc kryjówek skalnych.. Najlepiej trzymac w stosunku 1samiec na 3/4 samice..z jednego gatunku.

 7. SZWARCU:

  CZY NADADZĄ SIĘ DO MALAWI 112L

 8. Ola:

  Malawie powinny być tylko z innymi malawiami, lub tanganiką. Połowa malawi jest bardzo agresywna a druga nie. A pozatym ja posiadam malawie i z doswiadczenia wiem że malawie mogą zabić skalary jak i inne ryby. Te ryby roska ok.3 lat i niektóre są ogromne.(poad 30 cm)

 9. albert:

  ja mam je z guraminami i discusami i jakos nie widze zeby ze soba nie zyly

 10. Kacper:

  Witam jakie ryby najlepiej trzymac z pyszczakami w 216 litrowym akwarium ?

 11. guzik:

  ja jak narazie mam ze skalarem i nie ma problemu

 12. kłosiu:

  czy pyszczaki mogą być ze skalarami

 13. Misio:

  Czy można dawać im żywy pokarm ????

 14. chodowca:

  18 cm moze ale ja nie widzialem wiekszych jak 12 cm :)

 15. ???:

  chyba 18 cm a nie {mm}

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter