Pyszczak wspaniały

Opis

Pyszczak wspaniały – Nimbochromis Venustus. Gatunek ten obejmuje w posiadanie rewiry, a także wobec przedstawicieli swojego gatunku jest dosyć często dokuczliwy i agresywny. Czatuje podobnie jak gębacz plamisty. Dłuższy czas na dnie bez ruchu, jednakże nie kładzie się na boku. Ponadto bardzo często poluje na małe ryby. Samce zazwyczaj są większe.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Jezioro Malawi w Afryce.

Długość

20-25 cm.

Odżywianie

Najchętniej spożywa małe rybki, jednakże dosyć chętnie zjada pokarmy takie jak: pałeczki, mrożone skorupiaki, larwy owadów oraz pokarmy płatkowane.

Temperatura

24-26 C

Warunki hodowlane

Pyszczak wspaniały wymaga dużego akwarium w którym znajdują się kryjówek z kamiennych konstrukcji. Ponadto zbiornik powinien być zaopatrzony w grupy mocnych roślin, które dadzą schronienie samicom trzymającym młode w pysku oraz słabszym rybom. Wszelkie konstrukcje powinny być stabilne. Parametry wody: pH 7,3-8,7, średnio twarda do twardej (8-25 n).

Rozmnażanie

Samica jednorazowo składa około 100-130 ziaren ikry (zazwyczaj na kamieniach). Przez następne trzy tygodnie trzyma je w pysku. Młode karmimy drobnym pokarmem.

10 komentarzy

 1. Żółtodziobek :):

  mam pytanie : czy mogę trzymać 4 pyszczaki w 100l ??? Nie wiem jakie się nadają ale będą tam same ... :) Mój brat miał kiedyś akwa z pyszczami i mu się rozmnożyły .

 2. Erni-Lee:

  darek parametry masz opisane najlepsze od 8 do 9 pH. Ludzie co za bzdury piszecie minimalny litraż to 300l. dla tych ryb o długości 150 cm. Trzymamy je z większymi rybami aby te ich nie zjadły piszę rybami mam na myśli pyszczaki z Malawi a nie np. tangi.

 3. geniu poczatkujacy:

  jak rozpoznac plec u pyszczaka wspanialego i w jakim wieku to jest zauwazalne

 4. krzycho:

  może być w 112 l z 3 innymi pyszczakami ?

 5. patryk:

  to dodaj tam jeszcze KOTA:)

 6. Roksana:

  Moje akwarium ma 130l i trzymam w nim następujące ryby: 2x gurami mozaikowy 2x brzanka wysmukła 1x brzanka(nie wiem jaka) 1x sum rekini 2x glonojad(1 ma 25 cm!, a drugi6cm), 2x bocja siatkowana 1x bocja wspaniała 1x sum nie wiem jaki(ale 25cm ma!) 3x mułojad 1x labeo i teraz najlepsze:)razem w tym akwarium trzymam:1x pyszczak szerszeni 1x ksiezniczka z burundii :)

 7. aga:

  100l

 8. Ewa:

  Akwarium musi mieć minimum 150 litrów. Dużo kryjówek i czysta woda. Jasne podłoże. Niekoniecznie rośliny bo i tak je zje. Jest kilka roślin, których nie jada ale nie są one najtańsze i rzadko spotykane.

 9. Przemo:

  Ja mam takie rybki. Woda tu zbytnio nie gra roli, musi byc jedank bardzo czysta. A kawarium duze >100 l. Ja mam pytanie jak rozpoznać samca od samicy??

 10. darek:

  Witam! znajomy ma problem kupił sobie kilkanaście tych rybek młodych i po niedługim czasie wszystkie mu padły wiec ponownie kupił kilkanaście sztuk ale widze ze znowu zaczynaja mu padać! w sklepie powiedzieli mu że nie powinien karmić mrożonym pokarmem bo ryby były za młode! powciskali mu jakieś śmieszne lekarstwa za które zapłacił kupe kasy ale ryby jak padały tak padają. mam pytanie jakie najlepiej powina miec woda parametry dla tego gatunku chodzi mi o ph, twardość itd. osobiście sie nie znam na akwarystyce stąd też tu moje pytanie wszystkim za odp z góry dzięki

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter