Pyszczak Moora

Opis

Pyszczak Moora - Cyrtocara moorii. Jej naturalnym sposobem żywienia jest podążanie za gatunkami pielęgnic, wyjadając pominięte przez nie bezkręgowce. Podczas takiej wyprawy dorosły osobnik toleruje wokół siebie tylko młode, ale jest agresywny wobec dorosłych. W pojęciu tego gatunku terytorium nie jest wybranym obszarem, ale wędruje razem z rybą. Jedynie podczas tarła samce strzegą swego tarliska przed intruzami.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Żyje w Afryce w Jeziorze Malawi i Malombe.

Długość

W naturze spotyka się okazy o długości 24 cm, ale zazwyczaj są mniejsze.

Odżywianie

Preferuje głównie pokarm żywy, który znajduje na dnie, ale zjada również pokarmy suche.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 23-27 C.

Warunki hodowlane

Do dekoracji możemy użyć klifów skalnych ułożonych na tylnej ścianie, tak by tworzyły bezpieczne kryjówki. Podłoże w zbiorniku powinno być piaszczyste, a korzenie roślin osłonięte przed wyrwaniem przez ryby przeczesujące dno w poszukiwaniu pożywienia. Woda powinna być alkaliczna i średnio twarda. Konieczni należy zamontować wydajny filtr i często wymieniać wodę.

Rozmnażanie

Samce mają naturę poligamiczną i trą się z wieloma samicami. Tarło odbywa się na kamieniach lub w niewielkim zagłębieniu. Samica potem inkubuje ikrę w swoim pysku.

3 komentarzy

  1. Zdrowo myślący:

    Twoja obsada jest fatalna, Krytyku ponieważ te ryby z mojego doświadczenia potrzebują 240 l minimum, ale wtedy mamy tzw. kontrolowane przerybienie. Wówczas trzymać możemy jedno stado jednego gatunku. Pamiętajmy jednak, że żyją one w stadach min. 10 sztuk. Do akwarium ryby wrzucamy tak, by na jedną przypadało 20 litrów wody.

  2. Krytyk debili. Dziękuję.:

    No to masz słabą obsadę jak na taki litraż. Osobiście mam w planach akwarium 240-500l.i: 3 gatunki Tropheus sp. po 4 ryby, 4x Pseudotropheus Socolofi, 4x Neolaprologus Leleupi, 10x Neolaprologus Multifasciatus. Wiem też, że ludzie tutaj piszą coś pod ten deseń: 'O nie, ty nikczemniku! Jak ty śmiesz trzymać te 10 neonków w 10000l?! To dla nich za mało! One muszą mieć akwarium min 10005l!!! Jak ci nie wstyd!!!' Bo ja planuje w dużo jednak ryb do akwarium dla nich małego, ale nie ZA małego, bo przestrzeń jest, a ryby nie potrzebują aż 100 litrów na sztukę.

  3. max:

    mam akwarium 1500l i 8 pyszczaki moora 4 pyszczaki złociste pare akar błękitnych i 6 naskalników. ostatnio pyszczaki mora rozmnożyły się jednak po wykluciu się narybku zjadły go akary

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter