Ukośnik wspaniały

Opis

Ukośnik wspaniały - Anostomus anostomus. Ta bardzo popularna rybka, ale nie jest polecana dla początkujących hobbystów. Sprawia problemy, gdy jest utrzymywanych około 6 osobników tego gatunku, ponieważ toczą się między nimi nieustanne walki. Natomiast poziom agresji spada jeśli jest więcej osobników tego samego gatunku niż 6 oraz gdy jest hodowany w akwarium wielogatunkowym. Kolejnymi przeszkodami, dla których należy się zastanowić przed kupnem ukośnika są jego wymagania, takie jak silny strumień wody, bujna roślinność oraz pionowe kryjówki w akwarium. Również rozmiary ukośnika stanowią problem dla początkujących akwarystów. Inni odmiany tego gatunku, którzy są spokojniejsi wobec przedstawicieli swojego gatunku to: A. taeniatus, A. ternetzi i A. trimaculatus.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Górny bieg Amazonki i Orinoko, Gujana, Kolumbia.

Długość

Do 19 centymetrów, ale zwykle są mniejsze.

Odżywianie

Zjada większość pokarmów, które muszą zawierać elementy roślin. Chętnie żywi się żywym pokarmem.

Temperatura

22-28 C, najlepsza 25 C.

Warunki hodowlane

Ukośnikowi należy zapewnić duże akwarium obsadzone roślinnością. Najlepsza jest dla niego miękka, lekko kwaśna woda ale toleruje również odstępstwa od tych parametrów. Akwarium powinno być dobrze oświetlone oraz z wysoką cyrkulacją wody (zastosowanie filtra). Należy uformować pionowe szczeliny, w których ukośnik będzie się chował.

Rozmnażanie

Mimo, że udało się go rozmnożyć w akwarium to szczegóły nie są znane.

4 komentarzy

 1. Paweł:

  Wow ale mi się podobają.Właśnie zbieram na nowe większe akwa i mam nadzieje ,że jak się poszczęści to będę hodował te rybki:)

 2. Asia:

  A ja właśnie od dziś mam 3 ukośniczki :) zobaczę jak się zadomowią i dodam jakieś zdjęcia żeby się pochwalić ;)

 3. max:

  podobny do drobnostka bekenforda

 4. Boruc:

  Fajna rybka!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter