Poziomnik pręgowany (leporinus)

Opis

Poziomnik pręgowany (leporinus pręgowany) – Leporinus fasciatus. Poziomnik pręgowany jest rybą żyjącą w naturalnych warunkach w Ameryce Środkowej i Południowej. Jej charakterystyczną cechą są czarne i żółte paski na ciele. Nie wszystkie ryby z gatunku leporinus je posiadają, ale oferowane w sprzedaży odmiany Leporinus fasciatus i Leporinus affinis zwykle je mają. Te dwie odmiany są do siebie bardzo podobne, a podstawowymi cechami, które je odróżniają są: kształt płetwy ogonowej i liczba pasów. L. affinis ma zaokrąglone płetwy ogonowe i dziewięć pasów, natomiast L. fasciatus ma spiczaste płetwy ogonowe i ma dziesięć pionowych pasów. Rybki z tego gatunku żyją dość długo, bo ponad 5 lat. Jest rybą bardzo spokojną i pokojową. Ich nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza „mały zając”. Prawdopodobnie wzięła się od ich dwóch przednich zębów przypominające zęby zająca.

Rodzina

Ukośnikowate.

Pochodzenie

Ameryka Południowa i Środkowa.

Długość

Osiąga do 30cm.

Odżywianie

Ich dieta składa się z różnorodnego materiału roślinnego, jak liści czy glony. Czasami zjadają małe larwy i robaki, a w naturze nawet niektóre owoce, które możemy im dawać jako urozmaicenie ich posiłku. Można je karmić sałatą, gotowanym grochem i oczywiście dostępnymi na rynku pokarmami roślinnymi.

Temperatura

22-25°C

Warunki hodowlane

Poziomnik pręgowany należy do ryb dość trudnych w hodowli. Wymaga dużego zbiornika, co najmniej 200 litrów. Odczyn pH może być lekko kwaśny lub obojętny. Twardość wody – do 20 dGH. Nadaję się do akwarium wielogatunkowego, ale należy pamiętać o jej dużych rozmiarach, dlatego może zjadać małe rybki. W naturze leporinus żyją w skałach, w miejscach, gdzie występują silne prądy, dlatego powinniśmy im zapewnić kilka skałek oraz ruch lekki ruch wody (np. przy pomocy napowietrzacza). Podłożem może być piasek lub drobny żwirek. Należy pamiętać, aby dobrze przykrywać akwarium, bo często się zdarza, że Poziomnik wyskakuje ze zbiornika. Leporinus lubi zjadać żywe roślinki, dlatego jeśli chcemy mieć w akwarium coś zielonego, powinniśmy zaopatrzyć się w sztuczne rośliny.

Rozmnażanie

Jak dotąd nie udało się rozmnożyć rybki w warunkach akwarium.

2 komentarzy

  1. smok:

    jak same to 6 ale te rybki czasami mogą przejawiać nieznaczną agresję dla swojego gatunku choć nie muszą ,ale wobec innych rybek prawie zawsze raczej spokojne.

  2. atatcama:

    ile moge wpuscic do 200l

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter